Bez kategorii
Like

CP. Dwa nagie miecze pod Grunwaldem

22/08/2011
385 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Moja ostatnia notka („Dekalog źródłem totalitaryzmu”), wzbudziła negatywne uczucia – niekiedy wręcz zarzuty o walkę z Kościołem, czy odstępstwo.

0


 

Tymczasem problem istnieje od początku istnienia Kościoła w obecnej postaci, czyli od czasu Konstantyna Wielkiego. To problem źródeł władzy i koncepcji legalizacji procesu stanowienia prawa.

 

Chcę pominąć opisy zachodzących procesów i pojawiających się teorii – cezaryzmu, cezaropapizmu, papocezaryzmu, papalizmu, czy innych. Zmiany zachodzące w relacjach wynikały głównie ze stosunków sił, a nie siły argumentów; odzwierciedleniem tych zjawisk była choćby „Canossa”, ale też i uwięzienie papieży, czy pojawienie się antypapieży.

 

Problemy w dalszym ciągu budzą duże emocje, a konflikt z zakonem „krzyżackim” też winien uwzględniać tę problematykę.

 

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że żona Łokietka, jako chyba pierwsza w Europie stwierdziła, że zadaniem władcy jest dbałość o poddanych.Taka koncepcja pojawiła się we Francji dopiero 20 lat później.

 

Można zatem powiedzieć, że polskie koncepcje organizacyjne życia społecznego opierały się na takich opiniach. Na pewno były znane w środowiskach sprawujących władzę.

 

Z kolei XIV/XV wiek to okres istotnych jeszcze wpływów traktowania Kościoła, jako Mistycznego Ciała Chrystusa, gdzie i to, co doczesne i to, co duchowe podlega jednej władzy – papieskiej.

(Koncepcje oddzielenia – czyli, że to, co doczesne, czyli Korona, ”królestwo materialne” – znajduje się poza tym Ciałem. Także arystotelizm, który nawiązywał do twierdzenia, że wspólnoty partykularne – regionalne, mogą mieć odrębne cele niż Kościół traktowany jako organiczna całość. Kościół miałby być wspólnotą wierzących, ale poszczególne wspólnoty mogły odmiennie definiować swe potrzeby i realizacje rozwojowe).

 

Symbolem władzy papieskiej były dwa nagie miecze – „duchowy” i „świecki” – wskazujące, że papież ma władzę nad obydwoma sferami.

 

Można być przekonanym, że znaczenie krzyżackiego posłania było zrozumiałe dla Jagiełły, a odpowiedź świadczy o tym, że zostało zignorowane. Prezentowane zdanie wynika choćby z tego, że kilka lat później miało miejsce wystąpienie polskie na Soborze w sprawie „nawracania mieczem”.

 

Temat jest obszerny – dlatego poruszone kwestie są tylko zaznaczone, bez szczegółowego rozwinięcia.

 

Poruszana zaś kwestia Dekalogu – jest fundamentalna. Zależnie bowiem od sposobu potraktowania – czy jest to Prawo Boskie, czy też ludzka interpretacja – zależy postrzeganie wielu elementów rzeczywistości.

Podkreślę raz jeszcze – zdecydowanie odrzucam twierdzenie, że Dekalog jest dany przez Boga; Bóg dając Prawo nie wprowadza niejednoznaczności.

Jeśli takim nakazem byłoby „nie zabijaj” – to byłby to zakaz bezwzględny,

Jeśli „nie kradnij” – to trzeba zdefiniować kradzież, a wszak na „kradzieży” oparte są istniejące organizacje życia społecznego.

Podobnie w innych przypadkach.

0

Krzysztof J. Wojtas

Zainteresowania z róznych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalic wartosci, jakimi warto sie kierowac w wyborach.

207 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758