HYDE PARK
Like

COPA/COGECA – Lobby popierające GMO i duże gospodarstwa ustala program dla polskiego rolnictwa

20/08/2015
950 Wyświetlenia
2 Komentarze
6 minut czytania
COPA/COGECA – Lobby popierające GMO i duże gospodarstwa ustala program dla polskiego rolnictwa

Rolnicy protestujący przeciwko braku poszanowania dla ich przyszłości ze strony polskiego rządu mają wszelkie powody do tego, by czuć się oszukani. Nie tylko przez rząd i złamane obietnice, ale także przez swoje własne związki.

0


 

 

Naczelne związki zawodowe Polski, które twierdzą, że reprezentują zdecydowaną większość gospodarstw rodzinnych w całej Polsce, są także członkami największej organizacji lobby rolniczego w Europie – COPA/COGECA. Aby być częścią tej organizacji, polski rząd dotuje roczną opłatę członkowską. Wynosi ona około 4 milionów złotych na rok.

Za co płacą?

Jeżeli przyjrzymy się temu bliżej, okazuje się, że płacą za to, żeby zostać przyjętym do grona olbrzymiej grupy lobbującej z siedzibą w Brukseli, popierającej duże gospodarstwa, która ma bezpośrednie powiązania z głównymi producentami pestycydów i korporacjami agrobiznesowymi promującymi GMO. Jej głównymi sponsorami jest Komisja Europejska i Europa-Bio – stowarzyszenie handlowe pro GMO (CAP Reform – Dziennik UE).

W 2008 roku, według CAP Reform – Dziennika EU, na corocznym zjazdzie COPA/COGECA wystąpił prezes i dyrektor naczelny Dow Agroscienes – producenta pestycydów z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, który posiada swój własny dział GMO. W 2013 roku COPA/COGECA nalegała, by Komisja Europejska pod przewodnictwem José Manuela Barroso nie opóźniała dopuszczenia 8 nowych odmian genetycznie modyfikowanych zbóż do importu oraz przetwarzania na żywność i pasze (Fe-Fac – Europejska Federacja Producentów Pasz).

COPA/COGECA popiera także TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji), które wspierają najwięksi światowi przedstawiciele handlu zbożem i paszami – Cargill, Bunge i ADM (Corporate Europe Observatory). TTIP chce przełamać opór w Europie w stosunku do GMO, poprzez ustalenie wspólnej polityki handlowej, która zniesie obecne restrykcje w handlu dla nowych odmian nasion GMO wchodzących do Unii Europejskiej.

Poprzez członkostwo w COPA/COGECA, polskie związki rolnicze sprzymierzają się z kierunkami polityki, które wydają się wprost przeciwstawne do interesów małych i średnich gospodarstw polskich, które, jak twierdzą, reprezentują.

Można się tylko zastanawiać, czy ktoś konsultował członkostwo tych związków rolniczych, czy nie i czy pragną one być pod skrzydłami ogromnej organizacji korporacyjnego lobby z siedzibą w Brukseli, która działa na rzecz globalizacji rynku eksportu/importu i nie interesuje się interesami małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Gospodarstw, którym chodzi głównie o sprawiedliwe traktowanie na rynku krajowym i rynkach regionalnych, i zabezpieczenie ziemi przed wysprzedażą do tych właśnie zagranicznych korporacji, których broni COPA/COGECA.

W chwili obecnej potrzeba jedności wśród rolników protestujących w sprawie wielu poważnych problemów, z których każdy, jak również wszystkie razem mogłyby zrujnować wiele sektorów polskiego rolnictwa, jeśli nie rozwiąże się ich szybko. Kwestie te obejmują: położenie kresu wysprzedaży ziemi rolnej zagranicznym spekulantom przez rząd; zalegalizowanie sprzedaży bezpośredniej żywności przetworzonej z gospodarstw, która jest obecnie zakazana; wprowadzenie odpowiednio zabezpieczonego całkowitego zakazu nasion GMO; zabezpieczenie odpowiednich kwot mlecznych dla rolników produkujących mleko i sprawiedliwie regulowanego rynku dla producentów trzody chlewnej; kompensowanie rolnikom utraty dochodu przez nich na skutek embarga na eksport do Rosji a także zapewnienie długo obiecywanego takiego samego poziomu dopłat, jak te, które wypłacane są innym krajom Europy Zachodniej należącym do Uni.

Polskie związki rolnicze muszą uwolnić się od korporacyjnej kontroli, jaką sprawują nad nimi Bruksela i COPA/COGECA i zamiast tego skoncentrować się na tym, by odpowiedzieć na coraz bardziej zdesperowane wołania swoich własnych rolników. Tylko to może doprowadzić do zdeterminowanego i zjednoczonego ruchu, mającego na celu przezwyciężenie kontroli rządu, Unii Europejskiej i korporacji niszczących niezależność najlepszych polskich rolników, o którą długo walczono.

Julian Rose
Prezes ICPPC
Poniżej: Związki oraz powiązane organizacje, które są polskimi członkami COPA/COGECA

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych – FBZPR (Federation of Agricultural Producers Union)

Krajowa Rada Izb Rolniczych – KRIR (National Council of Agricultural Chambers)

Krajowy Związek Rolników, Kólek i Organizacji Rolniczych – KZRKIOR (National Union of Farmers and Circle of Agricultural Organisations)

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych – FBZPR (Federation of Agricultural Producers Union)

NSZZ RI Solidarność – SOLIDARNOSC (NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH )

Zwiazek Zawodowy Rolnictwa SAMOOBRONA ZZR (Self Defence)

Związek Zawodowy Rolników – OJCZYZNA (FARMERS LABOR UNION)

 

 

 

 

 

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758