Dzisiaj chcialabym przedstawic prawie nieznanego w Polsce, holenderskiego kompozytora, a dzialajacego glownie w Anglii, Willema de Fescha. Komponowal glownie muzyke instrumentalna. Za swojego zycia byl popularnym kompozytorem, zas po smierci zostal zupelnie zapomniany i ponownie odkryty dopiero na przelomie XX i XXI wieku.
Oto jego zyciorys za Wikipedia.
Willem de Fesch (ur. 26 sierpnia 1687 w Alkmaar, zm. 3 stycznia 1761 w Londynie) – holenderski kompozytor. Mistrz sonaty i innych barokowych gatunków muzycznych. Tworzył zarówno w Holandii jak i w Wielkiej Brytanii gdzie wydał wiele anglojęzycznych pieśni takich jak I love t’is true in my breast, O lovely Maid i To make me feel a virgin’s charms .
Do Wielkiej Brytanii wyjechał w 1731 roku, gdzie został skrzypkiem w orkiestrze, której szefem był Georg Friedrich Händel. Był także aktywny jako solista i kompozytor barokowego stylu włoskiego. Dzieła z opp. II, III, V i X stworzył w stylu włoskich concerti grossi. Warte uwagi są też jego sonaty na wiolonczelę op. VIII.
W Londynie de Fesch wystawił swoje oratorium Judith (Judyta). Miało to miejsce w 1733 roku, a więc w rok po wystawieniu Esther (1732) Händla – pierwszego oratorium angielskiego. Dwa pierwsze oratoria angielskie napisali więc cudzoziemcy!
Manuskrypt innego oratorium de Fescha ,Joseph z 1745 roku, został odkryty w roku 1980 przez belgijskiego muzykologa Pietera Andersena w archiwum Royal Academy. W 1984 wystawiono Józefa po raz pierwszy od czasów de Fescha, a w 1987 zorganizowano w Alkmaar Feschtival, poświęcony temu największemu kompozytorowi holenderskiemu XVIII wieku, który daje powód do dumy mieszkańcom swego rodzinnego miasta.
Zapraszam do wysluchania jego dwoch Concerti Grossi, oraz koncertu skrzypcowego, jako probek jego wielkiego talentu muzycznego.
https://
Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.