Bez kategorii
Like

Co zrozumiał Burmistrz miasteczka Bristol?

16/12/2012
725 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Zrozumiał lokalność complementarnego pieniądza!

0


Mój poprzedni post dotyczący lokalnej waluty miasta Bristol spowodował lawinę pytań , na które sukcesywnie staram się odpowiadać. Oczywiście moje wcześniejsze posty dostarczają masę odpowiedzi na stawiane pytania jak również zawartość mojego konta na facebooku pomaga zrozumieć stawiane przezemnie postulaty.

Mimo to postanowiłem poświęcić troszkę czasu by podkreślić zanczenie lokalności walut i ich błogosławionej roli we wspieraniu lokalnego biznesu. Zalety lokalnych pieniędzy mogą być rozpatrywane w paru różnych ujęciach i aspektach ekonomicznych , gdzie każdemu z nich poświęcono już nie jeden artykuł lub opasłe naukowe opracowanie. Przy okazji chcę Was gorąco zachęcić do polskiego opracowania :

Lokalny recykling pieniądza  autorstwa Janusz Reichela  – gorąco polecam.                                                             

ewentualnie link do  opisu :www.zb.eco.pl/article/lokalny-recykling-pieniadza-bzb-62-a304l1

Dziś jednak chcę zwrócić Twoją uwagę na LOKALNOŚĆ takiego pieniądza.

Na początek parę informacji " od kuchnii lokalnych walut"

LOKALNY-najczęściej  określany grupą dobrowolnych uzytkowników takiej waluty, geograficznie teren danego miasta (przykłady niemieckie Regiogeld)  lub ogólnokrajowo np Szwajcarski  Wir Bank czyli  CHF.

LOKALNY czyli NIEWYMIENIALNY!  mozesz go zarobić , możesz go kupić za krajową walutę  ale nie możesz go wymienić na pieniądz krajowy! Pozostaje Ci zrobić zakupy u lokalnych przedsiębiorców , a to napędza im koniunkturę i oto chodzi!

Idąc dalej tym tropem ,łatwo zrozumieć różnicę pomiędzy pieniądzem narodowym , który łatwo wymieniać i transferować kiedy i gdzie się chce  co w efekcie doprowadza do  drenażu rynku z pieniądz i wymusza nowe zapożyczanie. W dobie zglobalizowanej gospodarki gdzie Panami rynku są międzynarodowe korporacje , zdecydowana większość ich zysków jest odsyłana do rodzimych krajów. Tak więc np Polski rynek jest ciągle drenowany z pieniędzy i ostatecznie prowadzi do zubożenia i nędzy. Wielokrotnie zarzucano mi  ortodoksyjność takiego przedstawiania działalności korporacji ale fakty są tylko faktami. Dla jednych OK dla drugich złe. Zależy po ,której stronie barykady stoisz.  Na nasze nieszczęście  dziś już oficjalnie mówi się o wykorzystywaniu polskich producentów przez  hipermarkety i  sam możesz sprawdzić metkę na swojej odzieży czy sprzętach domowego użytku by odkryć ,że nie wyprodukowano ich w Polsce, Jeśli ich tu nie wyprodukowano tzn, że dały pracę komuś innemu np. Chińczykowi i ten coś zarobił. No niestety jest to tylko część prawdy bo zleceniodawcy zapłacili Chińczykowi przysłowiowe grosze , a główny zysk zgarneła korporacja!

Ci którzy jeszcze nie zgłębli tajemnic działania korporacji muszą sięgnoć po:

Książka= KORPORACJA – Joel Bakan

lub po ten film

 

lub po ten film

 

NIEWYMIENIALNY znaczy odporny na spekulację w drodze wymiany i odporny na całą zabawę z kursowością walut . Wyznawcy FOREXU znowu będą pomstować na moje wypowiedzi , ale fakt jest faktem i dalej twierdzę ,że gra na kursach walut ich wymiany ,zamiany , handel na skalę globalną nie ma nic wspólnego z sektorem gospodarki realnej i jest zalegalizowanym oszustwem.

NIEWYMIENIALNY znaczy pozostającu w danym miejscu , nie wypływający , pozostający na usługach lokalnych społeczności i napędzający koniunkturę właśnie tu.

OT I TO CAŁA TAJEMNICA LOKALNYCH PIENIĘDZY.

Warto to wiedzieć  warto też szukać wiedzy i stawiać pytania , warto samemu sięgnąć po takie wspaniałe opracowania jak Mnożnik Lokalnego Wykorzystania Pieniądza  do którego link i zarazem podziękowania za wykonaną pracę wstawiam TU: www.zb.eco.pl/article/czesc-teoretyczna-wiedza-a783l1

 

..a w telewizornii zaczeli dyskusję nad tym czy i kiedy  zafundują nam Euro jako walutę.

Może warto zacząć tą społeczną dyskusję  od prostego pytania:

Kto jest właścicielem Europejskiego Banku Centralnego?

 

 

 

0

Dariusz Brzozowiec

Polski lider projektu lokalnych walut, praktyk z kilkunastoletnim do

15 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758