Centrum Wypędzeń Polaków
28/02/2011
365 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Erika Steinbach dopięła swego i w Berlinie tworzone jest Centrum Przeciwko Wypędzeniom. W rzeczywistości będzie ono przedstawiać historię tak, by wszystkim było wiadomo, że Polacy rozpętali II wojnę światową, a jej największą ofiarą był naród niemiecki. Strona polska na kolanach prowadziła starania, by przekonać Niemców, że przecież to nieprawda. Za rządów PełO zrezygnowano już nawet z kolan, a zaczęto się czołgać pod przewodnictwem najsłynniejszego więźnia Auschwitz – Plującego Bartosza, czego skutki widzimy dzisiaj na zadowolonym pysku E. Steinbach. Skoro państwo nie dało rady, to inicjatywę przejął rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i doprowadził do powstania Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków, które jutro rozpoczyna działalność przy ul. Brackiej w Krakowie. Nową instytucję część dawnych zesłańców określiło mianem "centrum wypędzeń Polaków." […]
Erika Steinbach dopięła swego i w Berlinie tworzone jest Centrum Przeciwko Wypędzeniom. W rzeczywistości będzie ono przedstawiać historię tak, by wszystkim było wiadomo, że Polacy rozpętali II wojnę światową, a jej największą ofiarą był naród niemiecki. Strona polska na kolanach prowadziła starania, by przekonać Niemców, że przecież to nieprawda. Za rządów PełO zrezygnowano już nawet z kolan, a zaczęto się czołgać pod przewodnictwem najsłynniejszego więźnia Auschwitz – Plującego Bartosza, czego skutki widzimy dzisiaj na zadowolonym pysku E. Steinbach.
Skoro państwo nie dało rady, to inicjatywę przejął rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i doprowadził do powstania Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków, które jutro rozpoczyna działalność przy ul. Brackiej w Krakowie. Nową instytucję część dawnych zesłańców określiło mianem "centrum wypędzeń Polaków." Centrum będą tworzyć ludzie młodzi, studenci i doktoranci historii pod merytoryczną opieką pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przez co treści przedstawiane przez Centrum łatwiej dotrą do najmłodszych pokoleń Polaków.
Instytucja ta ma zajmować się dokumentowaniem i upamiętnianiem przymusowych wysiedleń Polaków, ma być miejscem-zbiorem relacji świadków, zdjęć, dokumentów potwierdzających wywózki Polaków ze wschodnich terenów II RP w 1940-1941 roku, zsyłki przed i po II wojnie światowej (jeszcze w latach 50. odbywały się wywózki Polaków, na przykład z Litwy), wypędzenia setek tysięcy Polaków z terenów II RP bezpośrednio włączonych do III Rzeszy oraz w rezultacie późniejszych działań armii niemieckiej, losy patriotów polskich zsyłanych na Syberię w czasach carskiej Rosji.
Zmieniłbym tylko nazwę na Centrum Dokumentacji Wypędzeń Polaków.
inf. www.wsp.krakow.pl, dziennikpolski.malopolska.pl, zdj. wikipedia.pl (wypędzeni Polacy)