Bez kategorii
Like

Cena gazu w Europie pod dyktando Gazpromu

28/03/2012
444 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Rosyjski koncern Gazprom jest skłonny obniżyć ceny swojego gazu bowiem wiekszość firm w Europie trwardo negocjuje ceny dostaw

0


Gazprom zarabia coraz więcej na sprzedaży surowca za granicę dzięki wysokim notowaniom ropy naftowej, bo to na ich podstawie obliczana jest cena gazu w kontraktach z importerami.
W lutym rosyjska firma, która jest największym producentem gazu na świecie, prognozowała, że w tym roku średnia cena gazu eksportowanego do Europy wyniesie 415 dol. za 1000 m sześc. To oznaczałoby 8 proc. wzrost w porównaniu z 2011 rokiem. Ale wszystko zależy od rozwoju sytuacji na rynku naftowym, a ta nie sprzyja importerom surowców.
Dlatego wiele firm europejskich od kilku miesięcy zabiega w Gazpromie o obniżkę ceny, a gdy rozmowy nie przynoszą efektów, kierują sprawę do rozstrzygnięcia Międzynarodowego Arbitrażu.
Na takie kroki zdecydowały się m.in. niemiecki koncern RWE oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zarząd PGNiG nie ujawnia, ile płaci za rosyjski gaz, ale jak ustaliła PAP, chodzi o kwotę ok. 500 dolarów za każdy 1000 m sześc.
Za PAP
 
Dziwne informacje
Rosyjski koncern Gazprom jest skłonny obniżyć ceny swojego gazu m.in. dla Polski o 7–10 proc.,ale pod warunkiem zwiększenia zakupów surowca – ustalił "Parkiet" „W mojej ocenie będzie to propozycja obniżki ceny w zamian za zwiększenie przez Polskę wolumenu kupowanego gazu lub wydłużenie terminu obecnie obowiązującego kontraktu. To będzie też pewien test dla PGNiG, który da Gazpromowi odpowiedź, czy prezentujemy twarde stanowisko w naszych żądaniach, czy też jak to się już zdarzało, pójdziemy na ustępstwa” – powiedział Paweł Nierada, ekspert Instytutu Sobieskiego, cytowany przez Parkiet.
 

Ukraińska obniżka ceny gazu
Szef rządu Mykoła Azarow wyjaśnił, że propozycję tę przekazał podczas niedawnej wizyty na Ukrainie przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin. "Naryszkin przekazał nam projekt umowy, który przewiduje obniżenie ceny gazu o 10 procent" – napisał Azarow.
Kijów i Moskwa już od dłuższego czasu prowadzą spór o cenę rosyjskiego gazu, która zdaniem Ukrainy jest stanowczo za wysoka. Według Azarowa, przemysłowi odbiorcy gazu w jego kraju płacą 560 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa.
Podczas wizyty w Kijowie w lutym Naryszkin potwierdził, że cena gazu dla Ukrainy będzie niższa, jeśli zdecyduje się ona na wejście do unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Wcześniej Moskwa dawała do zrozumienia, że może obniżyć stawki płacone za błękitne paliwo przez Ukraińców, jednak pod warunkiem przekazania jej kontroli nad ukraińskimi gazociągami.
Dziennik.pl

Porównanie

Polska, (PGNiG)  choć jest jednym z największych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie, płaci więcej niż pozostali klienci Gazpromu. Eksperci szacują, że 1 tys. m sześc. surowca kosztuje PGNiG nawet ponad 500 dol. Tymczasem prognozowana przez Gazprom średnia cena gazu dla Europy w 2012 r. ma wynieść 415 dol. W 2011 r. średnia w przypadku krajów UE wyniosła 384 dol., a państw byłego ZSRR – 320 dol.
Dziennik.pl

Podsumowanie
W czasach kryzysu jest wyrazne zainteresowanie ceną gazu na rynku europejskim. Ściecie cen poprzez zwiekszajace wybodycie gazu lupkowego i dostawy drogą morską LNG to najpowaniejszy atut w walce o rynej konsumentów gazu w UE.
Kejow
 

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758