Bez kategorii
Like

Cele Konfederacji Blogerów. Dlaczego zainspirowała mnie Konfederacja Tyszowiecka?

14/05/2012
826 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Początkowo myślałam, że organizacja blogerów nie powinna wykraczać poza cele samopomocowe. Zmieniłam zdanie. Cele mogą być o wiele ambitniejsze.

0


 

 

 

 

W dniu 17 kwietnia 2012 roku została założona Konfederacja Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów (KRBK). Założycielami byli: R.Zaleski, Polonia i Rebeliantka.

Ogłaszając zasady działania Konfederacji  przyjęliśmy, iż jej celem jest: „wspieranie inicjatyw środowiska blogerów i komentatorów, jego reprezentacja i ochrona praw”.

Dzisiaj Konfederacja liczy już 20 Konfederatów i tydzień temu pojawiła się inicjatywa, aby na nowo przemyśleć sformułowanie konfederacyjnych celów oraz poddać je dyskusji i głosowaniu. Każdy zainteresowany Konfederata miał do końca tygodnia napisać notkę na ten temat.

Pojawiły się już na ten temat teksty Polonii, Sosenkowskiego, rip LunardBirda CLH, goodnessa, Asadowa, R.Zaleskiego i Marka Kajdasa.

Cel Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów

Konfederacja i Nasze cele

KRBK – drogi, cele, szanse na przyszłość

W ustalonym terminie proponuję główne cele dla Konfederacji KRBK

Cel Konfederacji Rzeczypospolitej Blogerow i Komentatorów

Cele Konfederacji

Cele, misja Konfederacji i Konfederatow

Poniżej przedstawiam mój pogląd.

 

Cel Konfederacji – bronić Konfederatów, gdy zagrożone są ich prawa

Blogerzy i komentatorzy są szczególną grupą obywatelską. Są aktywni i często wyraziści w przedstawianiu swoich poglądów politycznych i społecznych. Niejednokrotnie jawią się władzy administracyjnej, ustawodawczej bądź sądowej oraz różnym lobbies gospodarczym jako zagrożenie dla ich interesów. Nierzadko są przedmiotem stanowczych działań, zmierzających do uniemożliwiania im wolnych wypowiedzi. W skrajnych przypadkach przyjmuje to formę prześladowań karnych.

Musimy być przygotowani do tego, by bronić swoich kolegów, atakowanych za poglądy przedstawiane w Internecie bądź też za działalność w realu.

Z tego powodu, oczywistym celem Konfederacji jest obrona jej członków, a także innych internautów, przed  tego typu zakusami. Udane przykłady obrony już są, choćby w sprawie Bogdana Goczyńskiego, czy blogera Analityka.

Kluczową sprawą jest występowanie w obronie wolności Internetu jako struktury przepływu wolnej informacji, nieocenzurowanej i nieinwigilowanej.

Ten cel jest także oczywisty w świetle takich pomysłów ustawodawców, jak choćby słynna wielostronna umowa handlowa o globalnym zasięgu – Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA, mająca ustalić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej i powołująca do tych celów całkowicie nowe ciało administracyjne, zyskujące prawo kontroli Internetu.

Istotne mogą też być działania „lokalne” ograniczające się do reprezentowania oczekiwań internautów wobec administracji poszczególnych portali internetowych.

Nie są to rzeczy błahe. Np. na portalu „Nowy Ekran” – w związku z oczekiwaniami części blogerów – Redakcja utworzyła nową zakładkę „Kościół Katolicki”. Uwzględniono też prośby internautów, aby przy każdym komentarzu pojawiała się godzina jego zamieszczenia, co ułatwia śledzenie przebiegu dyskusji.

Być może w przyszłości Konfederacja będzie zobligowana do powołania czegoś w rodzaju instytucji mediacyjnej lub Sądu Portalowego do rozwiązywania potencjalnych konfliktów pomiędzy internautami (np. na tle przepisów Netykiety) lub pomiędzy nimi a administracją. Bogu dzięki, do tej pory nie było takiej potrzeby!

 

Oblężenie Jasnej Góry

 

 Co jeszcze? Dlaczego zainspirowała mnie Konfederacja Tyszowiecka?

Niektórzy blogerzy marzą o znacznie większym wpływie na życie polityczne, aniżeli tylko internetowa działalność publicystyczna i interwencyjna.  Jeszcze rok temu popularne były wyobrażenia o możliwości powołania polskiej Tea Party. O tym, dlaczego jest to w Polsce znacznie trudniejsze niż w Ameryce, rzeczowo wywiódł Paweł Burdzy w tekście „W Polsce Tea Party nikogo nie poparzy”.

Mimo wszystko, celowe jest tworzenie internetowych struktur do walki o zmianę polskiej rzeczywistości.

Szczegółowym pytaniem jest: o co walczyć i jak powinny być ukształtowane struktury?

I tutaj właśnie zainspirowała mnie Konfederacja Tyszowiecka.

Jakie to są inspiracje?

Konfederacja tyszowiecka, zawiązana w 1655 r. w Tyszowcach koło Zamościa, postanowiła o wypowiedzeniu przez polską szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi, wcześniej uznanemu przez większość za władcę Rzeczypospolitej.

Jak podaje choćby Wikipedia: „Taki obrót spraw w Polsce sprowokowany został przez samowolę i rozpasanie wojsk szwedzkich, liczne nieposłuszeństwa i brak tolerancji dla Kościoła. Szwedzi postępowali w Polsce jak w kraju podbitym, a nie jak w części królestwa szwedzkiego, którą de facto była wtedy Polska po podpisaniu przez szlachtę układów oddających koronę polską Karolowi X”.

Jak się zdaje, mamy w tej chwili w Polsce podobną sytuację. Podpisane międzynarodowe układy z finałem w postaci Traktatu Lizbońskiego, doprowadzają do pasożytowania bogatych krajów europejskich i nie tylko europejskich na polskich obywatelach. Niepotrzebne są do tego obce wojska, wystarczą bankierzy, wielkie, zagraniczne korporacje i rodzima sprzedajna i podporządkowana grabieżczym przepisom klasa polityczna i urzędnicza, wsparta błędnie funkcjonującym sądownictwem i organami ścigania. Skutek jest ten sam. Mimo ogromnych bogactw naturalnych i wielu innych walorów naszego kraju, polska sytuacja gospodarcza i ekonomiczna jest dramatyczna i pogarsza się z dnia na dzień.

Na dodatek wytoczono nam wojnę cywilizacyjną. Atakowane są  polskie i chrześcijańskie wartości, które uznajemy za narodowe, niewybrednie napastowany jest Kościół Katolicki, próbuje się wpływać na polską szkołę, uniemożliwiać młodzieży znajomość polskiej historii i literatury, odbierać jej poczucie narodowej tożsamości.

Najwyższy czas podjąć walkę o suwerenność i wiarę, także przy pomocy metod dostępnych w Internecie.

Metody muszą być wypracowywane na bieżąco, ale przyjęliśmy w naszej Konfederacji następujące generalne zasady:

  • równości Konfederatów – zgodnie z regułą obowiązującą we wszelkich konfederacjach
  • demokratycznego sposobu wypracowywania stanowisk i  decyzji, w nawiązaniu do tradycji I Rzeczpospolitej.

Wszystko, co ponadto jest korzystaniem z nowoczesnych technologii i cywilizacyjnych wynalazków. Stosujemy je, ale nie są one celem samym w sobie, są podporządkowane podstawowej misji – działaniom na rzecz odzyskania suwerenności Polski i obronie naszych narodowych wartości.

Zapraszam osoby podzielające powyższy punkt widzenia do wstąpienia do  Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów.

 

 

0

Rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedajacych dym). Wspólzałozycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

207 publikacje
528 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758