Bez kategorii
Like

Boniek „solą w oku” SB

23/06/2012
529 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

SB obawiała się Zbigniewa Bońka, słynny komentator Jan Ciszewski był współpracownikiem SB, a Jacek Gmoch został trenerem kadry, bo odpowiadał władzom – wynika z książki historyków IPN badających relacje futbolu z bezpieką – informuje TVP Info.

0


– Piłkarze, podobnie jak i sam futbol, byli w PRL instrumentalnie wykorzystywani – mówi portalowi tvp.info jeden z autorów książki dr Sebastian Ligarski.

Książka nosi tytuł „Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna”. W książce autorzy m.in. opisują, w jaki sposób SB zabezpieczała mecz Górnika Zabrze z Manchesterem United w 1968 roku, w samym środku wydarzeń marcowych. Analizują też działalność opozycyjną kibiców gdańskiej Lechii. Wyjątkowo ciekawe fragmenty dotyczą jednak polskiej kadry, która największe sukcesy święciła w latach 70. i 80.

Zdaniem autorów książki, starannie dobierana była nie tylko ekipa towarzysząca kadrze, ale także jej selekcjonerzy. „Na przykład następcą Kazimierza Górskiego nie został bynajmniej jego stały współpracownik i asystent podczas mundialu w 1974 r. Andrzej Strejlau, ale Jacek Gmoch. Decyzję taką podjęto nie w Polskim Związku Piłki Nożnej, ale aż na szczytach peerelowskich władz. A na wyborze zaważył fakt, iż Strejlau (w przeciwieństwie do Gmocha) był bezpartyjny…” – pisze w książce Grzegorz Majchrzak.

Z publikacji wynika, że każdemu wyjazdowi Polaków na zagraniczne mecze towarzyszyli agenci bezpieki. Na przykład nad zachowaniem polskiej ekipy podczas mundialu w Meksyku w 1986 roku czuwał funkcjonariusz MSW ppłk Edward Kudybiński. Czytając jego raporty można wysnuć tezę, że solą w oku SB był ówczesny zawodnik AS Roma Zbigniew Boniek. Kudybiński zarzucał mu „negatywny wpływ na atmosferę wśród zawodników” oraz na trenera kadry Antoniego Piechniczka. Powód? Boniek kwestionował niskie premie dewizowe za udział w mundialu. Miał też prowadzić poufne rozmowy z przedstawicielami firmy Adidas za występowanie na mundialu w butach tej firmy.

Inny z autorów książki Tomasz Szymborski opisuje współpracę z SB jednego z najpopularniejszego komentatorów sportowych PRL Jana Ciszewskiego. Dziennikarz był znanym hazardzistą, dysponował ogromną liczbą kontaktów, więc szybko stał się obiektem zainteresowania tajnych służb. W.g autorów książki został zarejestrowany w 1971 roku i dostał pseudonim „Sprawozdawca”. Miał informować SB m.in. o tym czy polscy piłkarze szmuglują zza granicy dewizy. Bezpieka ze współpracy z nim nie była ponoć zadowolona, uważając, że jest zbyt mało aktywny.

Z książki wyłania się obraz piłkarzy, którzy byli marionetkami w rękach propagandy PRL. Obecny krytyk PZPN Jan Tomaszewski uwiarygodniał swym nazwiskiem marionetkowy Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego” – przypominają autorzy książki. 

Więcej: http://tvp.info/informacje/polska/zbigniew-boniek-byl-sola-w-oku-sb/7636177

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758