Bez kategorii
Like

Bielecki i Balcerowicz w cieniu FOZZ

12/05/2011
456 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Bielecki i Balcerowicz jako najwyzsi urzednicy panstwowi poznali w 1991 detale afery FOZZ, nie zakwestionowali jednak wejscia kapitalowego metnych spolek offshore w pierwsza prywatyzacje gieldowa III RP na GPW (Exbud). Ignoranci czy wspolnicy ?

0


Na przelomie lat 1990 i 1991 roku wyprane pieniadze FOZZ nie tylko powrocily blyskawicznie do Polski ale zostaly tez dodatkowo przeplukane i wybielone w historycznej pierwszej gieldowej prywatyzacji w Polsce.  

Program prywatyzacyjny zostal przygotowany przez bylego wykladowce na Instytucie Marksizmu-Leninizmu w Wyzszej Szkole Nauk Spolecznych przy KC PZPR, Leszka Balcerowicza.  Wedlug Balcerowicza pierwszym ministrem prywatyzacji III RP mial zostac Jan Wejchert, wtedy wykonujacy okreslone dzialania w strefie dokowej w Dublinie i jeden z czlonkow organizacji offshore pod nazwa ITI. 

Dlaczego akurat Wejchert ? Balcerowicz wyjasnil w wywiadzie dla TVN24 w dniu 31 pazdziernika 2010, (cytat): "Bardzo chcialem przyspieszyc prywatyzacje.  To byl rok 1990.  I wiedzialem, ze bedzie to zalezalo w ogromnym stopniu od osoby ktora zostanie pierwszym ministrem przeksztalcen wlasnosciowych.  Zwrocilem sie w pierwszej kolejnosci do Jana Wejcherta, bo wiedzialem ze jest to osoba, ktora by to zrobila".  Ciekawe na czym opierala sie ta pewna wiedza Balcerowicza ?

Dysponenci Wejcherta zdecydowali inaczej: ITI wezmie udzial w pierwszej prywatyzacji gieldowej w Polsce.  

Jako pierwsza spolka przeznaczona do prywatyzacji gieldowej zostal wytypowany kielecki Exbud, chluba schylkowego PRL jako ze spolka realizowala liczne zagraniczne kontrakty w braterskich demokracjach ludowych takich jak np. Libia Kadafiego czy tez Irak Husseina.  Tak sie skladalo ze Exbud mial takze pakiet akcji BRE Banku.      

Przed wlasciwa prywatyzacja gieldowa Exbud wyemitowal akcje do wybrancow i tak ITI zostalo wlascicielem 15% akcji spolki, za ktore zaplacilo kasa otrzymana z Panamy (2,5 miliona dolarow US). Co wiecej, ITI zostalo okrzykniete "inwestorem strategicznym" w Exbudzie.  Spolka ktorej glowna dzialalnoscia do tej pory bylo inkasowanie wielomilionowych przelewow z Panamy.  Republika bananowa ?   

Nie jest mozliwe aby taka akrobacja finansowa zostala wykonana bez zgody owczesnego premiera Bieleckiego, jako ze Exbud mial byc przeciez historyczna pierwsza prywatyzacja gieldowa III RP.  

Nasuwa sie pytanie na temat podstawowych regul funkcjonowania najwyzszej administracji panstwowej, oplacanej przeciez z pieniedzy podatnikow. 

I o odpowiedzialnosc karna, cywilna i polityczna.     

Do prywatyzacji gieldowej potrzebna byla gielda. Padlo na Wieslawa Rozluckiego. Na poczatku 1991 roku Rozlucki przeniosl sie z Instytutu Geografii PAN do Ministerstwa Finansow i zostal doradca Balcerowicza ds. rynku kapitalowego, a potem dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przeksztalcen Wlasnosciowych. Pytany o poczatki funkcjonowania gieldy odpowiada (cytat): "Rynki kapitalowe to bylo po prostu moje hobby. Ktos musial zorganizowac w Polsce gielde i padlo na mnie". 12 kwietnia 1991 roku Balcerowicz i Lewandowski zlozyli podpisy pod aktem zawiazania spolki o nazwie "Gielda Papierow Wartosciowych w Warszawie". 

Do Exbudu dolaczono cztery inne spolki i cala piatka weszla na gielde w kwietniu 1991, czyli kilka miesiecy po wszczeciu kontroli NIK w FOZZ.   

Plan Balcerowicza zostal wykonany: ITI zarobilo na Exbudzie na czysto 7 milionow dolarow US.

Fundusze z Panamy zostaly nie tylko wybielone ale jeszcze pomnozone o 300%. Co pozwalalo pozniej twierdzic ze ITI dorobilo sie na gieldzie i kreowac podobne temu legendy dla ciemnego ludu.

O Balcerowiczu i Rozluckim nie zapomniano. 

W 2007 roku, dwie spolki offshore zarejstrowane na Antylach holenderskich, Mesamedia Holding NV i Fairfield Corporation NV, powiazane podobno nominalnie z Janem Wejchertem (co jest trudne do ustalenia), staly sie hojnymi fundatorami finansowymi nowej fundacji Balcerowicza (www.for.org.pl), ulokowanej w luksusowej kamienicy w stylu art deco z lat 1929-30 na alei Szucha 2/4.  A niedoszly minister prywatyzacji s.p. Wejchert zasiada do dzisiaj (posmiertnie) w radzie programowej owej fundacji.

W roku 2008, fundacja Balcerowicza wydala miedzy innymi 15004,72 PLN na na debate w TVN24, 11000 PLN na akcje "Nie daje i nie biore lapowek", 27580 PLN na rozmowy o dobrym panstwie i 600 PLN na reforme emerytalna.  Wydatki fundacji Balcerowicza na TVN24 przewyzszyly wiec wydatki na reforme emerytalna o 2500%. Widac priorytety.    

Wieslaw Rozlucki jest aktualnie czlonkiem rady nadzorczej TVN i czestym gosciem w TVN 24 i TVN CNBC.

Bielecki doszedl z czasem do prezesury banku Pekao SA, pomimo tego ze nie mial kwalifikacji merytorycznych do kierowania tak duzym bankiem detalicznym. Byc moze samo bycie lojalnym Talentem Wizjonerskim (TW) wystarczylo. 

W roku 2008 bank Pekao SA pozyczyl TVN w sumie 700 milionow PLN.  Po odejsciu Bieleckiego bank Pekao SA szybko zmienil zasady gry: zamienil 200 milionow PLN z dlugu na gwarancje bankowe i wynegocjowal z TVN przedterminowa splate 500 milionow PLN.  TVN ma jeszcze splacic 5,6 miliona PLN, do 14 czerwca. 

Bielecki jest aktualnie Przewodniczacym Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrow. Czlonkowie owej Rady sugeruja podobno premierowi praktyczne i dajace sie wdrozyc rozwiazania w dziedzinach, ktore uwazaja za istotne dla gospodarki i obywateli.     

Ciag dalszy w poniedzialek, w odcinku: "ITI rok 1993: Miro wchodzi do gry". 

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758