Bez kategorii
Like

Bezpieka na Ziemi Gorlickiej – cz. 2

30/11/2012
560 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Tym tekstem chciałem zwrócić uwagę, kto w dwudziestoleciu III RP, po 1989 roku, posiadał przemożny wpływ na życie społeczne, polityczne i gospodarcze Gorlic. O odrodzeniu nie mogło być mowy. Stery w swoje ręce wzięli pezetpeerowscy funkcjonariusze.

0


Śledząc publikacje na temat Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gorlicach z ostatnich chwil działania tej instytucji natknąłem się na bardzo ciekawy tekst dr. Michała Wenklara (IPN) pt. „Koniec PRL w oczach gorlickiej SB” (zob. Wenklar M., Koniec PRL w oczach gorlickiej SB[w:] W służbie komuny, red. F. Musiał, J. Szarek, Kraków 2008). Ostatnie dwa akapity tego tekstu dotyczą dwóch prominentnych osób z gorlickiego świecznika polityki i gospodarki: Kazimierza Sterkowicza[1] – burmistrza Gorlic z lat 2002-2010 i Mieczysłąwa Brudniaka[2] – wieloletniego prezesa ZG Glinik. Warto fakty podane przez dr. Michała Wenklara uważnie przeczytać, żeby zrozumieć jak w Polsce zadziałał układ okrągłostołowy z chwilą powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego 24 sierpnia 1989 roku i jak do tego doszło, że rewolucja Solidarności skazana była in statu nascendi na sromotną porażkę:

 „Historia toczyła się jednak nieubłaganie. Zbliżał się XI Zjazd PZPR, na którym miała zabrzmieć słynna kwestia: „Sztandar wyprowadzić”., Na spotkanie organizacji partyjnej gorlickiego Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych, w którym uczestniczył I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Gorlicach Kazimierz Sterkowicz (burmistrz Gorlic z lat 2002- 2010, a obecnie radny Rady Miejskiej – przyp. M.R.), funkcjonariusze w 100% zagłosowali za przekształceniem się PZPR w trakcie XI Zjazdu w jedną nową partię o nowej nazwie. Jednocześnie 75% obecnych na spotkaniu sprzeciwiło się dopuszczeniu na zjeździe do dyskusji nad konkurencyjnymi programami politycznymi. Pluralizm polityczny i dyskusja nie były wartością dla ludzi, którzy dotąd ścigali każdego, który mówił inaczej niż nakazywał głos partii.

Ostatnia zachowana „Ocena stanu moralno-politycznego” funkcjonariuszy RUSW w Gorlicach pochodzi z 30 września 1989 roku. Czytamy w niej m. in. o przygotowaniach do uroczystych obchodów 45. rocznicy utworzenia MO i SB, na które miał zostać zaproszony gorlicki poseł do Sejmu kontraktowego ze strony PZPR, towarzysz Mieczysław Brudniak.

Słuzba Bezpieczeństwa przetrwała (…) niemal do połowy 1990 roku. 31 lipca 1990 roku ostatni gorliccy esbecy zostali zwolnieni z resortu. Spośród piętnastu funkcjonariuszy SB, którzy służyli w Gorlicach do końca PRL, co najmniej sześcioro zostało negatywnie zweryfikowanych przez Wojewódzką Komisję Kwalifikacyjną, jako nieodpowiadających wymogom przewidywanym dla pracowników MSW. Dwie osoby same się zwolniły z pracy, a co najmniej dwie usłyszały, że jest dla nich miejsce w służbach niepodległej Rzeczpospolitej…”

Tylko, czy dr Michał Wenklar ma rację, pisząc o służbach niepodległej Rzeczpospolitej ( w odniesieniu do tego czasu)?

Tym krótkim tekstem chciałem zwrócić Państwa uwagę, kto w dwudziestoleciu III RP, po 1989 roku, posiadał przemożny wpływ na życie społeczne, polityczne i gospodarcze Gorlic. O odrodzeniu nie mogło być żadnej mowy. Stery w swoje ręce wzięli pezetpeerowscy działacze. Także i tutaj część opozycji solidarnościowej dogadała się z dawną nomenklaturą – vide działania Marka Machowskiego, czy Marka Bugno.

Takie Msze Św. jak na Rynku w Gorlicach w intencji Papieża Jana Pawła II po zamachu na Jego życie z 14 maja 1981 roku (celebrował ks. prałat Bronisław Ryba) odeszły dzisiaj w niepamięć. W Gorlicach pozostały zgliszcza po Glimarze, po Gliniku, a w międzyczasie panowie Sterkowicz i Brudniak wykonali kawał tzw. dobrej roboty.

Dzisiaj Kazimierz Sterkowicz nadal zasiada w gorlickich władzach samorządowych. Ciągnie się za nim co prawda sprawa gruntów na Małastowie, o czym, wraz z Alicją Nowak, donosiłem na stronach „Nowego Ekranu”, ale przecież od czego prokurator rejonowy – takie sprawy po prostu zamiata się pod dywan? Prezes Brudniak, po sowitych odprawach w Gliniku został jeszcze uhonorowany nagrodą Złoty Liść Dębu w 2008 roku, przyznawaną przez „Gazetę Gorlicką” i Urząd Miasta Gorlice (tzn. obdarował Brudniaka burmistrz Sterkowicz) – ani chybi za zasługi dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Republiki Okrągłego Stołu.



[1] Urodzony 4 stycznia 1948 w Zagórzanachpolski samorządowiec, inżynier, od 2002 do 2010 burmistrz Gorlic. Z wykształcenia inżynier mechanik, ukończył w 1972 studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzeszowie. W okresie PRL był etatowym działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jako zastępca kierownika wydziału ekonomicznego oraz I sekretarz komitetu miejskiego w Gorlicach. Pracował także w Fabryce Maszyn "Glinik", zaczynając jako hartownik, dochodząc do stanowiska kierownika działu, a także pełnił funkcję zastępcy dyrektora w przedsiębiorstwie "Glin-Kar" w Karagandzie. W 2002 został wybrany na urząd burmistrza Gorlic. W wyborach samorządowych w 2006 skutecznie ubiegał się o reelekcję, wygrywając w drugiej turze. W 2010 nie ubiegał się o reelekcję, uzyskał mandat radnego miasta. Należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich(źródło – Wikipedia).

[2] Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1978. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Nowy Sącz z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pod koniec kadencji był posłem niezrzeszonym. Zasiadał w Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej oraz w Komisji Przekształceń Własnościowych. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1978. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Nowy Sącz z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – (źródło – Wikipedia).

 

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758