Produkcja energii i relacje włascicielskie producentów prawie w całości należa do podmiotów i osób zagranicznych.
Ochrona sektora energetycznego stała się jednym z priorytetów działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – informuje "Puls Biznesu", w oparciu o raport z działalności ABW w 2011 roku. .
W ubiegłym roku energetyka była w centrum zainteresowania obcych służb specjalnych. Jak czytamy w dzienniku, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest kwestią szczególnie wrażliwą ze względu na niewielką dywersyfikację dostaw surowców energetycznych .aWedług dziennika Agencja zajmuje się miedzy innymi monitorowaniem prac związanych z budową terminalu LNG w Świnoujściu, a także analizą potencjalnych zagrożeń związanych z prywatyzacjami oraz dostawami surowców energetycznych do naszego kraju.
PULS BIZNESU
Według DGP z 2011 premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o zmianach w funkcjonowaniu ABW. Zgodnie z nimi Agencja skoncentruje się między innymi na kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym państwa.
Inną kluczową zmianą jest utworzenie delegatury warszawskiej ABW. Trafiło tam kilkuset funkcjonariuszy pracujących dotychczas w centrali, a z nimi – wszystkie śledztwa. Odciąży to centralę, która zajmie się teraz działalnością analityczną.
Krytyk tych zmian, były szef ABW Bogdan Święczkowski uważa, że cofają one ABW o kilkanaście lat, a jedyny ich sens to odsunięcie od siebie odpowiedzialności przez obecne kierownictwo Agencji, które skupi się tylko na wygodnej funkcji recenzenta. (PAP)
Bezpieczeństwo energetyczne Polski było i jest pod nazorem służb.
Kejow
Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,