Bez kategorii
Like

Bezdomni na Jasnej Górze

12/11/2011
471 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Dzisiaj na Jasną Górę przybywa VI Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych zorganizowana przez Caritas dla 600 podopiecznych z 16 diecezji.

0


Metropolita Częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak będzie głównym celebransem odprawionej dla nich  uroczystej Mszy św. Program pielgrzymki obejmuje także prelekcję na temat cudów jasnogórskich oraz Drogę krzyżową na Wałach. Pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Liczbę osób bezdomnych w Polsce stale rośnie. Trudno ją określić, bo z jedni korzystają z pomocy w kilku źródłach, a inni nie korzystają z oferowanych form pomocy, poza tym znacznie częściej niż inne grupy przemieszczają się po całym kraju.   Określa się jednak, ze mieści się ona  w przedziale od 30 000do nawet 300 000osób. 100 organizacji pozarządowych udziela pomocy ludzie, którzy znaleźli się  w tej trudnej sytuacji życiowej. Dotacje na pomoc bezdomnym wystarczają dla ok. 130 000 osób. Tysiącom innym pomagają ze środków własnych, zbiórek oraz ofiar wiernych. Caritas diecezjalne prowadzą 30 noclegowni i ogrzewalni, 37 schronisk, 27 łaźni, gdzie bezdomni mogą się umyć i otrzymać czyste ubranie. Bezdomni korzystają z 398 punktów pomocy doraźnej, gdzie otrzymują żywność i odzież, a także wsparcie finansowe i lekarstwa. Mogą korzystać ze 109 jadłodajni Caritas, gdzie dostaną ciepły posiłek.

Od kilku lat wzrasta bardzo szybko ilość bezdomnych. Zwłaszcza, że jest teraz możliwość wyeksmitowania na bruk o każdej porze roku i każdego. Wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności (brak pracy, konflikty rodzinne, niemożność uregulowania czynszu). Niepokoi również to, że bezdomnymi stają się osoby nie tylko ze środowisk zagrożonych bezdomnością, ale kobiety z małymi dziećmi oraz ludzie młodzi. Jak pokazują statystyki najwięcej bezdomnych koncentruje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Łódź. W miastach jest też najwięcej instytucji i organizacji pomagających bezdomnym: schronisk, w tym dla ofiar przemocy, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, oraz ośrodków stałego pobytu dla dzieci i młodzieży, wymagających szczególnej troski ze względu na brak rodziców.

Według statystyk bezdomność dotyka najczęściej samotnych mężczyzn w średnim wieku. Przeciętnie polski bezdomny pozostaje bez dachu nad głową przez około 6 lat.

Przyczyny?

– 1/4 alkohol.

 prawie 1/2 nieporozumienia rodzinne.

– pozostali – różne przyczyny – najczęściej utrata pracy i wymeldowanie na mocy decyzji administracyjnej.

Bezdomnymi są też obcokrajowcy, uchodźcy bądź osoby czasowo przebywające na terenie Polski. Niestety, ze względu na złą sytuację finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie ograniczona.

Z trudnościami spotykają się działania zapobiegające poszerzaniu się zjawiska oraz programy wychodzenia z bezdomności, co między innymi spowodowane jest wysoką stopą bezrobocia. Bez poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, trudno jest zatem liczyć ma rozwiązanie problemu bezdomności. 

________________________________________________________________

Źródło – Caritas Polska

 

0

sgosia

Wsród rzeki zla szukam dobra, które jest w nas.

72 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758