* www.katowice.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci_urzedu/idn:4351.html – tu znajduje się źródłowa informacja
bez wytłuszczeń,
które dodałem dla uczytelnienia tekstu – Andrzej Budzyk
W Fiat Auto Poland i czterech spółkach fiatowskich nie będzie misji dobrej woli,
którą proponował wicewojewoda śląski Piotr Spyra.
Pracodawca zgodził się jedynie na rozmowy dwustronne dyrekcji Fiat Auto Poland i MOZ NSZZ „Solidarność” z udziałem przedstawiciela Zarządu Śląsko-Dąbrowskiego Regionu NSZZ „Solidarność” – to ustalenia po dzisiejszym prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.
Dzisiejsze spotkanie zwołane zostało w trybie pilnym na wniosek NSZZ „Solidarność”.
Było poświęcone sytuacji społecznej w Fiat Auto Poland SA, Fiat Powertrain Polska sp. z o.o., Fiat Powertrain Technologies Poland sp. z o.o., Denso Thermal Systems Polska sp. z o.o. oraz Sistema Polska sp. z o.o.
Zaproszenie na posiedzenie prezydium WKDS zostało wystosowane także do Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach. Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej poinformował listownie, że na wniosek MOZ NSZZ „Solidarność” w Fiat Auto Poland do prowadzenia postępowania mediacyjnego w wielozakładowym płacowym sporze zbiorowym został desygnowany mediator z listy przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej i w związku z tym udział ministra właściwego do spraw pracy lub innej oddelegowanej osoby reprezentującej resort, „mógłby być odczytany jako ingerencja w toczący się spór”, w związku z czym w dzisiejszym posiedzeniu nie weźmie udziału przedstawiciel MPiPS.
Jak twierdzi MOZ NSZZ „Solidarność”, od marca br. jest sporze zbiorowym z pracodawcą.
Spór został zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie został zarejestrowany.
Tymczasem dyrekcja Fiat Auto Poland podważa fakt istnienia sporu zbiorowego.
Wraz z szefami fiatowskich spółek, zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, o „uchylenie czynności dotyczącej wskazania mediatora”. Także podczas dzisiejszego spotkania podtrzymała stanowisko, że o tym, czy Fiat Auto Poland jest w sporze zbiorowym z MOZ NSZZ „Solidarność”, ma zdecydować sąd.
Na wniosek dwóch wiceprzewodniczących WKDS, na dzisiejsze spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele pozostałych sześciu związków zawodowych działających w Fiat Auto Poland i fiatowskich spółkach, co zostało oprotestowane przez przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, Marcina Tyrmę. Spotkanie zaraz na początku opuścił więc przewodniczący śląskiego OPZZ Henryk Moskwa. Z wystąpień przedstawicieli pozostałych sześciu związków zawodowych wynika, że w sporze płacowym we Fiat Auto Poland i spółkach fiatowskich, zainicjowanym przez „Solidarność”, nie ma jednolitego stanowiska związkowców. Zdaniem większości związkowców należy dążyć do uniknięcia grupowych zwolnień, związanych z kryzysem w branży motoryzacyjnej, niż wysuwać kolejne żądania płacowe.
* www.katowice.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci_urzedu/idn:4351.html
Wygooglowane z sieci