Bellum parunt?
21/01/2013
633 Wyświetlenia
0 Komentarze
19 minut czytania
SERWIS INFORMACYJNY (20) Zapraszam na serwis informacji ze świata, dziś tylko o charakterze wojskowym i zbrojeniowym. Wojnę gotują, czy tylko larum grają?
* Około 750 francuskich żołnierzy uczestniczy w wojskowej operacji „Serwal” przeciwko rebeliantom w Mali, ale ich liczba wzrośnie. Oświadczenie tej treści złożył francuski prezydent François Hollande w trakcie wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poinformował on również, że lotnictwo Francji atakuje pozycje bojówkarzy kontrolujących północ Mali. Francuska operacja wojskowa w Mali rozpoczęła się 11 stycznia. Poparli ją wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W najbliższym czasie do Mali przybędą oddziały afrykańskie z organizacji państw Sahelu ECOWAS . Po kilkuset żołnierzy mają wysłać Nigeria, Niger, Togo, Benin, Burkina Faso, WKS i Senegal.
* W sobotę 19.01.2013 na Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym rozpoczęły się największe w ciągu ostatniej dekady ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej pod kierownictwem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji – informuje służba prasowa Ministerstwa Obrony. „Biorą w nich udział okręty bojowe Floty Czarnomorskiej, Bałtyckiej i Północnej: gwardyjski krążownik rakietowy „Moskwa”, duży okręt do zwalczania łodzi podwodnych „Siewieromorsk”, łodzie patrolowe, okręty desantowe i wspierające, a także lotnictwo i siły obrony przeciwlotniczej” – mówi komunikat.
* Atomowe okręty podwodne klasy „Jurij Dołgoruki” zagwarantują globalną równowagę sił, a także bezpieczeństwo Rosji i jej sojuszników – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin na telekonferencji poświęconej przekazaniu tej jednostki Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej. „Jurij Dołgoruki” został wyposażony w 16 międzykontynentalnych rakiet balistycznych „Buława” o zasięgu ponad 8000 km. Okręty podwodne tej klasy mają stanowić podstawę strategicznych sił atomowych Rosji na najbliższe dziesięciolecia.
* Amerykański atomowy okręt podwodny „Jacksonville” prawdopodobnie zderzył się 10 stycznia ze statkiem rybackim niedaleko Zatoki Ormuz. Nikt nie ucierpiał. W wyniku incydentu został uszkodzony jeden z dwóch peryskopów. Jak poinformowali przedstawiciele biura prasowego V Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, innych uszkodzeń nie odnotowano. Według danych Marynarki Wojennej USA na okręcie nie zauważono zdarzenia i kontynuowano ruch we wcześniej obranym kierunku nie zmieniając prędkości.
* Ministerstwo Obrony USA zawarło kontrakt z amerykańskim konsorcjum Bell Boeing na dostawę 21 samolotów pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Koszty transakcji wyniosły 1,4 mld $. Zgodnie z warunkami porozumienia konsorcjum do września 2016 roku powinno dostarczyć 17 maszyn w wersji MV-22 Piechocie Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz cztery – w wersji CV-22 dla lotnictwa. Departament Obrony USA corocznie kupuje ograniczone partie samolotów pionowego startu i lądowania. Wcześniej wojskowi kupili od Bell Boeing 167 takich maszyn na łączną kwotę 10,6 miliarda dolarów.
* Prezydent USA Barack Obama mianował b. republikańskiego senatora Chucka Hagela na stanowisko szefa Pentagonu, a swojego doradcę ds. walki z terroryzmem Johna Brennana – na stanowisko szefa CIA. Chuck Hagel uważany jest za pragmatyka. Na początku lat 2000 ostro krytykował on prezydenta George’a Busha-juniora, również republikanina, za jego inwazję na Irak. Powołanie Hagela może jeszcze bardziej zaostrzyć konfrontację w Kongresie republikanów z demokratami. John Brennan stał na czele Narodowego Centrum ds. Walki z Terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku. Po dymisji generała Davida Petraeusa w listopadzie obowiązki szefa CIA pełnił Michael Morell, który wcześniej sprawował stanowisko wicedyrektora CIA. Ostatnio Brennan pełniąc funkcję doradcy prezydenta spotykał się z Obamą codziennie. Jest on uważany za jedną z najbardziej zaufanych osób w jego otoczeniu.
* Pierwsze testy rosyjskiej rakiety ponaddźwiękowej zdolnej do rozwijania prędkości do pięciu liczb Macha (około 5,8 tys. km/h) zaplanowano na lipiec-sierpień 2013 roku. Projekt zbudowania rakiety ponaddźwiękowej został utajnionym dlatego ani jej szyfr, ani zadania, ani charakterystyki taktyczno-techniczne nie są znane. Pierwsze testy rakiety odbyły się w 2012 roku, nie można ich jednak uznać za wielostronne. W ich trakcie rakieta oddzielała się od samolotu, uruchamiała własny silnik, leciała kilka kilometrów z prędkością poddźwiękową i lądowała. Celem wstępnych testów było sprawdzenie sterowalności rakiety i jej współdziałania ze sprzętem pokładowym samolotu nośnego. Podczas przyszłych testów rakieta odbędzie loty już z prędkością ponaddźwiękową, a silnik pocisku będzie pracował w kilku trybach.
* Prototypowy amerykański myśliwiec F-35 Lightning II nie wytrzyma uderzenia piorunu. Do takiego wniosku doszedł Zarząd Prób Eksploatacyjnych i Oceny (OT&E) Pentagonu. Oprócz nieprzemyślanego zabezpieczenia pokładowego sprzętu radioelektronicznego przed piorunem, myśliwiec jest również wyposażony w słaby system generacji helowców (OBIGGS), odpowiadający za wypełnienie wyzwalających się wielkości zbiorników paliwa helowcami i podtrzymywanie w nich niskiego poziomu tlenu. W strefach ze stale zmieniającym się ciśnieniem atmosferycznym, gdzie często występują burze, system może przestać działać. Podtrzymywanie stałego niskiego poziomu tlenu w zbiornikach paliwa jest niezbędne w celu zapobiegania wybuchowi silnika i samych zbiorników w przypadku uderzenia piorunu.
* Ministerstwo Obrony Rosji odmówiło wznowienia produkcji samolotów wojskowo-transportowych An-124-300 „Rusłan” – donosi gazeta „Wiedomosti” powołując się na źródła w rosyjskich władzach resortu. Istniejące już samoloty nadal będą jednak remontowane. M.in. zakład „Awiastar” w Uljanowsku do końca 2014 roku zajmie się modernizacją tych samolotów do wersji An-124-150M. W 2010 roku Ministerstwo Obrony Rosji poparło wznowienie produkcji „Rusłanów” i postanowiło kupić je na lata 2011-2020. Przyczyny wycofania się z tej decyzji nie są jeszcze znane.
* Rosyjski myśliwiec piątej generacji T-50 odbył pierwszy długi lot – poinformował na swoim mikroblogu na Twitterze rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. T-50 wystartował na Dalekim Wschodzie i wylądował na podmoskiewskim Żukowskim. Maszyna pokonała 7000 km, dwukrotnie lądując po drodze. Samolot piątej generacji jest wyposażony w funkcję „elektronicznego pilota” i perspektywiczną stację radiolokacyjną. Pierwsza publiczna demonstracja myśliwca odbyła się 17 sierpnia 2011 roku na międzynarodowym salonie lotniczo-kosmicznym MAKS.
* Firma Israel Aerospace Industries opracowuje miniaturowy bezzałogowy aparat latający – „motyl”. Firma pracuje nad dwoma prototypami: małym o wadze 8 gramów i dużym, ważącym 13 gramów. Aparaty zasilane są przez kompaktowy akumulator litowo-polimerowy o wadze 2 g i mogą znajdować się w powietrzu przez 20 minut. Każdy z nich wyposażony jest w mikrokamerę wideo ważącą zaledwie 0,1 g. W ruch aparaty wprowadza kompaktowy silnik elektryczny wykonujący 7000 obrotów na minutę. Na polecenie operatora bezzałogowe aparaty reagują przy pomocy systemu sterowania lotem o wadze 3 g. Skrzydła „motyla” wykonane są ręcznie z przezroczystego włókna węglowego. Aparaty bezzałogowe tego typu przeznaczone są do celów wywiadowczych.
* We wrześniu 2013 roku w Indonezji odbędą się antyterrorystyczne ćwiczenia krajów członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz ośmiu ich „partnerów w dialogu”, w tym Rosji. Ćwiczenia pod hasłem „Poza granicami możliwości policji” odbędą się w rejonie Sentul w zachodniej części Jawy. Zaplanowano, że wezmą w nich udział służb specjalnych wszystkich krajów członkowskich ASEAN, a także Australii, Rosji, Indii, Chin, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Wielka Brytania zamierza wysłać na Jawę swoich obserwatorów. W skład ASEAN wchodzą Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Filipiny, Brunei, Wietnam, Laos, Birma i Kambodża. Status obserwatora specjalnego posiadają Timor Wschodni i Papua Nowa Gwinea.
* Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) 2013 pokazano skomputeryzowany snajperski kompleks Precision Guided Firearm (PGF). Pracuje on na systemie operacyjnym Linux i wyposażony jest w Wi-Fi. Aby precyzyjnie trafić w obiekt, strzelający musi go odnaleźć go za pomocą celownika i „zaznaczyć” specjalnym przyciskiem. Następnie komputer pomoże w śledzeniu ruchów celu. Interfejs celownika optycznego Tracking Point podobny jest do komputerowego, a dzięki modułowi Wi-Fi kompleks snajperski może synchronizować się z tabletami i telefonami Apple. Cena skomputeryzowanego karabinu szacowana jest na 17 tysięcy dolarów.
* Brytyjscy żołnierze po raz pierwszy od 40 lat zmienią rodzaj używanych pistoletów. Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt na sumę 14,5 mln dolarów na zakup ponad 25 tysięcy austriackich pistoletów Glock. 9-milimetrowe pistolety Browning Hi-Power, których wojsko zaczęło używać w 1967 roku, zastąpione zostaną przez bardziej szybkostrzelne Glock 17. Austriackie pistolety przeznaczone są na kaliber 9×16 milimetrów i dostarczane z magazynkami na 17 naboi, podczas gdy Browning mieści jedynie 13 naboi.
* W Wielkiej Brytanii aresztowano czterech domniemanych terrorystów, którzy zamierzali wyjechać do Syrii prawdopodobnie w celu uczestniczenia w konflikcie zbrojnym w republice – poinformowała AFP. Zdaniem londyńskiej policji, aresztowania te związane są ze „śledztwem w sprawie wyjazdów do Syrii wolontariuszy” w celu przyłączenia się do działających na terytorium republiki ugrupowań terrorystycznych.
* Hiszpańska policja aresztowała dwie osoby podejrzane o przemyt zakazanych ładunków do Iranu. Jak poinformowało dzisiaj MSZ kraju, znaleziony sprzęt mógł być przeznaczony dla celów irańskiego programu nuklearnego. Stróże prawa zauważyli podejrzaną ciężarówkę z przyczepą w mieście Durango na północy Hiszpanii. Po przeszukaniu samochodu znaleziono 44 zawory ze specjalnego stopu, które mogą być używane w przemyśle nuklearnym. Policja skonfiskowała również dokumentację transportową, która pozwala wnioskować, że punktem docelowym dla ładunku był Iran.
* Wielka Brytania zamówiła we francuskiej firmie Cilas pierwszą partię systemów wykrywania ognia snajperskiego SLD 500 o łącznej wartości 8 mln $. Kontrakt został podpisany jeszcze 26 listopada, jednak poinformowano o tym dopiero 10 stycznia. Dostawa przyrządów ma rozpocząć się w styczniu. Zgodnie z oczekiwaniami, urządzenia będą wykorzystywane przez żołnierzy brytyjskiego kontyngentu w Afganistanie.
* W Rosji opracowywane są wyrzutnie rakietowe, będące następczyniami legendarnych „Katiusz”, zdolne do rażenia celów pośrednich na odległość ponad 200 km – poinformował przedstawiciel zarządu służby prasowej i informacji Ministerstwa Obrony ds. Wojsk Lądowych ppłk Nikołaj Doniuszkin. „Istniejąca baza naukowo-techniczna pozwoli na stworzenie nowej generacji wyrzutni rakietowych o zasięgu ponad 200 km” – oświadczył Doniuszkin.
* Bułgaria może zakupić w najbliższym czasie partię dziewięciu używanych myśliwców F-16 Block 15 Fighting Falcon od Portugalii za sumę 471,9 mln dolarów. W 1999 roku Portugalia kupiła od USA 25 używanych F-16 za 180,6 mln dolarów. Każdy z myśliwców będzie kosztował Bułgarię siedem razy drożej niż Portugalię. Podstawę bułgarskich sił powietrznych stanowią obecnie przestarzałe radzieckie myśliwce MiG-21, MiG-29 i Su-25 w łącznej liczbie 35 sztuk.
*66-letni brytyjski milioner Christopher Tappin 9 stycznia został skazany na 33 miesiące więzienia za próbę sprzedania Iranowi części do pocisków. Decyzja została podjęta na posiedzeniu sądu federalnego w El Paso w stanie Teksas – donosi AFP. Według danych śledczych w 2006 roku Christopher Tappin razem z dwoma wspólnikami próbował sprzedać ze Stanów Zjednoczonych do Iranu źródła zasilania przeciwlotniczych zestawów rakietowych Hawk. Próbę udaremniono i Tappin został zatrzymany dzięki temu, że jeden z pośredników w sprzedaży systemów był podstawionym amerykańskim agentem.
* Rosyjska rakieta nośna lekkiej klasy „Rokot” z trzema wojskowymi satelitami komunikacyjnymi pomyślnie wystartowała 10 stycznia o godzinie 20:25 czasu moskiewskiego z kosmodromu Plesieck – poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, płk Aleksiej Zołotuchin. W Rosji i na świecie jest to pierwszy start kosmiczny w 2013 roku.
* Liczba samobójstw w amerykańskiej armii w 2012 roku wzrosła o 15% w porównaniu z 2011 rokiem, w związku z czym został pobity nowy rekord. W ciągu roku odebrało sobie życie 349 amerykańskich żołnierzy. Podczas działań zbrojnych w Afganistanie zginęło 237 osób. Jak podkreślają eksperci, nawet jeśli policzymy poległych w walkach poza granicami Afganistanu, liczba ta i tak nie przewyższy strat powstałych w wyniku odbierania sobie życia przez żołnierzy. Wcześniej informowano, że w 2008 roku liczba osób, które popełniły samobójstwo, wyniosła 128 osób, w 2007 – 115, a w 2004 – 67 przypadków.
* W lipcu bieżącego roku rosyjska stocznia „Siewmasz” w Siewierodwińsku rozpocznie budowę piątej strategicznej atomowej łodzi podwodnej „Aleksander Suworow” według udoskonalonego projektu 955A („Borei”). Natomiast już w listopadzie rozpoczną się prace nad szóstą łodzią podwodną tego samego projektu oraz klasy „Michaił Kutuzow”. 10 stycznia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że budowa „Borei” zostanie zakończona przed terminem i Marynarka Wojenna dostanie jeszcze siedem strategicznych łodzi podwodnych tej klasy do 2018 roku.
Deser muzyczny
Jo Manji i utwór „Beyond the Sunset”