Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Nie deptać flagi i nie pluć na godło
Należy też w coś wierzyć i ufać
Ojczyznę kochać i nie pluć na godło
Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2014 roku aspirant Adam Pakuła z policji w Piekarach Śląskich umorzył dochodzenie w sprawie spalenia polskiej flagi i przez to znieważenia polskiego Narodu ( sgn KD 1465/14 ). Dwa dni później, 30 czerwca 2014 r. postanowienie to zatwierdził prokurator Janusz Sochacki (sgn DS 193/14).
1.
Z uzasadnienia:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flagą państwową Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie. Flagą państwową Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z art. 6 ust. 2 wspomnianej ustawy jest także flaga określona w ust. 1 z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczpospolitej Polskiej. Wzory flagi państwowej Rzeczpospolitej Polskiej i flagi państwowej z godłem Rzeczpospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 3 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Przedmiot koloru biało-czerwonego widoczny na umieszczonym filmie na portalu internetowym „YouTube.com” pod adresem
„ https://www.youtube.com/watch?v=Lx7Xowow… ” nie odpowiada kryteriom definicyjnym flagi państwowej RP zawartym we wspomnianej powyżej ustawie.
Piorąc powyższe okoliczności pod uwagę w myśl art. 17 § 1 pkt 2 kpk – z powodu braku znamion czynu zabronionego postanowiono jak na wstępie.
2.
Od powyższego postanowienia w terminie wniósł zażalenie Mariusz Cysewski.
Dnia 8 września 2014 roku sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach pani Barbary Kempińskiej – Krawczyk uznała złożone zażalenie za zasadne.
W pierwszym bowiem rzędzie zważyć trzeba, że ochronie nie podlega jedynie flaga państwowa na maszcie zgodnie z definicją przytoczoną przez Prokuraturę.
Otóż zgodnie z art. 28 Konstytucji (ust. 4) ochronie podlega godło, hymn i barwy Rzeczpospolitej Polskiej.
Barwy więc stanowią pojęcie szersze, niż flaga. W tym miejscu sędzia przypomniała słynną sprawę wtykania miniaturowych flag biało-czerwonych w psie kupy. Trzeba było dopiero orzeczenia Sądu Najwyższego, aby uznano takie działania za wyczerpujące znamiona ustawy karnej.
Wobec powyższego postanowienie prokuratora w Tarnowskich Górach zostało uchylone, a sprawa wróciła ponownie do śledczych.
3.
Tymczasem filmik nadal jest powszechnie dostępny na youtubie. Komentarze zamieszczone pod nim świadczą o poczuciu bezkarności jego twórców.
Jedynie podpis uległ zmianie. Na początku bowiem autor podpisał się jako „Twój Ruch”. Po wszczęciu śledztwa jednak przemianował się na „Tadeusza Kucykowskiego”.
Niemniej jednak film jest dostępny od prawie 10 miesięcy, a liczba osób oglądających sięgnęła już 1992.
4.
„Biel symbolizuje niepodległość państwa, a czerwień krew przelaną w obronie ojczyzny – tak wykładana jest najczęściej treść barw narodowych” ( S. Sagan, Prawo konstytucyjne, s. 47).
5.
Jaki jest praktyczny zakres ochrony symboli Rzeczpospolitej Polskiej?
Przestępstwo określone w art. 137 § 1 KK polega na publicznym znieważeniu, zniszczeniu, uszkodzeniu lub usunięciu następujących polskich znaków państwowych: godła, sztandaru, chorągwi, bandery, flagi lub innego znaku państwowego. Konstytucja RP w art. 28 stanowi, że godłem RP jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym tle, godło, barwy i hymn RP podlegają ochronie prawnej, szczegóły dotyczące godła, barw, hymnu określa ustawa. Inny znak państwowy to znak, który zawiera symbolikę państwową zbliżoną pod względem treści i znaczenia do godła czy flagi państwowej. W przypadku występku z § 1 art. 137 jego znamiona wypełnia zachowanie się w sposób określony w tym przepisie wobec każdego znaku państwowego, niezależnie od tego, czy został on umieszczony w danym miejscu przez organ państwowy czy przez osobę prywatną (A. Michalska-Warias, [w:] Bojarski, Michalska-Warias, Piórkowska-Flieger, Szwarczyk, Kodeks karny, 2012, s. 315).
Nie powinno ulegać nawet najmniejszej wątpliwości, że publicznie został spalony znak państwowy. Odpowiedzialność karna sprawcy jest zatem bezdyskusyjna.
Co jednak wcale nie oznacza, że ponownie nie nastąpi umorzenie śledztwa.
Prokuratura lubi bowiem upierać się przy swoich decyzjach.
A poza tym – tego państwa już nie ma, jak mówił Bartek-policmajster…
8.09 2014
3 komentarz