Naukowcy z USA przeprowadzili największe badania inteligencji w historii. Wzięło w nich udział 100 tys. ochotników – podaje polskieradio.pl.
Badacze z Western University uznali, że mierzenie inteligencji przy pomocy stałego wskaźnika, takiego jak IQ, jest błędne. Wyniki analiz ukazały się w czasopismie „Neuron”.
Naukowcy poprosili internautów o wykonanie 12 testów kognitywnych, które badały m.in. pamięć, zdolności do rozumowania i planowania, wreszcie wypełnić kwestionariusz dotyczący ich zwyczajów, pochodzenia i trybu życia.
Badacze reklamowali swoje testy na Discovery.com i Newscientist.com. – Odzew był naprawdę wielki – mówi Adrian M. Owen, jeden z autorów badań. – Spodziewaliśmy się kilkuset odpowiedzi, ale nadeszły tysiące, w dodatku pochodzące od ludzi w różnym wieku i z całego świata.
Okazało się, że kiedy bada się całościowo tak różne zdolności człowieka, trzeba je oceniać przy pomocy aż trzech komponentów: pamięci krótkoterminowej, zdolności do rozumowania i zdolności werbalnych. Nie było jednego współczynnika, który byłby w stanie ocenić na raz tak różne zdolności. – Po prostu nie można stwierdzić, że ktoś ma wyższe IQ od kogoś innego – dodaje Owen. IQ to współczynnik opisujący nieistniejącą rzeczywistość.
Dopiero trzy wspomniane wyżej płaszczyzny tworzą rzeczywistą inteligencję – lub „profil kognitywny” – człowieka. Badacze wykonali także tomografowe skany mózgu, aby sprawdzić, które jego części odpowiadają za konkretne cechy „inteligencji”. Okazało się, że nie był to żaden dający się wskazać punkt. – Gdyby istniała taka jakość jak IQ, dałoby się ją zlokalizować w mózgu – mówi Owen.
Więcej:
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/748239,Badania-IQ-to-mit
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."