Bez kategorii
Like

Argentyna: nowy pomnik Jana Pawła II-go ufundowany przez Jana Kobylańskiego (USOPAŁ)

07/08/2012
420 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
no-cover

Za dwieście lat szkoła rzeźby polskiej będzie przemawiała przez liczne pomniki papieskie. Nazwisko Jana Kobylańskiego będzie wymieniane jako wielkiego mecenasa sztuki.

0


Rzeźba Bł. Jana Pawła II podarowana
przez Fundację J. Kobylański i USOPAŁ
Prałaturze w ESQUEL (Chubut – Argentyna)

W sobotę 7 lipca 2012 delegacja złożona z osób: Pani Leonor Adami Dyrektor USOPAŁ, inż. Ana Maria Sztaba wiceprezydent USOPAŁ i kapitan L.C. Raffaele Arsenio Sekretarz Generalny Fundacji J. Kobylański i reprezentant USOPAŁ w Argentynie, przybyła na lotnisko w Esquel, w prowincji Chubut lotem z Buenos Aires, przywożąc ze sobą rzeźbę BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II z brązu, jako dar wspomnianych organizacji dla Prałatury w Esquel złożony na ręce Jego Ekscelencji Biskupa Jose Słaby, który osobiście przywitał delegację na lotnisku.
Po przybyciu, Biskup Jose Słaby zapewnił gościom zwiedzanie pięknego obszaru z widokiem na zaśnieżone wzgórza, które otaczają miasto i następnie zwiedzanie samego miasta w drodze do siedziby Biskupa.
Delegacja zatrzymała się w Katedrze poświęconej Najświętszemu Sercu Jezusa, pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby sprawdzić piedestał (w kształcie ołtarza), na którym miała zostać umieszczona rzeźba i odpowiednia tablica z marmuru.

Kpt. L.C. Raffaele Arsenio, Jego Ekscelencja Bp. Jose Słaby
W swojej siedzibie, biskup Słaby odprawił Mszę świętą dziękując Bogu za dar jaki otrzymał z rąk delegatów w imieniu Fundacji Jana Kobylańskiego i USOPAŁ, w której uczestniczyli tylko przybyli goście.
Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich
Ameryki Łacińskiej
Unión de Sociedades y Organizaciones
Polonesas en América Latina
2
W niedzielę 8 lipca 2012 roku o godzinie 11, Biskup Esquel Jego Ekscelencja Jose Słaby celebrował w Katedrze Esquel uroczystą Mszę św., poprzedzającą poświęcenie i intronizację wizerunku Błogosławionego Jana Pawła II. Na tę Mszę św. byli zaproszeni wszyscy wierni z miasta i jego okolic. Przed Mszą św. Biskup Słaby przywitał wizerunek Błogosławionego Jana Pawła II „…niech będzie tutaj z nami od dziś na długo, jako dar Pana Jana Kobylańskiego dla diecezji w Esquel…” i podziękował za obecność każdemu z członków delegacji, Pani Leonor Adami – Dyrektor Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej – USOPAŁ, Kapitanowi L.C. Raffaele Arsenio, Sekretarzowi Generalnemu Fundacji J. Kobylański i reprezentantowi USOPAŁ w Argentynie i inż. Annie Marii Sztaba, wiceprezes USOPAŁ w Argentynie, wyrażając tym samym swoją wdzięczność całej społeczności polskiej w Ameryce.
Leonor Adami, Kpt.. Raffaele Arsenio, Inż. Anna María Sztaba
Podczas homilii Biskup Słaby wyraził swoja radość „z przybycia tak znamienitego gościa Błogosławionego Jana Pawła II, który nie jest już z nami fizycznie, ale błogosławi nam z nieba…”, wyjaśniając zgromadzonym wiernym, że rzeźba została wykonana w Polsce przez międzynarodowej sławy rzeźbiarza Prof. Stanisława Słoninę.
3
4
Prosił Beatyfikowanego Ojca Świętego o wstawiennictwo, aby każdy z obecnych przemienił się na jego podobieństwo w Posłańca Pokoju. Biskup Słaby przywołał Proroka Ezechiela, który choć kruchy i słaby jak każdy człowiek, podobnie jak Beatyfikowany, był mocny Bogiem, ponieważ w Nim znalazł schronienie i uczynił się jego sługą. Błogosławiony Jan Paweł II, także podczas swoich pielgrzymek, zawsze przyjmował postawę modlitwy, był wrażliwy na potrzeby ludzi; tracąc swoich rodziców i brata jeszcze jako dziecko, powierzył swoją kruchość Bogu rozumiejąc ile Stwórca dla niego uczynił, bo za każdym razem gdy odbierał mu coś lub kogoś, dawał mu tysiące synów więcej. Po wielu latach zrozumiał, że został wysłany przez Boga do ludzkości z zamiarem doprowadzenia do tego, aby człowiek ponownie wrócił do Niego.
On był drogą powrotną człowieka do Boga. Jego walka o pokój i solidarność między ludźmi była zawsze ukierunkowana na to, aby wszyscy ludzie, wszystkie dzieci Boga były także Posłańcami Pokoju. Powiedział: „… Jan Paweł II obudził świadomość ludzi…” i zachęceni jego słowem, bądźmy mu wierni. Rozwiązanie naszych problemów jest w Komunii z Bogiem, uznanie, że jesteśmy Jego dziećmi, to jedyny sposób osiągnięcia prawdziwego pokoju.
Powinniśmy przypominać wszystko co uczynił Błogosławiony Jan Paweł II, abyśmy osiągnęli pojednanie z naszymi braćmi w Chile. Gdy spostrzegł, że jego wysiłki nie były wystarczające i propozycje blokowane przez innych, pochylił się przed reprezentantami rządów tych dwóch państw i powiedział: „… ludzie, mówicie że wierzycie w Boga i uważacie się za katolików. Dokąd chcecie doprowadzić swoich obywateli, do wojny? Do śmierci?”. Po konsultacji ze swoimi przełożonymi, doszli ostatecznie do Pokojowego Porozumienia, które wkrótce zostało nazwane „Traktat Pokojowy Beagle”.
Błogosławiony Jan Paweł II powiedział: „A was dzieci moje zachęcam do zbierania pragnień serc wszystkich ludzi, i do nieustannej ochrony ich dobra biorąc pod uwagę ciało i duszę”. Gdybyśmy potrafili dobrze odczytać to dziedzictwo, które on nam zostawił, nie bylibyśmy tutaj gdzie jesteśmy, na ekranach telewizji i na ulicach nie byłoby krwi. My wszyscy chrześcijanie czulibyśmy satysfakcję z tego, że naprawdę jesteśmy Apostołami Pana. Powinniśmy kontynuować naszą pracę jako apostołowie pomimo tego, że kwestionują nasze czyny, prześladują nas i czujemy się zranieni. Powinniśmy głosić nieustannie Dobrą Nowinę, że Bóg jest z nami. Musimy Jemu powierzyć nasze życie, ponieważ mimo tego jak bardzo będziemy słabi lub będziemy czuli się słabi, nigdy nie zabraknie nam Jego siły. Prośmy Boga, za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II, aby dał nam moc potrzebną do bycia budowniczymi pokoju i pokory w naszym środowisku, w naszych rodzinach, wśród sąsiadów i przyjaciół.
5
W naszym społeczeństwie brakuje wzorów, ale teraz mamy jego, który jest już Błogosławionym, ale jeszcze niedawno był z nami na ziemi. Wszyscy mogliśmy widzieć go jak przemierzał świat i dzisiaj zostaje wyniesiony na ołtarze.
Biskup wyraził jak wielkim honorem była dla niego możliwość poświęcenia i intronizacji tego wizerunku i jeszcze raz podziękował Panu Prezesowi Janowi Kobylańskiemu za tak piękny dar. Następnie poprosił Panią Leonor Adami, która jest dyrektorem USOPAŁ i jednocześnie była osobą reprezentującą Pana Jana Kobylańskiego, aby zabrała głos w jego imieniu. Pani Leonor Adami powiedziała, że czuje się bardzo dumna i zaszczycona, że mogła przywieźć do Esquel wraz z pozostałymi członkami delegacji tę rzeźbę Błogosławionego Jana Pawła II. Podkreśliła, że jest to hołd Polaka, który po II wojnie światowej swoje życie związał z Ameryką, tutaj zamieszkał, i podziwiał podobnie jak wszyscy katolicy z całego świata, Błogosławionego Jana Pawła II, największego z Polaków, który w tak krótkim czasie stał się obywatelem świata.
Następnie rzeźba została poświęcona i przeniesiona przez Pana Raffaele Arsenio, członków delegacji i wielu wiernych na swoje stałe od tej pory miejsce, do Kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na drewnianym postumencie, który został specjalnie przygotowany. Umocowano także tablicę z marmuru z odpowiednim napisem.
Po zakończonej Mszy św., udano się na obiad i delegaci wyrazili także wdzięczność Księdzu Andres Kostelak, sekretarzowi od spraw publicznych, za znakomite przygotowanie kolacji, śniadania i obiadu – w tej kolejności – którymi zostali przyjęci goście podczas swojego pobytu w Esquel. Następnie delegaci złożyli Biskupowi podziękowania za wspaniałe ich przyjęcie oraz pożegnali się i wyruszyli w drogę powrotną lotem do Buenos Aires, gdzie wylądowali około godziny 17.00 w niedzielę 8 lipca.

(tekst powyższy z ilustracjami dostałem własnie od USOPAŁ i z wielką dumą umieszczam na NowymEkranie

/-/ Eugeniusz Sendecki)

0

Eugeniusz Sendecki

Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Lublin, Warszawa.

123 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758