Bez kategorii
Like

„Arcana” czyli uczta

25/02/2011
417 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Z przyjemnością i intelektualną satysfakcją wziąłem do ręki najnowszy, pierwszy w tym roku, a 97 numer dwumiesięcznika „Arcana” (Kultura, Historia, Polityka) wydawanego w Krakowie. Rdeaktorem naczelnym i twórcą pisma jest profersor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk Andrzej Nowak, jego zastępcą jest Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej również z UJ. W numerze min. Fragment nowej powieści Rafała Ziemkiewicza „Zgred”, wiersze Krzysztofa Koehlera i Aleksandra Rebczyńskiego, ks. Janusza A. Kobierskiego, esej Piotra Bartuli o filozofie Auguście Cieszkowskim (a właściwie.. wystąpienie Augusta Cieszkowskiego w Parlamencie Europejskim AD 2010), a także przypomnienie wybitnego, dziś zapomnianego pisarza Ferdynarda Goetela niesłusznie oskarżanego o kolaboracje z Niemcami podczas II wojny światowej, a poza tym jak zwykle dzienniki Szczepana Twardocha, „Przegląd Niemiecki” Tomasza Gabisia, zapiski Jana Prokopa, a także omówienie […]

0


Z przyjemnością i intelektualną satysfakcją wziąłem do ręki najnowszy, pierwszy w tym roku, a 97 numer dwumiesięcznika „Arcana” (Kultura, Historia, Polityka) wydawanego w Krakowie. Rdeaktorem naczelnym i twórcą pisma jest profersor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk Andrzej Nowak, jego zastępcą jest Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej również z UJ. W numerze min. Fragment nowej powieści Rafała Ziemkiewicza „Zgred”, wiersze Krzysztofa Koehlera i Aleksandra Rebczyńskiego, ks. Janusza A. Kobierskiego, esej Piotra Bartuli o filozofie Auguście Cieszkowskim (a właściwie.. wystąpienie Augusta Cieszkowskiego w Parlamencie Europejskim AD 2010), a także przypomnienie wybitnego, dziś zapomnianego pisarza Ferdynarda Goetela niesłusznie oskarżanego o kolaboracje z Niemcami podczas II wojny światowej, a poza tym jak zwykle dzienniki Szczepana Twardocha, „Przegląd Niemiecki” Tomasza Gabisia, zapiski Jana Prokopa, a także omówienie nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza za 2010 rok (laureat: Piotr Zyzak, wyróżnienia Jacek Dukaj i Maciej Parowski). Z półki politycznej: o kryzysie w Grecji i przyszłości strefy euro pisze profesor ekonomii i finansów na uniwersytetach amerykańskich i europejskich, Kazimierz Zadak. O sektorze energetycznym w największych państwach UE- politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Kamil Obłodecki, a strategię Prawa i Sprawiedliwości do roku 2015 kreśli członek redakcji „Arcanów’ doktor Jan Filip Staniłko. Jest też o polityce międzynarodowej: Jakub Polit, historyk z UJ, specjalista od historii Chin pisze o chińskim przywódcy komunistycznym Czou En Lai, a moja skromna osoba o Grupie Wyszehradzkiej, gdzie bierność Polski zderza się z aktywnością Węgier, Czech i Słowacji.

A oprócz tego reklamy książek, które warto przeczytać: Andrzeja Nowaka, Piotra Bartuli, Marka Kornata, Filipa Musiałą, Stanisława Murzańskiego, Wojciecha Turka („Biografia Wojciecha Wasiutyńskiego), Anny Zechenter, Karola Ludwika Kolińskiego, Włodzimierza Boleckiego, Michała Nawrockiego.
Doprawdy warto poczytać.
0

Ryszard Czarnecki

521 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758