A P E L W O B R O N I E
INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
Jako osoby zaangażowane w działalność antykomunistyczną lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie faktem pozbawienia Instytutu Pamięci Narodowej jego dotychczasowej siedziby przy ul. Towarowej 28 w Warszawie.
IPN funkcjonował od początku w budynku wydzierżawionym od spółki Skarbu Państwa: Ruch SA. Przez lata władze IPN bezskutecznie zabiegały o uregulowanie sprawy własności zajmowanej siedziby, zwracając się o to zarówno do Ministra Skarbu Państwa, parlamentarzystów jak i władz Warszawy. W 2010 r. Ruch SA został sprywatyzowany, a z procesu prywatyzacyjnego nie wyłączono budynku użytkowanego przez IPN. Od tego czasu jedyną możliwością było wykupienie budynku od nowego właściciela lub znalezienie dla Instytutu innej siedziby. Niestety, pomimo wielu spotkań z władzami i monitów, sprawa nie została pomyślnie uregulowana.
Władze IPN alarmują, że nie jest możliwe szybkie przeniesienie się z obecnej siedziby do innej, gdyż musi ona spełniać konkretne wymogi. Kosztem ponad 17 milionów złotych obecna siedziba, poczynając od roku 2000, była dostosowywana do magazynowania i udostępniania materiałów archiwalnych. Chodzi przede wszystkim o magazyn akt tajnych, wyposażony w specyficzne zabezpieczenia i funkcjonujące w IPN systemy teleinformacyjne, czytelnię, powierzchnię, w której znajdują się materiały dawnych służb, a także niezbędne do prawidłowej pracy Instytutu lokale administracyjne.
Komunikat IPN mówi, że „w przypadku nie rozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN po upływie terminu wypowiedzenia umowy najmu przez nabywcę obiektu, a co za tym idzie, uniemożliwienie Instytutowi wykonywania ustawowych obowiązków (…) Tymczasem Minister Skarbu Państwa poinformował, że nie dysponuje na terenie Warszawy nieruchomością odpowiadającą potrzebom IPN”.
Uważamy, że Państwo Polskie ma obowiązek dbania o dziedzictwo narodowe, którego częścią są archiwa przechowywane w IPN. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której Sejm RP powołuje jakąś instytucję, a potem rząd nie jest w stanie wygospodarować odpowiedniego lokalu, w którym mogłaby ona funkcjonować. Wyrażamy opinię, że jeżeli jest dobra wola, nigdy nie jest za późno na uczciwe rozwiązanie i apelujemy do wszelkich organów władzy państwowej oraz samorządu Warszawy i województwa mazowieckiego o uczciwe rozwiązanie tej bolesnej dla naszych środowisk kwestii.
O solidarne wsparcie naszego Apelu zwracamy się do uczestników tegorocznych obchodów 32 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicy powstania Solidarności Walczącej, oraz do wszystkich tych Polaków, którzy uważają, że pracy i egzystencji Instytutu Pamięci Narodowej naruszać nie wolno.
Gdańsk, 31 sierpnia 2012.
*******
APEL powyższy został przyjęty przez aklamację.
Listy z podpisami prosimy kierować – listem poleconym – pod adres:
Porozumienie Katowickie 1980
Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci
ul. Floriana 7
40-286 Katowice
Szanowni Państwo,
W załączniku na dole strony znajdziecie Państwo wzór karty podpisów, który można pobrać i wydrukować w potrzebnej ilości egzemplarzy. Gorąco zachęcamy wszystkich do poparcia i propagowania tego APELU – Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją, którą musimy obronić.
Redakcja Serwisu
www.wroclawskikomitet.pl
http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/1243-apel-w-obronie-ipn