Edukacja jest ukierunkowaniem rozumu każdej osoby ludzkiej ku prawdzie klasycznie rozumianej, a woli ku dobru w sensie klasycznym tych pojęć. Taką edukację postrzegamy jako suwerenną wobec jakiejkolwiek ideologii.
Na początku września 2012 roku SLD rozpoczęło kampanię na rzecz zmian w systemie oświaty.
W związku z tym KSD dostrzegając potrzebę publicznej debaty w sprawie edukacji, potrzebę zmian w systemie oświaty oraz potrzebę konieczności przywrócenia właściwego ducha nauki, wzywa polityków katolickich do podjęcia prac nad przywróceniem w Polsce tradycyjnej edukacji, która kształtuje ludzi prawdziwie wolnych ku dobru i poszukujących prawdy rozumianej jako zgodność sądów z rzeczywistością, prawdy czynionej w miłości.
KSD wzywa polityków katolickich i środowiska katolickie do zmobilizowania wszelkich możliwych sił, powołania katolickich ekspertów w sprawie edukacji oraz do przeprowadzenia zmian uwzględniających koncepcję człowieka rozumianego jako osoba oraz uwzględniających katolicką koncepcję dobra wspólnego i państwa.
Wyrażamy przekonanie, że edukacja nie powinna być podporządkowana zmiennej ofercie rynku pracy, co sugerują politycy lewicowi, lecz powinna zmierzać do ukierunkowania rozumu każdej osoby ludzkiej ku prawdzie klasycznie rozumianej, a woli ku dobru w sensie klasycznym tych pojęć. Taką edukację postrzegamy jako suwerenną wobec jakiejkolwiek ideologii — czy to socjalistyczno-komunistycznej, czy liberalistycznej, czy socjalistyczno-nazistowskiej — a właśnie te ideologie decydowały o kształcie antyedukacji.
Ponadto KSD sprzeciwia się zawłaszczaniu przez środowiska lewicowe terminologii jednoznacznie związanej z wartościami chrześcijańskimi tj. Dekalog, ponieważ doświadczenie wskazuje, że stara i nowa lewica podszywając się pod pojęcia tradycyjne w rzeczywistości walczy z tym co tradycyjne i katolickie.