Bez kategorii
Like

Aktywność mojego biura poselskiego w Polsce w 2011 r.

26/12/2011
466 Wyświetlenia
0 Komentarze
48 minut czytania
no-cover

Aktywność mojego biura poselskiego w Polsce w 2011 r.

0


 

1.   Pierwszy Festiwal Białoruski w Katowicach15 stycznia 2011 wraz ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk” zorganizowałem święto kultury białoruskiej w Katowicach, z panelami dyskusyjnymi poświęconymi sytuacji politycznej i kulturze Białorusi, z degustacją tradycyjnych potraw kuchni białoruskiej i koncertem estradowego zespołu pieśni ludowej z Podlasia „Kalinka”. Na festiwal przybyło około 300 osób, w tym wielu miłośników tego Kraju z całej Polski. Festiwal uświetnili dr Marta Jaroszewicz z OSW, dr Mariusz Marszewski (UAM), Anna Dyner (PISM), Wojciech Borodzicz-Smoliński (CSM), Paweł Kazanecki (EEDC), którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Rozwój demokracji na Białorusi”, który miałem przyjemność moderować. W kolejnym panelu „Kultura i tożsamość Białorusi” udział wzięli dr Grażyna Charytoniuk i dr Lena Głogowska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz etnolog Anna Łuszyńska, moderował Paweł Juszkiewicz (UMK). Po energetycznym występie zespołu Kalinka widzowie obejrzeli film „Lobotomia” w reżyserii Jurija Chaszczewackiego (2010). Film został poprzedzony prelekcją Siarheja Pelesy rzecznika prasowego TV Biełsat.

 

2.   Delete system-1 lutego zainicjowałem wraz ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk” i Inicjatywą Wolną Białoruś akcję zbierania laptopów oraz środków finansowych na ich zakup dla białoruskiej organizacji „Viasna”.

Białoruska organizacja  „Viasna” to jedna z największych pozarządowych organizacji praw człowieka na terenie Białorusi. Została ona założona w kwietniu 1996 roku po masowych akcjach protestu demokratycznej opozycji. Początkowo „Viasna” pomagała aresztowanym uczestnikom tych wydarzeń i ich rodzinom, prowadziła również monitoring wyborów prezydenckich, które odbyły się 19 grudnia 2010 roku oraz organizowała szkolenia dla długoterminowych obserwatorów. W nocy z 19 na 20 grudnia KGB dokonało rewizji w głównej siedzibie tej organizacji w Mińsku, a 25 grudnia w biurze „Viasny” w Mołodeczno. KGB skonfiskował wszystkie laptopy i nośniki danych, niezbędne dla funkcjonowania organizacji.

3.   Wyślij wolność Białorusi-17 lutego moi asystenci zorganizowali przed budynkiem rektoratu UŚ akcję, która miała na celu zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta Łukaszenki odnośnie uwolnienia 14 więźniów sumienia. Zebraliśmy około 200 podpisów! Studenci chętnie robili sobie zdjęcia z nazwiskiem wybranego więźnia sumienia. Ze zdjęć powstał kolaż, a następnie pocztówka, która została przesłana białoruskim opozycjonistom. Każdy, kto włączył się w naszą akcję otrzymał wstążkę w kolorach flagi białoruskiej, symbol wolności i walki o demokrację. Można było również obejrzeć wystawę pt. „Obywatelska Białoruś”, którą udostępniło nam Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne z Warszawy. Finał akcji miał miejsce w klubie studenckim „Kwadraty”, podczas którego zaprezentowane zostały zdjęcia z akcji na uniwersytecie oraz z demonstracji, jakie miały miejsce na Białorusi. Od 21:00 grał DJ Ales Lukashevich- jeden z najbardziej utalentowanych Dj’ów młodego pokolenia na białoruskiej scenie muzycznej.

 

4.   21 marca 2011 roku -pod moim patronatem odbył się I Miejski Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej.

Katolickie Gimnazjum SPSK i Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej wraz z moim Biurem przygotowało i przeprowadziło I Miejski Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej. Udział w konkursie wzięli uczniowie dąbrowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ich zadaniem było rozwiązanie testu zatytułowanego "Unijne ciekawostki". Moje asystentki opowiedziały o funkcjonowaniu instytucji unijnych oraz o codziennych obowiązkach europosłów. Najlepsi gimnazjaliści i licealiści odebrali nagrody z rąk pani dyrektor Ewy Raszki oraz mojej asystentki Anny Kokolus. Jako patron honorowy, również ufundowałem nagrody dla zwycięzców.

5.   22 marca 2011- zainicjowałem akcję "KuCoJa" czyli „Kup coś Japońskiego”.
Kupując samochód, sprzęt RTV czy zwykłą zabawkę, wyprodukowaną przez japońską firmę można się przyczynić do poprawy sytuacji w tym kraju i pomóc obywatelom Japonii poradzić sobie z tragicznymi skutkami  trzęsienia ziemi.

 

6.   27 marca 2011 odbył się koncert „Solidarni z Białorusią”. Impreza odbyła się już po raz szósty, pomysłodawcą i organizatorem jest Inicjatywa „Wolna Białoruś”. W tym roku po raz pierwszy koncert odbył się w Katowicach- głównym organizatorem śląskiej imprezy było moje Biuro, stowarzyszenie „Projekt Śląsk” i Miasto Katowice. W tym roku koncert miał wyjątkowe znaczenie. 19 grudnia 2010 roku po sfałszowanych wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszło na ulice. Po brutalnym rozpędzeniu demonstracji, uwięziono opozycyjnych kandydatów na prezydenta, a także setki osób, w tym młodzieży i studentów. Dzień wyborów rozpoczął falę represji wobec społeczeństwa demokratycznego, która trwa do dziś. Koncert „Solidarni z Białorusią” był symbolicznym gestem wsparcia dla białoruskich opozycjonistów. Wydarzenie to  uświetniły występy takich zespołów jak Cała Góra Barwinków, Leniwiec, Radical Garaża oraz popularny białoruski zespół rockowy z Połocka – Indra. Koncert zgromadził kilkaset osób w różnym wieku, którzy chcieli wyrazić swoją solidarność z Białorusią. Pod sceną zgromadziła się również grupa Białorusinów studiujących w Katowicach. W tłumie powiewały biało-czerwono-białe flagi.

 

7.   9-10 kwietnia rozpoczęła działalność Akademia Liderów Windsor-czyli utworzona przeze mnie elitarna szkoła konserwatystów. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Projekt Śląsk”, sponsorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Inauguracyjna sesja integracyjno-szkoleniowa odbyła się w Ustroniu. 18 studentów, którzy pomyślnie przeszli rekrutację i zakwalifikowali się do projektu ALW, uczestniczyło w szkoleniu pt.: „Sztuka skutecznej komunikacji” prowadzonym przez doświadczonych trenerów biznesu.

 

8.   Na początku kwietnia ukazała się książka „Odnalezieni bohaterowie”

Książka składa się z 15 prac uczniów, reprezentujących 9 miast w województwie śląskim. Każda praca opowiada o wybranej niezwykle zasłużonej postaci żyjącej w okresie od końca XIX wieku aż do początku XX wieku.

Uczniowie, których prace znalazły się książce, wzięli udział w zorganizowanym przeze mnie konkursie historycznym „Szukamy bohaterów”- skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całego województwa śląskiego. Jury, które składało się z wybitnych znawców historii: prof. Wojciecha Roszkowskiego, prof. Janusza Ciska, prof. Wiesława Banysia, dr Andrzeja Drogonia, dr Grzegorza Bębnika oraz mojej osoby, wyłoniło 15 prac, które znalazły się we wspomnianej powyżej publikacji.

Patronem honorowym publikacji jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, patroni medialni to: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice i portal MMSilesia. Książka propaguje tradycyjne wartości- patriotyzm i pamięć historyczną, a jednocześnie dzięki swym walorom edukacyjnym stanowi niezwykle ciekawy i ważny dodatek do codziennej edukacji jej odbiorców.

9.   W III Liceum Ogólnokształcącym im. W. Styczyńskiego w Gliwicach realizowany jest projekt „Zielone światło dla praw człowieka”, któremu patronuję. Organizatorką zajęć jest Ewa Grynicka, laureatka zorganizowanego przeze mnie w listopadzie ubiegłego roku, konkursu „Mój projekt”. Poszczególne moduły realizowane są z grupą młodzieży klasy drugiej w ramach spotkań pozalekcyjnych. Do tej pory uczniowie wykazali się wiedzą na temat organizacji zajmujących się prawami człowieka, tworząc prezentacje multimedialne. Poza tym wykonali plakaty „reklamujące” te instytucje, a można je oglądać dzięki wystawie znajdującej się w macierzystej szkole. Istotną częścią zajęć są zaplanowane spotkania z cudzoziemcami, którzy będą opowiadać o traktowaniu człowieka w krajach, z jakich pochodzą.



10. W kwietniu ukazała się płyta „Hip-hop o Katyniu”, która jest pokłosiem zrealizowanego przeze mnie projektu pod tym samym tytułem. Udało mi się zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się historią i tematyką patriotyczną- w projekcie wzięło udział ponad 30 młodych artystów; na płycie znajdą Państwo utwory dwudziestu jeden spośród nich. Płyta była rozdawana wraz z Dziennikiem Zachodnim na terenie wybranych śląskich miast. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać płytę proszę o kontakt z moim katowickim Biurem. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.hiphopokatyniu.pl , tam również można posłuchać wszystkich utworów. 

 

11. W sobotę 16 kwietnia zorganizowałem wielki turniej historyczny pod tytułem „3 powstania-droga Śląska do Polski”. Udział w konkursie wzięło ponad 130 uczestników, którzy reprezentowali różne grupy wiekowe. W jury zasiedli znakomici naukowcy i wybitni znawcy tematyki powstań śląskich:

Prof. Zygmunt Woźniczna z Uniwersytetu Śląskiego

Prof. Bogdan Cimała z Uniwersytetu Opolskiego

Dr Marian Małecki- z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Konkurs składał się z dwóch etapów- pisemnego i ustnego, pytania do obydwu ułożyli członkowie jury. Po zakończeniu konkursu zarówno organizatorzy jak i uczestnicy, stwierdzili, że pytania do najłatwiejszych nie należały. W finale znalazło się dziesięciu zawodników, bezkonkurencyjny okazał się Zbigniew Grygier z Ćwiklic pod Pszczyną. Cała finałowa dziesiątka wyjechała na moje zaproszenie na wycieczkę do Brukseli.

Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę w postaci biletu wstępu lub zaproszenia do znakomitych śląskich Instytucji Kultury i Rozrywki. Naszym zawodnikom kibicowała licznie zebrana publiczność. W przerwie między kolejnymi zmaganiami konkursowymi, wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać ciekawego wykładu profesora Zygmunta Woźniczki-wybitnego znawcy Śląska, autora niezliczonych prac i artykułów dotyczących historii regionu, a w przerwach porozmawiać z gościem honorowym- Konstantym Wolnym, wnukiem Konstantego Wolnego,  pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, mecenasa sztuki i kultury, wybitnego adwokata i działacza społecznego.

Konkursowi patronował dyrektor Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń, prezydent miasta Katowice Piotr Uszok, Muzeum Śląskie oraz Śląski Kurator Oświaty. Opiekę medialną objęli nasi patroni: Dziennik Zachodni, TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Moje Miasto Silesia, Echo Miasta i Radio Piekary.

12. Patronat nad białoruskim więźniem politycznym- czyli moje wsparcie dla Dzmitrija Bandarenki

Na początku maja przyłączyłem się do akcji wsparcia białoruskich więźniów politycznych organizowanej przez organizację praw człowieka Libereco – Partnership for Human Rights. Podjąłem się osobistej „opieki” nad skazanym na dwa lata kolonii karnej opozycjonistą Dzmitrijem Bandarenką.

Bandarenka podczas wyborów 2010 był mężem zaufania kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua oraz koordynatorem kampanii „Europejska Białoruś”. Na fali represji wymierzonej w antyreżimowych działaczy, został skazany 28-go kwietnia przez miński sąd na 2 lata kolonii karnej za udział w masowych zamieszkach 19 grudnia 2010 roku. Wystosowałem list do żony i córki Dzmitrija z wyrazami wsparcia i zapewnieniem, że będę go wspierał i nieustanne przypominał społeczeństwu o jego tragicznym położeniu. Chcę dać czytelny znak białoruskiemu reżimowi, że bacznie obserwujemy ich poczynania i nie będziemy obojętni wobec łamania podstawowych praw człowieka w tym kraju.

 1 czerwca wystosowałem pismo do naczelnika więzienia w którym przebywa Bandarenka z apelem o zapewnienie mu natychmiastowej hospitalizacji. Po wielu miesiącach starań rodziny, 22 maja 2011 odbyła się konsultacja neurologiczna, z której jednoznacznie wynika, że więzień wymaga natychmiastowej operacji oraz rehabilitacji. Nie zapewnienie opieki medycznej Bandarence jest jawnym przejawem łamania praw człowieka, co więcej, odpowiednia opieka medyczna to jedno z najbardziej podstawowych praw gwarantowanych więźniom przez Konwencję Praw Człowieka, ratyfikowaną przez białoruskie władze. Z relacji żony opozycjonisty – Olgi Bandarenki wiem, że dzięki mojej interwencji Bandarenka został przeniesiony do szpitala więziennego i została mu zapewniona podstawowa opieka medyczna. Wciąż jednak jego stan zdrowia jest ciężki: cierpi on na wrzody żołądka, podagrę i chorobę kręgosłupa.

 W związku z tym, powstała strona internetowawww.bandarenka.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje, dotyczące tego więźnia sumienia oraz podejmowanych przeze mnie działań. Na stronie można również złożyć elektroniczny podpis pod petycją do prezydenta Łukaszenki oraz naczelnika więzienia, w którym przebywa Dzmitrij Bandarenka. Zachęcam również do nakręcenia telefonem komórkowym, bądź kamerką internetową krótkiego filmiku ze słowami wsparcia dla Dzmitrija Bandarenki oraz jego rodziny, który zamieścimy na stronie.

 

13. Finał akcji Delete System 13 maja 2011

13 maja 2011 wraz z Łukaszem Grajewskim z organizacji Wolna Białoruś spotkaliśmy się z przedstawicielami białoruskiej organizacji broniącej praw człowieka „Viasna” z Mińska i Brześcia by przekazać zebrane podczas akcji  Delete System laptopy oraz przedyskutować bieżącą sytuację na Białorusi i planowane wspólnie przedsięwzięcia. Podczas spotkania poruszyliśmy m.in.  temat ostatnich wyroków wobec uczestników grudniowej powyborczej demonstracji.

14. Konferencja „Kobieta w kryzysie” 21 maja 2011

Pracownicy mojego Biura współorganizowali wraz zeStowarzyszeniem dla kobiet i dzieci im. Marii Niepokalanej "Po Moc", pod kierownictwem siostry Anny Bałchan, konferencję „Kobieta w kryzysie”, która odbyła się 21 maja w Katowicach. Konferencja składała się z prelekcji dotyczących praw kobiet, handlu ludźmi i pomocy ofiarom tego procederu. W czasie konferencji został rozstrzygnięty konkurs na plakat „Po MOC kobietom w kryzysie. Współczesne formy niewolnictwa”, który został zorganizowany przez moje Biuro we współpracy ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk”. Celem konkursu było uświadomienie problemów i zagrożeń, jakie niesie XXI w. kobietom, a zwłaszcza tym, które znalazły się w kryzysowej sytuacji życiowej oraz przeciwdziałanie im. Laureatki konkursu wyjechały na ufundowaną przeze mnie sześciodniową wycieczkę do Brukseli.

15. Mural upamiętniający powstania śląskie maj-czerwiec

Wraz ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk” zrealizowałem projekt towarzyszący konkursowi „Szukamy bohaterów”. Na powierzchni 190 m2 w przejściu podziemnym między ulicami Mielęckiego i Wojewódzką w Katowicach powstało niezwykłe malowidło. Inspiracją do powstania muralu była 90-ta rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Autorką i wykonawcą projektu jest Magdalena Drobczyk- absolwentka katowickiej ASP, utytułowana projektantka graficzna. Przed powstaniem projektu odbyły się konsultacje z gronem eksperckim: prof. I. Walczakiem (ASP), prof. Z. Woźniczką (UŚ, kulturoznawcą- specjalista z dziejów Śląska), prof. T. Nawrockim (UŚ, socjologiem, ekspertem z socjologii miasta), dr. M. Małeckim (UJ prawnik, specjalista z dziejów Śląska). Malowidło w sposób alegoryczny opowiada historię trzech kolejnych powstań Śląskich i ukazuje bogatą historię i wielokulturowy charakter tych ziem.

16. Konkurs na Metropolitalne Święto Rodziny28 maja 2011

W tym roku miała miejsce czwarta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny. W sobotę 28 maja, w Rudzie Śląskiej odbył się Piknik rodzinny „Piękno życia rodzinnego”, zorganizowany przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa i Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Etycznej „Pro Ethica”. Pracownicy mojego biura zorganizowali konkurs wiedzy o regionie i Unii Europejskiej, który został przeprowadzony w trakcie pikniku.

W piątek 17 czerwca odbył się wernisaż wystawy „Henryk Sławik-zapomniany bohater trzech narodów”, której jestem współorganizatorem. Przy tworzeniu wystawy miałem przyjemność współpracować ze stowarzyszeniami „Projekt Śląsk” i „Henryk Sławik-pamięć i dzieło”. Wernisaż miał miejsce w niezwykłych wnętrzach Akademii Muzycznej w Katowicach, a mógł się tam odbyć dzięki zaangażowaniu Rektora tejże uczelni- prof. Tomasza Miczki. Gośćmi specjalnymi byli: Prezydent  Miasta Katowice Michał Luty, Przewodniczący Gminy Wyznania Żydowskiego w Katowicach Włodzimierz Kac i Konsul Stanów Zjednoczonych Jeffrey Vick. Wystawa składała się z plansz ilustrujących życie Henryka Sławika, począwszy od szczęśliwych lat przed wojną, poprzez jego chwalebne, ale niezwykle ciężkie lata wojenne, kończąc na tragicznej, bohaterskiej śmierci bohatera. Henryk Sławik w czasie drugiej wojny przyczynił się do uratowania 5000 polskich Żydów uciekających przed holokaustem na Węgry. Sam za zaangażowanie w tę pomoc został aresztowany, brutalnie torturowany i rozstrzelany przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Przez 50 lat Sławik był postacią zupełnie nieznaną polskiej i światowej opinii publicznej. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych po przyznaniu mu tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata zaczął wychodzić z cienia, ale nadal nie zajął należnego mu miejsca na kartach historii. Między innymi z tego powodu rozpocząłem starania o ustanowienie nagrody imienia Sławika – Antalla przyznawanej przez Parlament Europejski osobom, które poświęciły życie walce o wolność innych.      

 

 

17. Finał konkursu „Szukamy bohaterów”

W konkursie udział wzięło ponad 30 zespołów z całego województwa. Prace oceniało zacne jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, dr Andrzej Drogoń i Jan Ołdakowski. Konkurs ma na celu przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach. Zadaniem młodych ludzi było odnalezienie nieznanych, zapomnianych postaci, których biografia jest związana z lokalnym środowiskiem autora pracy. Uczestnicy musieli opisać wybraną postać, uzasadnić swój wybór i pokazać dlaczego zasługuje ona na miano bohatera. Kolejnym zadaniem jest opracowanie i opisanie strategii promocyjnej danego bohatera w formie scenariusza, planu pracy lub działań przewidzianych w promocji.W czasie uroczystego finału wręczyłem nagrody laureatom- były to wycieczki do Brukseli oraz ciekawe książki historyczne. Tłem finału był wspomniany przeze mnie powyżej mural autorstwa Magdaleny Drobczyk, będący swoistym upamiętnieniem bohaterów kolejnych powstań śląskich.

 

18. W czerwcu zostałem patronem honorowym dwudniowego przeglądu „Architektura Śląska w przedwojennym filmie”, który odbył się w katowickim kinie Światowid. Organizatorem było stowarzyszenie „Projekt Śląsk”. W ciągu dwóch dni w przeglądzie wzięło udział 410 osób.  W programie przeglądu znalazły się: projekcje przedwojennych filmów: „Stolica Śląska-Katowice” z 1931 roku, film „Salve Regina”) z 1934 roku, unikatowe filmy dokumentalne w reż. Juliena Bryana z lat 30-ych XX wieku, przedwojenne kroniki PAT oraz projekcja współczesnego filmu dokumentalnego „Dwugłowy smok” i spotkanie z reżyser tego filmu-Jadwigą Kocur, prelekcje ekspertów (m.in. prof. Irma Kozina-historyk sztuki, Maciej Borsa prezes Oddziału Katowickiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Przemysław Czernek- ekspert z dziedziny przedwojennego filmu), prezentacja unikatowych zdjęć i widokówek. Imprezie towarzyszyła wystawa „Wehikuł czasu”, przedstawiającą unikatowe fotografie Bytomia z okresu XX-lecia międzywojennego.  Oprócz tego w ramach przeglądu zostały rozstrzygnięte dwa konkursy towarzyszące. Zadaniem uczestników było odgadnięcie na podstawie przedwojennych widokówek jakie obiekty zostały przedstawione na widokówkach. Miałem przyjemność być fundatorem dwóch wycieczek do Brukseli dla laureatów tego konkursu.                      

 

19. 25-30 czerwca kolejna 50-osobowa grupa przyjechała na moje zaproszenie do Brukseli- byli to laureaci organizowanych przez moje biuro konkursów -między innymi "Szukamy bohaterów", „Hip-hop o Katyniu”, „Czas Wolnego”, „3 powstania-droga Śląska do Polski”, „Białoruś wielu kultur”  – a dzięki ostatniemu konkursowi wycieczka tym razem była wielonarodowa, gdyż zwycięzcami byli Białorusini. Oprócz tego na moje zaproszenie przyjechali wolontariusze i stażyści, którzy aktywnie wspierali biuro w jego codziennej działalności. Uczestnicy mieli okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich oraz zwiedzić najważniejsze belgijskie miasta: Brugię, Antwerpię i przede wszystkim Brukselę. Ta wycieczka była również wyjątkowa, gdyż w tym czasie miał miejsce wernisaż wystawy poświęconej Henrykowi Sławikowi (o którym pisałem powyżej). Uczestnicy wycieczki byli gośćmi podczas tego wydarzenia.

 

20. 1 lipca ruszyła druga edycja konkursu na fotoreportaż o Śląsku- Obiektywnie Śląskie, którego organizatorem jest stowarzyszenie „Projekt Śląsk” i moje biuro poselskie, ja natomiast mam przyjemność sprawować patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem. Celem konkursu było ukazanie w obiektywie bogactwa i różnorodności województwa śląskiego. Jury konkursowe w składzie: Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz), Martyna Wojciechowska (dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna National Geographic), Jacek Joostberens (doktor sztuki, adiunkt w katedrze Rysunku i Malarstwa na Wydziale Architektury na Politechnice Śląskiej) wybrało 6 najlepszych prac (po 3 z 3 kolejnych kategorii). W sobotę 22 października odbył się uroczysty finał konkursu. Wszyscy laureaci otrzymali ufundowane przeze mnie wycieczki do Brukseli.

Na konkurs napłynęło ponad 250 fotoreportaży (mogą je Państwo oglądać na stronie www.obiektywnieslaskie.pl).

21. 1-go czerwca miała miejsce 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Aktywnie włączyłem się w akcję zainicjowaną przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i środowiska weteranów walk o niepodległość oraz środowiska żołnierskie i wspólnie z tymi podmiotami apelowałem o godne uczczenie godziny „W”. Akcji towarzyszyło włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o godzinie 17:00. Wraz z Katowickiem IPN apelowałem o wywieszenie flag narodowych na urzędach państwowych i samorządowych, w miejscach publicznych i prywatnych domach, w celu  podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego.

 

22. W piątek 28 sierpnia zwołałem konferencję prasową ws. "Alesia Bialackiego i dymisji w prokuraturze". Odbyła się ona przed katowicką Prokuraturą Okręgową. W czasie konferencji odniosłem się do bulwersującej sprawy- ujawnienia przez polską prokuraturę białoruskiemu reżimowi informacje dot. prywatnego, tajnego konta bankowego Alesia Bialackiego (przewodniczącego Centrum Praw Człowieka "Viasna"), na którym gromadził on środki finansowe na działalność białoruskiej opozycji. Zapowiedziałem też wtedy mój wyjazd na Białoruś, gdzie miałem się spotkać z przedstawicielami białoruskiej opozycji. Niestety w nocy z 14 na 15 sierpnia na przejściu granicznym Terespol-Brześć w czasie kontroli granicznej poinformowano mnie, że nie zostanę wpuszczony na teren Białorusi. Nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie o powód takiej decyzji.

 

23. 21 września w Sejmie RP wraz z europosłem Pawłem Kowalem zorganizowałem konferencję naukową „Rosja – bliżej czy dalej od Europy?” z udziałem Borysa Niemcowa – rosyjskiego działacza demokratycznego, jednego z liderów opozycyjnej Partii Wolności Narodowej, której Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej odmówiło rejestracji.  W ramach konferencji odbyły się 2 panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był sytuacji politycznej w Rosji w przededniu wyborów parlamentarnych, drugi natomiast stosunkom Unia Europejska-Rosja. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali  przedstawiciele polskich ośrodków analitycznych i organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi, dziennikarze i politycy. W panelach eksperckich obok Borysa Niemcowa wzięli udział m.in. politolog i rosjoznawca dr Wiktor Ross, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji – dr Katarzyna Pisarska, ekspert Fundacji Pułaskiego – dr Olga Nadskakuła oraz dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dyskusję moderował Tomasz Kułakowski, dziennikarz Polskiego Radia.

Obszerną relację z tego wydarzenia znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/%E2%80%9Erosja-%E2%80%93-blizej-czy-dalej-od-europy%E2%80%9D-relacja-z-konferencji/22-09-2011

24. 24 września odbył się Wielki piknik rodzinny PJN z udziałem liderów partii w bytomskim parku Kachlai. Organizatorem całego wydarzenia było moje katowickie Biuro. Dla wszystkich dzieci przygotowaliśmy wiele atrakcji – m.in. konkurencje sportowe "Strzel gola Tuskowi" (strzelanie piłką do bramki, której bronił… sam premier), "Kwaśna opozycja" (wypicie soku cytrynowego), "Rząd na celowniku" (czyli rzut lotką w balony – z pustymi obietnicami rządu), "Skok przez dziurę budżetową"; dzieciaki mogły umalować buzie, zjeść watę cukrową, a nawet wziąć udział w „mini-rodeo” i dosiąść byka! Na koniec wszyscy mali uczestnicy otrzymali nagrody-niespodzianki.

 

25. W dniach 10-14 października 50 kolejnych osób- laureatów, organizowanych przez moje Biuro poselskie, konkursów  oraz wolontariuszy i stażystów, którzy aktywnie wspierali biuro w jego codziennej działalności przyjechało na moje zaproszenie do Belgii. Uczestnicy mieli okazję poznać funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzić najważniejsze belgijskie miasta. Pierwszym punktem programu była flamandzka Brugia, a następnie Bruksela i Antwerpia. W czasie wizyty grupy, miałem przyjemność spotkać się z uczestnikami podczas kolacji, a także oprowadzić ich po miejscu mojej codziennej pracy- Parlamencie Europejskim.

 

26. 10 listopada z mojej inicjatywy odbyła się pikieta pod Ambasadą Białorusi w Warszawie. Hasłem było oczywiście uwolnienie więźniów politycznych. Przed Ambasadą zgromadziło się kilkadziesiąt osób z biało-czerwono-białymi flagami narodowymi i portretami więźniów politycznych. Protestujący domagali się od Aleksandra Łukaszenki natychmiastowego uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych i zaangażowania się w prawdziwy dialog polityczny z opozycją. W pikiecie wzięli udział członkowie Domu Białoruskiego, Europejskiej Białorusi oraz członkowie rodzin więźniów politycznych, m.in. Julia Bandarenka. Uczestnicy podczas pikiety podpisali list skierowany do władz Białorusi. Niestety listu nie chciał przyjąć nikt z dyplomatów. Został on więc wrzucony do skrzynki pocztowej ambasady. W liście uczestnicy zaznaczyli, że opinia publiczna nie może bezczynnie przyglądać się tym wydarzeniom. Wezwali władze białoruskie do natychmiastowego uwolnienia Mykoły Statkiewicza, Andreja Sannikowa, Dzmitrija Bandarenki, Dzmitrija Daszkiewicza, Alesia Bialackiego i pozostałych więźniów politycznych oraz do zaprzestania fali represji wobec opozycjonistów, przedstawicieli niezależnych mediów, organizacji pozarządowych i zwykłych obywateli. Zaapelowano również do Prokuratora generalnego Białorusi o natychmiastowe wszczęcie sprawiedliwego dochodzenia w sprawie stosowania tortur w białoruskich więzieniach oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania więźniów politycznych.

 

.

27. 21 listopada 2011 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona „Pluralizmowi mediów w Polsce”, zorganizowana przez moje biuro oraz stowarzyszenie „Projekt Śląsk”. Na konferencji pojawili się przedstawiciele zarówno mediów ogólnopolskich jak i regionalnych, m.in. Igor Janke, Marek Magierowski, Łukasz Warzecha, Rafał Ziemkiewicz czy Marek Błoński.

Pierwszy panel poświęcony był pluralizmowi mediów w Polsce. Pozwoliłem sobie sprowokować dyskusję pytaniem: czy pluralizm w mediach jest zagrożony. Druga część konferencji poświęcona była dyskusji nad pluralizmem w mediach regionalnych, nad czym zastanawiali się Jacek Tomaszewski z MM Silesia, Maciej Gramatyka z radia eM wraz z moderatorem dyskusji Markiem Błońskim (PAP). Do dyskusji włączyli się również uczestnicy pierwszego panelu: Łukasz Warzecha i Wiktor Świetlik.

28. 4-8 grudnia odbyła się kolejna organizowana przeze mnie wycieczka do Belgii. Tradycyjnie 50 osób (tak jak w przypadkach poprzednich wycieczek- laureaci konkursów, wolontariusze, stażyści) zwiedzili Parlament Europejski oraz zwiedzili dwa belgijskie miasta: Brukselę i Brugię. Dodatkowo, w czasie tej wycieczki uczestnicy zostali zaproszeni przeze mnie na projekcję filmów poświęconych prawom człowieka na obszarze postsowieckim, który odbył się w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

 

29. 7 grudnia 2011 w katowickiej Willi Marchołt odbyły się warsztaty poświęcone problematyce praw człowieka na obszarze postsowieckim, zorganizowane przez moje Biuro i redakcję Portalu Korespondent Wschodni. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 80 uczniów ze szkół województwa śląskiego. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem praw człowieka. Dowiedzieli się również więcej o łamaniu praw człowieka na obszarze byłego ZSRR, panujących tam dyktaturach, wciąż wybuchających konfliktach zbrojnych na tych terenach, działalności opozycji, a przede wszystkim o jej krwawym tłamszeniu. Kolejnym punktem była projekcja filmu produkcji telewizji Biełsat – „Reality Show – Wybory”. Projekcja była wstępem do prelekcji gości warsztatów- Dzmitrija Salauyou Centrum Praw Człowieka „Viasna” i Edwarda Gładyszewa- białoruskiego studenta studiującego politologię na UJ, zaangażowanego w działania na rzecz przywrócenia demokracji na Białorusi. Białoruscy działacze opowiedzieli o sytuacji politycznej, działalności opozycyjnej, a także o życiu „przeciętnego” Białorusina: jego codzienności, zmartwieniach, dążeniach w kontekście reżimowej polityki Aleksandra Łukaszenki. Dzmitrij Salauyou przybliżył zgromadzonym uczniom działalność organizacji Viasna oraz zapoznał z bulwersującą sprawą uwięzienia i skazania szefa organizacji- Alesia Bialackiego. Warsztaty zakończyły się testem z wiedzy zdobytej przez uczniów w czasie warsztatów. 10 najlepszych uczniów wyjedzie na moje zaproszenie do Brukseli.

30. 8 grudnia 2011r. na Wydziale Prawa i Administracji UŚ miał miejsce II Europejski Kongres Praw Człowieka, który został zorganizowany przez moje Biuro, portal Korespondent Wschodni, stowarzyszenie „Projekt Śląsk” oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego WPiA na Uniwersytecie Śląskim. Podobnie jak w zeszłym roku na Kongresie nie mogło zabraknąć ważnych osobistości walczących o poszanowanie praw człowieka na obszarze postsowieckim.

 

W ramach kongresu odbyły się trzy kolejne panele:

Panel I – 20 lat po rozpadzie ZSRR – sytuacja praw człowieka na obszarze postsowieckim

Panel II – Białoruś – w rok po wydarzeniach na placu Niepodległości

Panel III – Rosja – ucieczka przed demokracją? – sytuacja po wyborach parlamentarnych w Rosji

 

Pierwszy panel dotyczył ogólnej sytuacji na obszarze postsowieckim w 20 lat po rozpadzie ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem  Białorusi, Ukrainy, Gruzji oraz Kaukazu Północnego. Moderatorem tej części dyskusyjnej był Łukasz Grajewski  z portalu eastbook.eu. W roli paneli stów udział wzięli: Katarzyna Kwiatkowska z Fundacji Pułaskiego, Iwona Kaliszewska (Kaukaz.net, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) i Wojciech Wojtasiewicz (NEW, IWI, Stowarzyszenie Most do Gruzji).

Drugi panel, który miałem przyjemność moderować, dotyczył problematyki białoruskiej. Udział w nim wzięli znakomici goście: Aleś Michalewicz (opozycjonista, były kandydat na prezydenta Białorusi), dr Mariusz Maszkiewicz (były ambasador RP na Białorusi), Julia Bandarenka (córka białoruskiego opozycjonisty Dzmitrija Bandarenki), Dzmitry Salauyou (przedstawiciel „Viasny”), Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie), Yury Hubarevich (Ruch za Wolność). Część panelową konferencji zakończyła dyskusja poświęcona Rosji i sytuacji po wyborach w tym kraju.  Panel ten otworzył referat Lwa Ponomariowa z organizacji „Za prawa człowieka”. W panelu udział wzięli: Robert Cheda (Fundacja Pułaskiego), Lew Ponomariow (Za prawa człowieka), Nikołaj Nikołajew (Zjednoczony Front Obywatelski) oraz Wadim Kljuwgant (Prawnik Michaiła Chodorkowskiego). Moderatorem była znakomita dziennikarka, redaktor programu „Studio Wschód” w TVP Info- Maria Przełomiec.

 

Na zakończenie kongresu po części panelowej, Wadim Klujwgant, adwokat  Michaiła Chodorkowksiego, opowiedział o trudnej sytuacji swojego klienta. Był to najlepszy wstęp do pokazu filmu „Chodorkowski” w reżyserii Cyrila Tuschiego, który był ostatnim punktem programu.

 

31. W poniedziałek 19 grudnia, odbyła się Pikieta w obronie białoruskich więźniów politycznych. Tradycyjnie miała ona miejsce pod Ambasadą Białoruską w Warszawie. Akcję tę zorganizowałem we współpracy z z Domem Białoruskim w Warszawie, Europejską Białorusią i organizacją Belarusian Tribunal.

Akcja bezpośrednio związana była z zeszłorocznymi, sfałszowanymi wyborami na Białorusi – a więc także ze „sfałszowanym rokiem” – podczas którego dyktatura prezydenta Łukaszenki brutalnie rozprawiała się z opozycjonistami.

Pikieta zgromadziła kilkadziesiąt osób – m.in. przedstawicieli organizatorów, obrońców praw człowieka i mieszkańców Warszawy, którzy trzymali zdjęcia więźniów politycznych domagając się ich natychmiastowego uwolnienia.

32. W grudniu rozpocząłem proces rekrutacji do drugiej już edycji Akademii Liderów „Windsor”. Projekt edukacyjny skierowany jest do studentów, dla których ważne są tradycje republikańskie i patriotyczne, którzy chcą rozwijać wiedzę i umiejętności związane z pracą nowoczesnych mediów i współpracą z dziennikarzami i równocześnie aktywnie działać na rzecz swojego otoczenia i regionu. Druga edycja nosi tytuł „Nowoczesne media”- uczestnicy będą mieli okazję poznania ciekawych osobistości ze świata mediów oraz wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych trenerów.

Zapraszam Państwa do śledzenia mojej strony internetowej www.migalski.eu , gdzie znajdą Państwo aktualne informacje dotyczące realizowanych przeze mnie projektów oraz mojej działalności parlamentarnej.

0

Marek Migalski

283 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758