Bez kategorii
Like

Aktualia ropy i gazu (marzec)

11/04/2011
435 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Czyli mordunku, ratują!;) Znaczy dopiero będą ratować;)
– Po prostu marcowy „Przegląd geologiczny”:).

0


A w tym "Przeglądzie" wieść (z cyklu "Aktualia ropy naftowej i gazu ziemnego", autor Jerzy Zagórski), że… będzie ekonomiczne chwycenie za twarz wszystkich "naftowych" partnerów Rosji? Albo coś w tym stylu. (Pewno będą m.in. ratować nas od problemu z gazem łupkowym, stąd "mordunku, ratują" na wstępie do niniejszego posta. Ale ad rem –  w/w artykule czytamy mianowicie, że "Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji Igor Iwanow przedstawił na posiedzeniu Rady materiały, według których krajowe zasoby ropy naftowej są już wyczerpane w 50%. Ponieważ w okresie najbliszych 10 lat nie planuje się dużych inwestycji na zagospodarowanie nowych złóż, stan ten będzie się pogarszał. Obecnie zasoby ropy według danych rosyjskich wynoszą 10 mld t (według Oil&Gas Journal – 8,1 mld t), a zasoby gazu 165 bln m3.".

Jak już sami Rosjanie coś takiego powiedzieli, to faktycznie będzie jazda. Na razie, w ramach jazdy Rosjanie podkupili(?) BP podupadłe(?) w związku z katastrofą w Zatoce Meksykańskiej. – Taką niepewną plotkę słyszałam. Nie poinformowano mnie jednak, czy to był zakup akcji, czy któregoś z przedsiębiorstw BP.

U nas póki co, różne frmy poszukiwawcze wiercą na fest, także pod dnem Bałtyku (to z PG, nie z plotek).

Ze spraw energetycznych a nie naftowych, PG przypomniało o opracowaniu dokumentu "Geotermia niskotemperaturowa w Polsce – stan aktualny i perspektywy rozwoju, kryteria opłacalności, uwarunkowania środowiskowe". Dla zainteresowanych – link:

http://www.mos.gov.pl/g2/kategoriaPliki/2009_04/f443824c6153b58d4bf5c6bf78784e5b.pdf

Dla ochłonięcia, warto polecić "Ciekawostki geologiczne Druskiennik (Druskininkai)". Artykuł praca zespołowa geologów polskich i litewskich, zawiera zwięzłą historię uzdrowiska. Wspomina Stanisława August Poniatowskiego ( zlecił badania i dekretem ogłosił Druskienniki miejscowością leczniczą), Tomasza Zana (jeden z pierwszych badających pod kątem geologicznym(?)) i marszałka Piłsudskiego. TU autorzy robią ciekawą refleksję – że mianowicie odwiert "Marshall" nazywał się potem "Październik" a potem "M.Melnikaites" –
"co dobrze ilustrje zmienne dzieje histroii Druskiennik":). W artykule mowa jest oczywiście o geologii miejsca, o cechach wód itp. Podano też ciekawostkę – otóż w rejonie Druskiennik zaobserwowano anomalię grawimetryczną (jakby nierównomierność pola grawitacyjnego Ziemi spowodowaną przez skały lżejsze niż leżące "dookoła"). Dalsze badania pokazały nam na symulacjach ładny krater i postawiły tezę o jego impaktowym pochodzeniu (czyli uderzenie meteorytu).

PS. Zdjęcie pochodzi ze strony geopic.pl i przedstawia wezuwian z Pakistanu

0

bez kropki

Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chlopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgoda Autora)]

133 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758