Bez kategorii
Like

Adam Hanuszkiewicz nie żyje

04/12/2011
477 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny nie żyje – podał portal TVP Info. Zmarł w niedzielę po południu w warszawskim szpitalu przy ul. Stępińskiej. Miał 87 lat.

0


 

Hanuszkiewicz urodził się w 16 czerwca 1924 r. we Lwowie, gdzie jego rodzice prowadzili sklep. Tam też spędził dzieciństwo i młodość. Przed wojną uczęszczał do Państwowego III Gimnazjum Męskiego im. Króla Stefana Batorego, przy ul. Batorego 5 (naprzeciw siedziby Polskiego Radio Lwów). Okupacje: sowiecką i niemiecką spędził we Lwowie. Po ponownym wkroczeniu wojsk sowieckich do Lwowa w lipcu 1944 wstąpił do zespołu teatralnego Wojska Polskiego.

 

Karierę artystyczną rozpoczął w 1945 roku debiutem aktorskim na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W 1951 r. zadebiutował jako reżyser w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie wystawił sztukę Leonida Rachmanowa „Niespokojna starość”.

 

Współtworzył Teatr Telewizji i przez kilka lat był jego dyrektorem. W 1955 r. wyreżyserował pierwszą sztukę telewizyjną – „Złotego lisa” Jerzego Andrzejewskiego. W Teatrze Telewizji realizował klasyków literatury europejskiej, m.in. Moliera, Szekspira, Dostojewskiego, Czechowa, Elliota, Sartre’a, a także klasykę narodową od Mickiewicza po Mrożka.

 

Od 1956 roku Hanuszkiewicz był reżyserem i dyrektorem Teatru Powszechnego. W 1968 roku został dyrektorem Narodowego, po usunięciu Kazimierza Dejmka za głośną wówczas realizację „Dziadów”, uznaną przez komunistyczne władze jako polityczną. Hanuszkiewicz był oskarżany przez część środowiska artystycznego o kolaborację z władzami.

 

W 1980 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora Teatru Narodowego. Po wprowadzeniu stanu wojennego przyłączył się do bojkotu telewizji. W latach 80. reżyserował w teatrach warszawskich, łódzkich i za granicą – w Finlandii i RFN. W 1989 roku objął dyrekcję Teatru Nowego w Warszawie, realizując klasyczny repertuar polski.

 

Na dorobek artysty składają się też role filmowe, między innymi „Zuzanna i chłopcy”, „Spóźnieni przechodnie” oraz teatralne, jak: Hamlet, Don Juan, Prospero w „Burzy” i Tytus w „Berenice”.

 

(www.tvp.info, Wikipedia)

 

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758