Perspektywa rozwoju stosunków niemiecko-sowieckich piórem polskiego dyplomaty. Ameryka Północna, zima 1944 roku, wzrost potęgi Sowietów – pewny upadek III Rzeszy. Nic dodać- nic ująć. Bez komentarza.
Nie wierzę, aby Związkowi Sowietów groził w przyszłości niemiecki Drang Nach Osten w znaczeniu militarnym. Wierzę w Drang Nach Osten (w kierunku Rosji), ale nie symbolizowany przez pięść, tylko przez wyciągniętą dłoń: parcie na wschód według rapallowskiej recepty. […] Trudno mi przypuszczać, aby jeszcze raz w dziejach, a przynajmniej w ciągu najbliższego stulecia, jeszcze jakiś przywódca Niemiec poważył się na tak katastrofalny czyn, jak wyprawa na Moskwę. Wręcz przeciwnie – wierzę, że Niemcy upatrywać będą swoje ocalenie, a w przyszłości powrót do wielkości i … rewanżu – tylko we współpracyz jakąkolwiek Rosją
.PS. Przechyli [mowa Churchilla]stanowczo opinię na stronę "Moscow made" rządu Jugosławii – co jest niebezpiecznym precedensem. (Co teraz powstrzyma OGPU od jakiejś katastrofy samolotowej Króla Piotra?)
Wiktor Podoski, Poseł RP, Ottawa, 21 II 1944
OGPU – Objedinionnoje Gosudarstwiennoje Politiczeskoje Uprawlenije, poprzedniczka NKWD