Bez kategorii
Like

W Hondurasie powstaną prywatne miasta

21/09/2012
291 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Prywatyzacja i likwidowanie barier dla przedsiębiorców to sprawdzona metoda pobudzania gospodarki. Najdalej w tym kierunku chcą pójść władze Hondurasu, które liczą, że budowa prywatnych miast pomoże wyciągnąć ich kraj z biedy – podaje bankier.pl.

0


W najbliższych kilku miesiącach w Hondurasie rozpocznie się jeden z najciekawszych eksperymentów gospodarczych współczesnego świata. W ubiegłym tygodniu władze tego kraju zawarły porozumienie z amerykańskimi inwestorami w sprawie budowy jednego z trzech planowanych „prywatnych miast”. Czy zagraniczny kapitał i koncepcja profesora ekonomii sprawią, że w jednym z najuboższych krajów półkuli zachodniej powstanie nowy Hongkong?

Zbudować miasto od zera

Pod względem gospodarczym Honduras jest w ogonie państw latynoamerykańskich – niższe PKB per capita w regionie mają tylko Nikaragua i Haiti. Poniżej poziomu ubóstwa żyje 65% 8-milionowej populacji. Problemami są też przestępczość i brak stabilności politycznej – Honduras ma najwyższy na świecie odsetek morderstw, a urzędujący prezydent Porfirio Lobo zdobył władzę w wyniku zamachu stanu.

Sposobu na poprawę sytuacji gospodarczej kraju władze upatrują w koncepcji tworzenia prywatnych miast. Zgodnie z podpisanym porozumieniem amerykańscy inwestorzy z MGK Group wyłożą na początek 15 milionów dolarów, a później poszukają dalszych inwestorów. Celem trwającego pół roku pierwszego etapu ma być budowa modelowego miasta, w którym pracę znajdzie 5000 ludzi. W przyszłości ich liczba ma wzrosnąć do 200 000. Eksperyment od dawna przyciągał uwagę innych państw – na studium wykonalności projektu Korea Południowa przekazała 4 miliony dolarów.

Niezależność delikatnie kontrolowana

W ustawie o Specjalnych Obszarach Rozwoju honduraski parlament przekazał nowym miastom liczne kompetencje. Podmioty te będą miały własne prawo, wymiar sprawiedliwości, system podatkowy, rząd i policję. W gestii lokalnych władz znajdzie się również decyzja o wyborze waluty, zawieraniu umów międzynarodowych i prowadzeniu polityki imigracyjnej.

Więcej:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Hondurasie-powstana-prywatne-miasta-2634752.html

 

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758