Bez kategorii
1

Dłużniku – niektórych długów nie musisz spłacać, bo są przedawnione !!!

01/09/2012
4029 Wyświetlenia
6 Komentarze
16 minut czytania
no-cover

Nie namawiam oczywiście do niespłacania długów. Ale w tym artykule chodzi mi o długi przedawnione, czyli takie, których wierzyciel nie może dochodzić stosując środki przymusu państwowego, np. poprzez egzekucję komorniczą.

0


W celu zdyscyplinowania wierzycieli ustawodawca ustanowił w kodeksie cywilnym instytucję przedawnienia roszczeń. Mówi o niej Tytuł VI k.c. Przedawnienie roszczeń – art. od 117 do 125.

Najważniejsze są tutaj dwa artykuły – 117 i 118:

art. 117

§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

 

§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

art. 118

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej należą również długi z tytułu kredytów bankowych i pożyczek, a do świadczeń okresowych – raty tych kredytów. Czyli tego typu roszczenia przedawniają się po trzech latach od momentu, kiedy stały się wymagalne, czyli od momentu, kiedy upłynał ich termin spłaty. Każda kolejna rata pożyczki czy kredytu przedawnia się po upływie trzech lat licząc od terminu jej spłaty, a jeżeli kredyt był postawiony przez bank w stan wymagalności – liczy się to od dnia, kiedy dłużnik miał wyznaczony termin spłaty długu.

Należy tutaj podkreślić jeden istotny fakt: jeszcze kilka lat temu przedawnienie następowało automatycznie – z urzędu, czyli przez sad, gdy wierzyciel usiłował drogą drogą sądową dochodzić spłaty przedawnionego roszczenia – wiem, bo rozmawiałem na ten temat ze znajomym sędzią. Dziś niestety – to osoba, przeciwko której wierzyciel zgłasza roszczenia musi podnieść przed sądem zarzut przedawnienia z art. 118. To jest BARDZO WAŻNE !!! Jeżeli dłużnik tego nie zrobi, to uzna dług i musi go spłacać.Czyli ustawodawca umożliwił wierzycielom zastawianie kolejnych pułapek na dłużników, bo prawie nikt nie wie, ze długi z czasem ulegają przedawnieniu, jakie są terminy przedawnienia oraz że zarzut przedawnienia musimy podnieść sami, żeby się obronić, sąd za nas tego nie zrobi.

Jak postępować w przypadku, gdy wierzyciel windykuje przedawniony dług?

1.     Napisz pismo informując wierzyciela, że dług jest przedawniony na mocy art. 118 k.c. i że na mocy art. 117 k.c. uchylasz się się od jego spłacania. Należy też poinformować wierzyciela, że windykacja długu na drodze sądowej spowoduje podniesienie przez Ciebie zarzutu przedawnienia długu z art. 118 k.c. Ostrzeż też wierzyciela, że może on ponieść koszty postępowania sądowego i zastępstwa procesowego (czyli koszty wynajętych przez Ciebie pełnomocników, np. adwokata). To może zniechęcić wierzyciela do dochodzenia roszczeń.

2.     Nie reaguj na pisma i telefony od firm windykacyjnych, bo niechcący możesz uznać dług.

3.     Sprzedaż długu do firmy windykacyjnej nie przerywa biegu przedawnienia. Czyli jeżeli dług jest przedawniony możesz zagrać na nosie zarówno wierzycielowi pierwotnemu, jak i firmie windykacyjnej, która kupił ten dług.

4.     Czekaj na sądowy nakaz zapłaty. Od dnia otrzymania nakazu masz 14 dni na wniesienie do sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty. W sprzeciwie podnieś zarzut przedawnienia z art. 118 k.c. Sąd wtedy ustali termin rozprawy i na rozprawie podnieś ponownie ten zarzut – sąd zbada sprawę i jeżeli dług jest faktycznie przedawniony – oddali powództwo wierzyciela. Jeżeli oprócz przedawnienia wystąpiły inne prawne przesłanki do niespłacenia tego długu, np. w przypadku długów spadkowych nastąpiło przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości majątku spadkowego albo odrzucenie spadku, a wierzyciel mimo to windykuje cały dług, podnieś dodatkowo te zarzuty wskazując na te przesłanki zarówno w sprzeciwie od nakazu zapłaty jak i na rozprawie sądowej.

5.     Jeżeli wierzyciel wszczął egzekucję długu – możesz wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne przeciw tytułowi wykonawczemu i podnieść wszystkie w/w zarzuty.

Istotny jest tutaj art. 123:

§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

 

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

 

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

 

3) przez wszczęcie mediacji.

Co to oznacza? Że poprzez jakikolwiek kontakt z wierzycielem albo firmą windykacyjną (FW), nawet ustny czy telefoniczny można, nawet niechcący, uznać dług. Dlatego odradzam prowadzenia jakichkolwiek rozmów z wierzycielami czy FW, a w szczególności:

·       zobowiązania się do spłaty długu, nawet w późniejszym nieokreślonym terminie,

·       proszenia wierzyciela czy FW o rozłożenie długu ma mniejsze raty, umorzenie odsetek, a nawet umorzenie długu,

·       zapłaty jakiejkolwiek kwoty na konto wierzyciela czy FW, nawet 1 grosza.

Wszystkie powyższe czynności prowadzą do uznania długu, nawet nienależnego, nawet jeżeli miały one formy rozmowy telefonicznej. Należy też pamiętać, że rozmowy telefoniczne z bankami czy FW najczęściej są nagrywanei mogą przed sądem stanowić dowód uznania przez Ciebie długu, a wtedy już nie unikniesz jego spłaty, nawet jeżeli pierwotnie był to nie tylko przedawniony dług, ale też dług np. Twojego sąsiada, a nie Twój.

Istotny jest jeszcze art. 125 k.c.:

§ 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Czyli jeżeli np. dług, którego termin przedawnienia wynosi dajmy na to 3 lata, np. kredyt bankowy, został stwierdzony wyrokiem czy orzeczeniem sądowym, to wówczas taki dług przedawnia się po 10 latach. Nie dotyczy to świadczeń okresowych.

Należy też podkreślić, że przedawnieniu ulegają również długi spadkowe,a termin ich przedawnienia jest taki sam, jak dla innych, niespadkowych długów tego samego rodzajuzgodnie z art. 118 k.c. Czyli jeżeli był to kredyt, to termin będzie wynosił 3 lata. Dodam tutaj, ze zgon zadłużonego spadkodawcy nie przerywa biegu przedawnienia.

Dlatego jeżeli zgłosi się do Ciebie wierzyciel spadkowy o zwrot długu np. Twojego zmarłego ojca czy dziadka, a od śmierci spadkodawcy minęło wiecej niż 3 lata, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dług ten jest przedawniony w całości, a na 100 % przedawniona jest część jego rat, których termin płatności upłyną 3 lata temu lub wcześniej. Wtedy w piśmie do wierzyciela spadkowego podnieś zarzut przedawnienia z art. 118 k.c., uchyl się od spłaty tego długu na mocy art. 117 k.c., poinformuj tego wierzyciela, że w sądzie podniesiesz zarzut przedawnienia, ostrzeż go przed kosztami postępowania sądowego i zastępstwa procesowego – czyli postępuj tak samo, gdyby przedawniony dług windykował od Ciebie Twój wierzyciel, a nie spadkowy. A jeżeli odrzuciłeś spadek lub przyjąłeś z dobrodziejstwem inwentarza – do tego pisma dołącz kserokopię orzeczenia sądu stwierdzającego sposób spadkobrania (lub akt notarialny), a w przypadku spadku z dobrodziejstwem inwentarza – dodatkowo protokół spisu inwentarza, żeby wierzyciel wiedział, do jakiej kwoty odpowiadasz za długi.

Oczywiście dług staje się przedawniony dopiero od momentu podniesienia przez Ciebie w sądzie zarzutu przedawnienia, a właściwie od momentu oddalenia powództwa przez sąd.Samo ostrzeżenie wierzyciela, nawet na piśmie, nie ma mocy prawnej.Ma ono jedynie charakter informacyjny i może zniechęcić wierzyciela przed dalszymi działaniami windykacyjnymi. Krótko mówiąc – udowadniasz w ten sposób wierzycielowi, że znasz swoje prawa i że nie dasz się zrobić w konia, ostrzegasz, że windykacja takiego długu może mu jedynie przysporzyć zachodu, a także kosztów oraz okazać się nieskuteczna.

Co się dzieje z przedawnionym długiem? Niestety ten dług nie znika, jakby to się nam wydawało. Istnieje nadal i staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym, a to oznacza, ze wierzyciel może nadal go dochodzić, a nawet – niestety – umieścić Ciebie na różnego rodzaju „czarnych listach” typu BIK, BIG, KRD itp., niestety – jest to nielogiczne, brakuje przepisu zabraniającego wpisywania dłużników na „czarne listy” za przedawnione długi.

Niemniej wierzyciel w takim przypadku nie może stosować środków państwowego przymusu w celu wyegzekwowania długu, nie może więc np. ponownie wystąpić do sądu o nakaz zapłaty, nie może wszcząć egzekucji komorniczej itp. Może jedynie Cię prosić o spłatę długu, postraszyć BIK-iem, a nawet wpisać Cię do niego, a Ty mu możesz pokazać słynny olimpijski gest Kozakiewicza i nic Ci nie zrobi. Oczywiście, żeby tak się stało – musisz wcześniej w sądzie podnieść zarzut przedawnienia. Przedawnienie długu musi być potwierdzone sądownie.

Pragnę jeszcze poinformować, że nadal trwa „Akcja Windykacja” prowadzona przez naszą redakcyjną Koleżankę – Panią Małgorzatę Pietkun.

Osoby, które w wyniku niezgodnych z prawem działań windykacyjnych prowadzonych przez banki i firmy windykacyjne jak również komorników sądowych i skarbowych zostały narażone na straty finansowe, szykany, nękanie, doznały uszczerbku na zdrowiu lub w wyniku tych działań straciły bliskich, pracę, dobre imię lub w jakikolwiek sposób czują się pokrzywdzone, proszone są o kontakt z redakcją Nowego Ekranu:malgorzata.pietkun@nowyekran.pl lub vabanque@nowyekran.pl z tematem„Akcja Windykacja”.

Chciałem też poinformować, że Ruch Społeczny Nadzieja Zadłużonych, kierowany przez naszą Koleżankę Schoppenkę wystosował petycję do władz Polski „Przeciw wykluczeniu społecznemu i finansowemu”.
Szczegóły petycji tutaj:
http://www.nadziejazadluzonych.pl/index.php/topic,2486.0.html

Petycję można również podpisać elektronicznie na stronie:
http://www.petycjeonline.com/przeciw_wykluczeniu_spoecznemu_i_finansowemu
 .
Gorąco zachęcam do udzialu w tej akcji. Kazdy podpis na wagę złota… a raczej na wagę każdej istoty ludzkiej uratowanej od banksetrsko-windykacyjno-komorniczej mafii.

 

Polecam szczególnie gorąco artykuły Małgosi Pietkun, Pawła Pietkuna, Schoppenki, 222 Legionisty i innych, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka i widzą go również w dłużniku.

 

Długi należy spłacać, ale nie zwalnia to wierzycieli od stosowania humanitarnych i cywilizowanych i uczciwych metod dochodzenia roszczeń. A przede wszystkim żaden szanujący się wierzyciel nie powinien egzekwować w sposób nieuczciwy, nawet jeżeli jest on zgodny z prawem, np. poprzez BTE albo stosować windykację długów spadkowych. Działania te, choć zgodne z prawem, są wysoce nieuczciwe i niehumanitarne i stanowią nie tylko kopanie i tak już leżącego dłużnika, ale również KRADZIEŻ, do której należy zaliczyć windykację długów spadkowych.

 

KAŻDY UCZCIWY WIERZYCIEL ZRZEKA SIĘ DŁUGU PO ZMARŁYM DŁUŻNIKU, BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TEN DŁUG NA SIEBIE I NIE OKRADA BOGU DUCHA WINNYCH SPADKOBIERCÓW. KTO POSTĘPUJE INACZEJ – JEST ZŁODZIEJEM !!!

 

PRAWO, CHOĆ ZEZWALA NA OKRADANIE SPADKOBIERCÓW, NIKOGO JEDNAK DO TEGO NIE ZMUSZA !!! DLATEGO JEŻELI JESTEŚ WIERZYCIELEM, A TWÓJ DŁUŻNIK ZMARŁ – ZRZEKNIJ SIĘ TEG DŁUGU I STRATY WEŹ NA SIEBIE, BO TEGO NAKAZUJE UCZCIWOŚĆ !!! PAMIETAJ, ŻE OPRÓCZ DŁUŻNIKA, TO TY ODPOWIADASZ ZA TEN DŁUG, TO TY I DŁUŻNIK PODPISYWALIŚCIE UMOWĘ, A NIE SPADKOBIERCY, KTÓRYCH PRZY ZAWIERANIU UMOWY NIE BYŁO. ONI NIE SĄ TEMU WINNI I MORALNIE NIE MASZ PRAWA ICH ZA TO KARAĆ !!!

0

Gustlik222

Sprawiedliwosc jest najwazniejsza

108 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758