25.05.2012 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę Fundacji Lux Veritatis i spółki Mediasat. Piątkowy wyrok oznacza, że decyzja KRRiT o obsadzie MUX-1 pozostaje utrzymana.
Wyrok jest nieprawomocny.
Ciąg dalszy tematu "Mikrofale i łupki-Ojcze Dyrektorze pomóż Polsce" (List Otwarty do Rydzyka) oraz O telewizji cyfrowej i o programie INDECT
Skarga Fundacji Lux Veritatis i spółki Mediasat dotyczyła decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 17 stycznia 2012 roku, utrzymującej w mocy wcześniejszą decyzję o zagospodarowaniu pierwszego multipleksu.
Piątkowy wyrok oznacza, że decyzja KRRiT o obsadzie MUX-1 pozostaje utrzymana.
Wyrok jest nieprawomocny; przysługują od niego kasacja do NSA.
Przewodniczący składu sędzia Zbigniew Rudnicki podkreślił, że nadawanie na multipleksie cyfrowym jest normalnym przedsięwzięciem ekonomicznym, a Krajowa Rada dokonała oceny długookresowej zdolności finansowej fundacji w sposób wystarczający.
Zaznaczył, że problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków, co ich źródło – zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.
Sędzia podkreślił, że za fundacją przemawiała jej długoletnia działalność, czego Krajowa Rada nie wzięła pod uwagę. Podkreślił jednak, że objęcie przez fundację klauzulą tajności warunków spłaty pożyczki, zaciągniętej w Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, "nie pomagało".
Po ogłoszeniu wyroku dyrektor finansowy Lux Veritatis Lidia Kochanowicz zapowiedziała w rozmowie z PAP złożenie skargi kasacyjnej do NSA.
Postępowanie ws. obsady MUX-1
Do konkursu o cztery miejsca na multipleksie pierwszym przystąpiło 17 podmiotów, które w chwili składania wniosków posiadały koncesję na rozpowszechnianie programu w sposób satelitarny. Spośród nich Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchwałami z 26 kwietnia i 6 lipca 2011 r. wybrała czterech nadawców spełniających kryteria określone w ustawie o radiofonii i telewizji oraz rozporządzeniu regulującym postępowanie koncesyjne.
Od tej decyzji odwołało się czterech wnioskodawców, którzy nie uzyskali koncesji – spółki: Mediasat, Superstacja, Astro oraz Fundacja Lux Veritatis. Każdy z wnioskodawców zaskarżył decyzję w innym zakresie i przedstawił inne argumenty. Wszyscy wnioskodawcy zostali powiadomieni o złożonych wnioskach o ponowne rozpatrzenie, mieli zagwarantowane prawo do wniesienia uwag i zajęcia stanowiska w każdej kwestii oraz na każdym etapie postępowania prawo do wglądu w pełną dokumentację zarówno osobiście, jak i przez pełnomocników.
Po zakończeniu procesu odwoławczego, 17 stycznia 2012 roku KRRiT utrzymała w mocy swoją wcześniejszą decyzję o zagospodarowaniu pierwszego multipleksu.
Tym samym zakończyło to proces koncesyjny na MUX-1 (konkurs został zakończony decyzją Przewodniczącego KRRiT DR-018/2012, objętą klauzula poufne przez Fundację Lux Veritatis – w załączeniu pisma Przewodniczącego KRRiT z wnioskiem o zdjęcie klauzuli, oba pozostały bez odpowiedzi).
(…) KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców.
Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną – może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.
Jak już pisałem tylko droga satelitarna umożliwia tani sygnał najwyższej jakości tzw HD i HD plus. Ze względów finansowych programy telewizyjne w najwyższej jakości będą przesyłane tylko na płatnych dodatkowo kanałach lub przez sygnał satelitarny! Jest to olbrzymi plus dla przekazu satelitarnego!
Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.
więcej: http://www.krrit.gov.pl/ oraz http://www.rp.pl
Ciąg dalszy tematu "Mikrofale i łupki-Ojcze Dyrektorze pomóż Polsce" (List Otwarty do Rydzyka) oraz O telewizji cyfrowej i o programie INDECT
Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Bezposredniej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkanców, rozpowszechniam terminy!! Prosze siebie i Polski nie skracac w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.