Więcej o Google
25/03/2012
345 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Google, niezależnie od tego, czy jest wspierana przez agencje wywiadowcze to jednak jest marzeniem dla tysięcy informatyków – jeśli chodzi o pracę. Dlaczego?
Za zgodą autora przedstwaiam ciekawostki o firmie Google.
"Google – nazwa powstała w wyniku pomyłki.
Założona w 1998 r przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanf orda (Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Sergieja Brina) Google Inc. miała nazywać się Googol. Termin ten oznacza liczbę 1010 a spopularyzowany został przez amerykańskiego matematyka Edwarda Kasnera. Rejestrujący domenę Laryy popełnił błąd i tak już zostało. Jak się potem okazało domena Googol zarejestrowana została 2,5 roku wcześniej przez kogoś innego.
Obecnie Google Inc. zatrudnia w kilkunastu krajach ponad 20 tysięcy pracowników, jej przychody roczne wynoszą ponad 10 miliardów $ a zyski są rzędu 3 miliardów $.
Szacowana wartość tej giełdowej spółki jest szokująca – ponad 160 mld $.
Mówi Adam Kwaśniewski, pracownik Google Polska:
„ W londyńskim oddziale zauważyłem, że ludzie siedzieli w stołówce omawiając ważne rzeczy. Ktoś siedział na fotelu masującym i pracował na laptopie. Biuro nie sprawiało wrażenia siedziby poważnej, światowej korporacji. Ludzie chodzili, inni rzucali piłeczkami, w jakiejś grupie ktoś się wygłupiał. A mimo to – a może właśnie dzięki temu – mamy do czynienia z liderem innowacyjności, niezwykle twórczym przedsięwzięciem.
Nie jest do końca istotne, gdzie się pracuje. Podejrzewam, że gdy Artur da mi jakieś cele do zrealizowania, to nie będzie miało dla niego znaczenia, gdzie to zrobię i jak będę wtedy ubrany.
U ludzi, z którymi miałem okazję rozmawiać w Google, zaraźliwy był entuzjazm. Widać było, że sprawia im ogromna frajdę to, co robią. I nie miało to sekciarskiego charakteru, ani nie było na pokaz. W Google pracują ludzie z całego świata i z naprawdę wielu kultur, ale wszystkim sprawia przyjemność to, co robią, a ich pomysły na zmiany nie są ignorowane. To – przynajmniej na pierwszy rzut oka – nieco akademicki organizm, twórczy kocioł, gdzie nad każdym opublikowanym wewnętrznie pomysłem toczy się zażarta dyskusja.”
Każdego roku o pracę w Google Inc. stara się ok. 1 milion ludzi. Pracę zaś otrzymują średnio zaledwie 2 osoby na 10.000. Co ciekawe, przyjmowani do pracy są nie tylko informatycy ale również teolodzy, geografowie, politolodzy i absolwenci f filologii romańskiej. Nie ma znaczenia co skończyli ani jakiej są narodowości (w Google Inc. pracownicy reprezentują ponad 100 narodowości) a ważna jest wiedza, umiejętność rozwiązywania problemów, jasność przekazywania myśli, umiejętność pracy w zespole oraz pod presją stresu.
Co zatem jest powodem, że praca w Google Inc. jest marzeniem milionów ludzi? Płaca w zależności od stanowiska waha się od 143 do 241 tysięcy $, ale nie jest ona jedynym argumentem.
Praca w tej korporacji nie jest wartościowana w zależności od czasu a od efektów, stąd nienormowany czas, zagwarantowany relaks w postaci klubu fitness, stoły do ping-ponga, baseny i sauny.
Wszystkie posiłki bez ograniczeń są dostępne dla wszystkich pracowników – jest wiele stołówek, tak by odległość do niech nie przekraczała 100 m.
Kierownictwo zachęca by każdy pracownik poświęcał w ciągu dnia 20% czasu na pracę nad własnymi projektami, które po akceptacji – jeśli pomysł jest ciekawy zostaje wdrażany przez większy zespół.
Siedziba Google Inc. nazywana
Googleplex znajduje się w
Mountain View, stan
Kalifornia. Googleplex położony jest w
Dolinie Krzemowej, którą uznaje się za centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii.
Cały kompleks, składający się z czterech budynków głównych i kilku mniejszych ma łączną powierzchnię 47 tysięcy metrów kwadratowych a podziemny parking może przyjąć ponad 2000 samochodów. Pracownicy po terenie kompleksu poruszają się samochodami elektrycznymi lub rowerami.
Kompleks mieści siłownię, darmowe pralnie, podgrzewane baseny, boisko do siatkówki plażowej, 4 siłownie, 20 stołówek. Wewnątrz pomieszczeń znajdują się również stoły bilardowe, pralnie, kanapy i zjeżdżalnie.
30 % zużywanej energii pochodzi z paneli elektrycznych.
Codziennie z pomocą wyszukiwarki Google wykonywanych jest 1 bilion wyszukiwań, na portalu Youtube zaś każdej minuty wgrywane jest 48 godzin wideo.
W ramach polskiego oddziału –
Google Polska – zostało stworzone centrum badawczo-rozwojowe w
Krakowie oraz jest centrum innowacji we
Wrocławiu; funkcjonuje także biuro sprzedaży w Warszawie.
Lista usług i produktów jest bardzo długa, można je wszystkie zobaczyć na stronie:
Andrzej Kusior.