Bez kategorii
Like

Niepełnosprawnym w pracy będzie coraz trudniej

29/12/2011
547 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Od nowego roku osoby niepełnosprawne będą pracować w pełnym wymiarze, czyli po 8 godz dziennie, a nie 7, jak dotychczas.

0


Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będą mogli pracować w skróconych normach czasu pracy na wniosek lekarza.

W obecnym stanie prawnym czas pracy osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Uprawnienie to przysługuje pracownikom z mocy prawa. Dłuższa praca jest możliwa w przypadku uzyskania zgody lekarza. Natomiast w pełnym wymiarze czasu pracy mogą być zatrudnione osoby z lekką niepełnosprawnością.

Pracodawca nie może żądać od pracownika skorzystania z uprawnienia do pracy w skróconym czasie pracy. Nie ma również obowiązku wydawania skierowań na badania wszystkim swoim niepełnosprawnym pracownikom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Powinien je jednak wydać tym, którzy będą zainteresowani uzyskaniem takiego zaświadczenia.

Koszty badań zawsze ponosi pracodawca, także dodatkowych, których wykonanie będzie niezbędne do uzyskania zaświadczenia.
 
Lekarz nie jest zobowiązany do wskazywania wymiaru czasu pracy, na jaki pracownik niepełnosprawny ma być zatrudniony. Istotne jest, aby wystawiając zaświadczenie, wskazał, że stosowanie skróconych norm czasu wobec danego pracownika jest celowe. Ustawa nie wskazuje, na jaki okres wydawane jest zaświadczenie, zatem termin jego ważności określa lekarz.
 
W ustawie nie przewidziano instancji odwoławczej od decyzji lekarza, jeśli postanowi on nie wydawać
zaświadczenia o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy.
 Ustawa, która wprowadza te zmiany, zmniejsza także dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa – dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Jej celem jest m.in. poprawa sytuacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zagrożonego utratą płynności finansowej. Na pracownika ze stopniem lekkim dofinansowanie wyniesie 50 proc. najniższego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu 2009 r., a na pracownika ze stopniem umiarkowanym – 125 proc. takiego wynagrodzenia.

Już widać efekty – Niepełnosprawni, bojąc się utraty pracy w zakładach pracy chronionej, masowo zabiegają o podwyższenie ich stopnia niepełnosprawności z lekkiego na umiarkowany.

Zaostrzone zostają też wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.

(pap)

 

 

0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758