Bez kategorii
Like

Odznaczenia dla biskupa Trofimiaka i rektora Kocana

18/12/2011
526 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Podczas konferencji na KUL ordynariusz diecezji w Łucku ks. biskup Marcjan Trofimiak oraz rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki prof. dr hab. Ihor Kocan otrzymali odznaczenia KUL.

0


„20 lat na tle tysiącletniego sąsiedztwa Polski i Ukrainy” – pod takim hasłem przez dwa dni obradowali i dyskutowali naukowcy z Polski i Ukrainy, a także z Wielkiej Brytanii i Rosji – uczestnicy międzynarodowego spotkania w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W wygłoszonych referatach podjęli się próby oceny bilateralnych stosunków w minionym okresie, zwracając szczególną uwagę na fakt, że to właśnie dwadzieścia lat temu Polska, jako pierwszy kraj, uznała niepodległość Ukrainy. 

Honorowy patronat nad międzynarodową konferencją sprawował prezydent RP Bronisław Komorowski, który wystosował do jej organizatorów i uczestników okolicznościowy list (został odczytany uczestnikom konferencji). Nakreślił w nim wizję współpracy Polski i Ukrainy na kolejne lata. Zdaniem prezydenta, dialog, który dotyczy także trudnych momentów historii polsko-ukraińskich stosunków daje szanse na dobre partnerstwo.

Inauguracyjny wykład „Dziedzictwo kulturowe narodów Rzeczypospolitej” wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor KUL, w którym przypomniał historię unii i traktatów pomiędzy Polską a jej wschodnimi sąsiadami, a zwłaszcza unii lubelskiej.

 

– Z biegiem czasu nauczyliśmy się doceniać dodatnie strony unii, zwłaszcza jej dobrowolny charakter kompromisowe rozwiązanie. Należy mieć nadzieję, że unia lubelska pozostanie dla nas i pozostałych narodów wzorem rozwiązywania współczesnych problemów politycznych – powiedział ks. rektor KUL.

W wygłoszonych ponad 20 referatach naukowych analizowano religijne, kulturowe, polityczne, gospodarcze, wojskowe i sportowe aspekty naszych międzypaństwowych i międzyludzkich relacji. W spotkaniu wzięli udział dyplomaci, samorządowcy, przedsiębiorcy, naukowcy i duchowni, którzy pracują na rzecz porozumienia.

Ordynariusz diecezji w Łucku ks. biskup Marcjan Trofimiak oraz rektorWołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki prof. dr hab. Ihor Kocan otrzymali odznaczenia –tytuły Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego„Gratae memoriae signum universitatis” ("Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu").

Ordynariusz łucki odebrał tytuł w podziękowaniu za „Niedokończone msze wołyńskie i zaangażowanie na rzecz pojednania między narodami”.

– Praca duszpasterska i społeczna bpa Trofimiaka przypadała w trudnym czasie przemian na Ukrainie, transformacji środowiska społecznego, politycznego i religijnego prorektor – przypomniał w mowie laudacyjnej ks. prof. dr hab. Stanisław Zięba, prorektor KUL. – W tych transformacjach przypadł mu udział, szczególnie w znalezieniu miejsca i roli Kościoła katolickiego. – To nie bohaterstwo, to obowiązek. Jestem szczęśliwy i dziękuję Panu Bogu, że ten obowiązek bodaj w małym stopniu mogę wypełniać – tak bp Trofimiak skomentował wyrazy uznania dla jego pracy na rzecz odrodzenia wiary bez unikania historycznej prawdy o tragicznych losach ukraińskiego Kościoła. – Przyszło nam żyć w czasach i miejscu bardzo ciekawym. Na ile się nam udało zrobić coś dobrego, oceni to historia, może skrytykuje, że można było więcej. Myślę jednak, że nie zmarnowaliśmy tego czasu. Trzeba pamiętać o Wołyniu nie po to, by jątrzyć bolesne rany i blizny, ale żeby je goić, w prawdzie, bo bez prawdy nie będzie przyszłości – dodał ordynariusz łucki.

Z kolei prof. dr hab. Ihor Kocan, rektor Uniwersytetu Wołyńskiego, tytuł „Gratae memoriae signum universitatis” otrzymał za „rozwijanie współpracy międzyuniwersyteckiej i budowanie serdecznych więzi między narodami”. Prorektor ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad gratulując rektorowi Kocanowi wyróżnienia mówił, że KUL ma szczególne zobowiązanie, by zwracać się ku Wschodowi. – Wspólnota losu, dziejów, to zawsze jest zobowiązanie, zwłaszcza myśląc o młodzieży. Musimy mieć świadomość, że nikt nie jest samotną wyspą. Mamy powinność, by przyszłość budować bardziej razem, mieć świadomość teraźniejszości, nowych szans i zachować w pamięci to, co stanowi o naszej przeszłości – powiedział prorektor KUL.

Warto dodać, że KUL, wykorzystując swoje usytuowanie geograficzne, a także kilkudziesięcioletnią tradycję współpracy z ośrodkami zachodnimi, od wielu lat w różnoraki sposób wspomaga Kościół na Wschodzie i tworzenie nowych perspektyw współżycia ze wschodnimi sąsiadami Polaków. Było to także wyraźnym życzeniem bł. Jana Pawła II.

– Środowiska, które działają na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, są przeniknięte duchem etycznym i odwołują się do wartości chrześcijańskich. Na tej drodze dalej będziemy realizować naszą misję – powiedziałdr hab., prof. KUL Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich „Ucrainicum” KUL.

Konferencji towarzyszyła prezentacja książki „Z Ukrainy dawnych czasów” – autorstwa prof. dr hab. Ihora Kocana.

Konferencję wspólnie zorganizowały: Centrum Badań Wschodnioeuropejskich  „Ucrainicum” KUL, Katedra Literatury Ukraińskiej KUL, Katedra Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie,  Instytut Polski Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki, Zarząd Regionu Środkowowschodniego „Solidarność” oraz Polski Związek Katolicko-Społeczny.

Zapis filmowy wykładu inauguracyjnego „Dziedzictwo kulturowe narodów Rzeczypospolitej” ks. prof. dr hab. Stanisława Wilka, rektora KUL oraz relacja filmowa z prezentacji książki „Z Ukrainy dawnych czasów” autorstwa prof. dr hab. Ihora Kocana znajduj się na: www.gazetaparlamentarna.pl

 

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758