Bez kategorii
Like

Jak opodatkować gaz łupkowy bez drogich koncesji wydobywczych

21/11/2011
467 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Z planów opodatkowania kopalin i paliw na 2012- wnioski , reakcja może oczekiwania ?

0


O planach opodatkowania wydobycia miedzi, srebra i gazu łupkowego usłyszeliśmy z expose Premiera. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być "stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę".

Tymczasem zgodnie z gotowym już projektem tzw. ustawy okołobudżetowej (we wtorek ma nim zająć się rząd) 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy. Podatek na diesla i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów, do 1196 zł.

Od 2012 roku ceny diesla w górę. Ile zapłacimy?

 

Minister straci uprawnienia

Podwyżka akcyzy na diesla to niejedyne zmiany, które czekają podatników od początku 2012 r. Minister finansów straci prawo do czasowego – maksymalnie na trzy miesiące – obniżania stawek akcyzy.

Krzysztof Stefanowicz zauważa, że korzystanie z tego prawa przez ministra finansów jest bardzo ograniczone, ponieważ nie może on obniżyć stawek akcyzy poniżej ustalonej stawki minimalnej, wyznaczonej przez przepisy wspólnotowe.

– Wydaje się, że skoro minister finansów nie korzystał dotychczas z tego uprawnienia, to nie jest zasadne przyznawanie go na dalsze okresy – komentuje Wojciech Krok.

Wszyscy, którzy pamiętają, jak w 2005 roku taką obniżkę wprowadził minister finansów Mirosław Gronicki, wiedzą, że nie przyniosła ona ulgi w portfelach podatników. Co najwyżej zwiększyła zyski stacji benzynowych.

Po wygaśnięciu przepisu dającego uprawnienie ministrowi finansów do czasowego obniżania akcyzy dokonanie takiej zmiany będzie możliwe tylko w drodze ustawy uchwalanej przez Sejm.

żródło: DGP

Resort planuje Rzeczpospolita

Odrębną ustawą uregulowane będzie opodatkowanie wydobycia węglowodorów – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Brzoza.

Rzeczpospolita

Głównym powodem podwyższenia perspektywy był trwający nadal proces przejęcia aktywów ciepłowniczych i energetycznych Vattenfall Heat Poland, które Standard & Poor’s uznała za znaczącą dywersyfikację działalności PGNiG. W opinii Agencji, strategia PGNiG zakładająca rozszerzenie zakresu działalności dotychczas związanej z wydobyciem i dystrybucją gazu ziemnego o inne usługi oferowane na krajowym rynku energetycznym oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę gazową Spółki niezwiązaną z dystrybucją i obrotem w Polsce, korzystnie wpłyną na ocenę profilu ryzyka działalności w perspektywie średnioterminowej. Czynnikiem o niekorzystnym wpływie na ocenę ratingową PGNiG jest również uzależnienie od importu gazu z Rosjioraz rosnący udział zysków z działalności poszukiwawczo-wydobywczej odznaczającej się wyższym ryzykiem.

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758