Bez kategorii
Like

DARMOWA ENERGIA-KOMPRESOWANE POWIETRZE

20/11/2011
467 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Garść pomysłów na temat darmowego pozyskiwania skompresowanego powietrza.

0


 

Niedawno, kiedy prezentowałem pomysł auto-kapsuły w komentarzach wywiązała się dyskusja na temat zastosowania do pojazdów napędu sprężonym powietrzem. Mimo pewnych zalet takiego napędu zwyciężyła jednak opinia (Roberta Wagnera), że dla pojazdów samochodowych, prywatnych użytkowników napęd taki nie sprawdzi się. Nim jednak taka opinia przeważyła, sugestia zastosowania powietrza jako napędu ( Marka Kajdasa ) zainspirowała mnie do zrobienia paru rysunków ilustrujących pomysły na niemal-darmowe pozyskiwanie sprężonego powietrza.

Obiecałem wówczas się nimi podzielić, ale tzw. bieżączka – tym razem Marsz Niepodległości – skłoniła mnie do opublikowania innych wpisów z tym zdarzeniem związanych. Zobaczywszy dwie świeże publikacje: http://racjonalizm.nowyekran.pl/post/38200,proekologiczne-napedy-naped-pneumatyczny-sprezonym-powietrzem i http://pirx.nowyekran.pl/post/37841,bogactwa-kosmosu-dlaczego-nie-dla-nas

postanowiłem wrócić do tematu kompresowania powietrza.

Pomysły swoje traktuję pół-serio, gdyż nie mając wystarczającej wiedzy i doświadczenia opieram się na moich domniemaniach.

Rysunki od 1 do 3 ilustrują sposób na wykorzystanie energii kinetycznej (ciężaru) ścieków komunalnych i deszczówki do sprężania powietrza w miastach, w blokowiskach.

 

 


Sprężone powietrze można wykorzystywać tam nie tylko do zasilania pojazdów.

 

Rysunki 4 i 5 ilustrują zastosowanie podobnej w budowie pompy jak w rysunkach poprzednich ale wykorzystującą ciężar wody ze strumyka czy rzeczki gromadzącej się w zbiorniku.

 

 

Zbiornik z wodą zwalniany przy osiągnięciu odpowiedniego ciężaru zapadką, przesuwa się w dół sprężając powietrze. W dolnym położeniu zbiornik opróżnia się wypuszczając wodę do koryta strumienia poniżej, a ciężar przeciwwagi – wyższy od ciężaru pustego zbiornika – zawieszony na bloczkach podnosi pusty zbiornik do położenia wyjściowego – górnego. Pomysł w pełni ekologiczny, możliwy do zastosowania w terenach górskich, gdzie jest możliwość wykorzystania progów wodnych.

 

Rysunki 6 i 7 pokazują inny typ pompy możliwy do zastosowania w terenach płaskich, rolniczych. Pomysł zakłada wykorzystanie darmowego biogazu zbieranego ze sterty kompostu i lub obornika jako paliwo do wywołania wybuchów w komorze gwałtownego spalania w odpowiednio ukształtowanym i ciężkim, ruchomym cylindrze. Cylinder poruszając się do góry pod wpływem wybuchu spręża powietrze w pompie umieszczonej powyżej, opadając, swoją dużą masą kompresować ma powietrze w pompach pod cylindrem.

 

Nie potrafię ocenić na ile realne są to propozycje; czy taki sposób kompresowania pozwoli uzyskać odpowiednie ciśnienie w zbiorniku, czy też może być co najwyżej działaniem dodatkowym a wysoką kompresję uzyskać można tylko za pomocą specjalnego urządzenia zasilanego prądem czy benzyną. Miło jest jednak pomarzyć o darmowej energii jak o podróżach kosmicznych czy eksploracji bogactw naturalnych w kosmosie.

0

koolart

Teksty i rysunki z przewaga rysunków z tekstem.

179 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758