Jarosław Kaczyński powiedział, że przez budowę gazociągu zostało naruszone prawo Polski do prawidłowego rozwoju. Chodzi o kwestię rozbudowy portów Szczecin-Świnoujście. Zdaniem polskiej strony, położenie gazociągu w poprzek toru podejściowego do portu może zagrozić jego rozwojowi, a wpłynąć korzystnie na rozwój na przykład portu w Rostocku. Zdaniem przedstawicieli Nord Streamu, nie ma takiego zagrożenia i jeżeli porty w Szczecinie i Świnoujściu planują się rozbudowywać, to będzie możliwość zagłębienia rury. Oczekiwane jest wystąpienie przedstawiciela Nord Stream, ale również adwokata Stefana Hambury. W jego wystąpieniu bowiem, według nieoficjalnych informacji, mają pojawić się nowe inforrmacje, czy inwestycja jest zgodna z prawem. Spotkanie odbywa się w formie tzw. wysłuchania publicznego, podczas którego po części oficjalnej uczestnicy będą mogli zadawać pytania.

 

   

FORSAL

 

Polska i Niemcy powinny zawrzeć umowę międzynarodową, która by regulowała zasady funkcjonowania gazociągu Nord Stream – powiedział we wtorek w Szczecinie na konferencji poświęconej gazociągowi, znawca prawa międzynarodowego mec. Stefan Hambura.

putBan(34);
Hambura uważa, że Polska i Niemcy powinny wcześniej ustalić i prawnie usankcjonować zasady dotyczące Nord Stream, tak by w przyszłości "nie ucierpiały nasze stosunki dobrosąsiedzkie".

Mecenas dodał, że deklaracje szefów rządów obu krajów, iż są one skłonne do współpracy, to za mało

Problem należy rozwiązać, a nie uspokajać się deklaracjami. Powinna być zawarta umowa między rządami, w której znajdą się zapisy, które można by w przyszłości przedstawić przed sądami w razie wątpliwości" – powiedział.

Hambura dodał, że znając prawo niemieckie i tamtejsze realia, wie, iż "nic tak dobrze nie robi jak zebranie wszystkich ustaleń w jednym konkretnym dokumencie". Rządy się zmieniają, a dokument pozostaje, a w kwestii gazociągu jest dla obu krajów konieczny" – podkreślił.(PAP)

 

 
pap.

PODSUMOWANIE

 
Nareszcie powiedziano kilka słow prawdy.
 
Kejow