POLSKA
3

11 Listopada – Święto Niepodległości. Narodowa radość

11/11/2020
1614 Wyświetlenia
1 Komentarze
7 minut czytania
11 Listopada – Święto Niepodległości. Narodowa radość

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jednak świętowanie, z powodu epidemii koronawirusa, będzie inne niż co roku. Na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu; nie będzie uroczystej zmiany wart.

0


Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jednak świętowanie, z powodu epidemii koronawirusa, będzie inne niż co roku. Na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu; nie będzie uroczystej zmiany wart.

Prezydent Andrzej Duda dzisiaj w dniu Narodowego Święto Niepodległości złoży wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów 11 listopada będzie akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Jak przekazało Biuro Programu „Niepodległa”, „wystarczy o godz. 12 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie”. Pisze prasa w tym Niezależna.pl.

Rys historyczny

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

11 listopada 2020 po raz kolejny przypada Narodowe Święto Niepodległości. W całej Polsce wystawiamy za okno flagi, bierzemy udział w uroczystościach, czy też biegach niepodległościowych. Ale czy rzeczywiście w całej Polsce? Po 123 latach pod zaborami, Polska odzyskała niepodległość. Ale czy rzeczywiście 11 listopada? Dwa lata temu obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Poznajcie ciekawostki związane z naszym wielkim świętem.

Tak naprawdę niepodległość Polski Rada Regencyjna ogłosiła nie 11 listopada, a 7 października 1918 roku.

Świętowanie 11 listopada wybrano w II Rzeczypospolitej. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę zwierzchnią brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

11 listopada 1918 zakończyła się I wojna światowa. Państwa Ententy i Cesarstwa Niemieckiego podpisały rozejm w wagonie stojącym w lesie pod Compiègne we Francji.

W Wielkopolsce natomiast 11 listopada 1918 r. wciąż panowała Rzesza Niemiecka. Dopiero w grudniu rozpoczęło się powstanie wielkopolskie, które okazało się być zwycięskie i region wrócił do Rzeczpospolitej. Powstanie wybuchło w czasie wizyty w Poznaniu Ignacego Paderewskiego, który płomiennie przemawiał do poznaniaków 26 grudnia 1918 r. Następnego dnia wybuchło powstanie. Walki trwały kilka miesięcy i zakończyły się zwycięstwem 16 lutego 1919 r. To jest właśnie data odzyskania niepodległości przez Wielkopolskę.

Dopiero w dwa lata po historycznych wydarzeniach w pełni uhonorowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. 14 listopada 1920 roku Józefowi Piłsudskiemu wręczono buławę marszałkowską. W tym roku minie sto lat od tamtego wydarzenia.

Przez lata Święto Niepodległości było jedynie wojskowe. Dopiero w 1937 ustanowiono 11 listopada świętem narodowym, upamiętnieniem odzyskania suwerenności, zakończenia I wojny światowej i uhonorowaniem postaci Józefa Piłsudskiego (który zmarł w 1935 roku).

Żołnierze polskiego podziemia, ale też zwyczajni polscy obywatele mimo represji starali się świętować 11 listopada podczas II wojny światowej. M.in. przystrajali pomniki i pisali na murach (np. „Jeszcze Polska nie zginęła”).

Przez pewien czas nie obchodziliśmy święta niepodległości. Od 1945 roku było Narodowe Święto Odrodzenia Polski w rocznicę Manifestu PKWN (22 lipca), a obchody 11 listopada zniesiono.

Nie świętowało się 11 listopada w PRL, a wyjątkiem były czasy Solidarności (1980-81). Wtedy świadomość patriotyczna odrodziła się w całej Polsce.

Oficjalnie przywrócono pamięć o tym dniu ustawą z 1989 roku. Odtąd 11 listopada obchodzimy dzień pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

To wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków. Z okazji tego dnia warto przypomnieć sobie  wiersze, które przepełnione są miłością do ojczyzny. Oto jeden z nich :

„Oblicze Ojczyzny”
autor wiersza :Tadeusz Różewicz

„Ojczyzna To Kraj Dzieciństwa,
Miejsce Urodzenia,
To Jest Ta Mała Najbliższa
Ojczyzna.
Miasto, Miasteczko, Wieś,
Ulica, Dom, Podwórko,
Pierwsza Miłość,
Las Na Horyzoncie,
Groby.
W Dzieciństwie Poznaje Się
Kwiaty, Zioła, Zboża,
Zwierzęta,
Pola, Łąki,
Słowa, Owoce.
Ojczyzna Się Śmieje.
Na Początku Ojczyzna
Jest Blisko,
Na Wyciągniecie Ręki.
Dopiero Później Rośnie,
Krwawi,
Boli.”

Marsz Niepodległości  Warszawa

Jaką trasą przejedzie Marsz Niepodległości 2020w Warszawie? Będzie to manifestacja zmotoryzowana. To pytanie zadają sobie nie tylko Ci, którzy chcą wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości, ale też warszawiacy, którzy muszą spodziewać się utrudnień na stołecznych ulicach. Jak poinformowali organizatorzy, tegoroczny Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy. Następnie uczestnicy przejadą ulicami stolicy.

Marsz Niepodległości to cyklicznie organizowana manifestacja, która odbywa się na ulicach Warszawy. Nie inaczej będzie w tym roku, pomimo epidemii koronawirusa. Marsz Niepodległości 2020 będzie miał jednak nieco inną formę niż zazwyczaj – zamiast tradycyjnego pochodu, uczestnicy wsiądą w samochody oraz na motocykle i udadzą się w patriotyczny przejazd po stolicy. Pojazdy będą udekorowane narodowymi barwami. Będzie radośnie i kolorowo.

 

 

Żródło :

https://dzieje.pl/aktualnosci/kalendarium

https://pohttps://niezalezna.pl/363178-11-listopada-inny-niz-zazwyczaj-swietowanie-odzyskania-niepodleglosci-w-dobie-epidemii

ich pracę.

0

Tezeusz https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

130 publikacje
1 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758