Bez kategorii
Like

Sąd Najwyższy rozpatrzył 53 protesty wyborcze

28/10/2011
442 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Do Sądu Najwyższego do dnia 27 października 2011 r. (godz. 15.45)
wpłynęły 154 protesty wyborcze.

0


16 protestów wniesionych zostało poza ustawowym terminemProtest wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z dnia 31 stycznia 2011 r., nr 21, poz. 112 ze zm.). 138 protestów wniesionych zostało w terminie.

53 protesty rozpatrzono w wynikiem negatywnym

Niestety nie znamy losów protestu wyborczego wyborców złożonego pod patronatem Nowego Ekranu. Należy tylko podejrzewać, że nie jest on w puli protestów już rozpatrzonych gdyż zgodnie z Kodeksem Wyborczym, jeśli protest powołuje się na zarzut przestępstwa wyborczego (a powołuje się) to Sąd Najwyższy musi powiadomić Prokuratora Generalnego, który zgodnie z Kpk musi rzecz wyjaśnić w terminie 90 dni od wniesienia protestu wyborczego. Moim zdaniem, rzecz spoczywa nie tylko na Prokuratorze Generalnym ponieważ przestępstwo stwierdza Sąd. A zatem, jeśli dojdzie do aktu oskarżenia, to Sąd, w postępowaniu karnym musi w ciagu tych 90 dni orzec prawomocnym wyrokiem (winny-niewinny) w tej sprawie. Oczywiście, jeśli przygotowawcze w prokuraturze nie będzie skutkować wszczęciem śledztwa, lub śledztwo zostanie wszczęte ale umorzone – to SN będzie miał sprawę jasną, jeśli chodzi o ten ciężar zarzutu.

Warto zwrócić uwagę, że protest wyborczy by być zasadnym i spowodować unieważnienie wyborów nie musi zawierać zarzutów karnych, wystarczym, że wykazane zostanie takie poważne naruszenie kodeksu wyborczego, które – w ocenie Sądu Najwyższego – miało wpływ na wynik wyborów. A protest złożony przez Nowy Ekran zawierał większość tego rodzaju zarzutów.

Szkoda jednak, że informacje publikowane na stronie internetowej Sądu Najwyższego nie zawierają danych, które to dokładnie protesty zostały już rozpatrzone.

0

Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758