Bez kategorii
Like

ABC dłużnika.

20/10/2011
566 Wyświetlenia
0 Komentarze
15 minut czytania
no-cover

Postępuj z głową, długi to nie koniec świata.

0


ABC dłużnika.

 

1.      1.Dług trzeba spłacić. Wymaga tego zasada uczciwości i współżycia społecznego. Jeśli już zostałeś dłużnikiem i nie jesteś w stanie spłacać zobowiązań z ważnych powodów (choroby, utraty pracy, pogorszenia stanów finansów domowych, wypadków losowych czy wpadnięcia w „spiralę kredytową”), staraj się o ugodę lub restrukturyzację zadłużenia. 
 
2.      2.Nie zaprzestawaj spłat rat kredytu. Jeśli nie stać Cię na całą ratę, wpłacaj tyle ile możesz, to lepsze niż całkowity brak spłaty. Pamiętaj że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 marca 2011 sygn. P/07 wyciągi z ksiąg bankowych nie mają już statusu dokumentu urzędowego. Obecnie bank musi udowodnić że faktycznie jesteś dłużnikiem i kwoty, które się domaga są mu rzeczywiście należne. W związku z powyższym, nasz 7 dni od czasu dowiedzenia się o nadaniu klauzuli wykonalności na bankowy tytuł egzekucyjny (najczęściej od komornika) aby złożyć skargę o wznowienie postępowania oraz 14 dni na złożenie sprzeciwu lub zarzutów do nakazu zapłaty, powołując się właśnie na ten wyrok zgodnie z art. 401(1) kodeksu postępowania cywilnego. Więcej na ten temat na stronie www.sklepowicz.pl
 

 

1.     3.We wniosku o ugodę/restrukturyzację, zawieraj tylko prawdziwe informacje o stanie Twoich finansów. Proponuj kwotę spłaty, która będzie uwzględniała możliwość spłaty wszystkich wierzycieli oraz realną możliwość spłaty. Nawet proponowana niska kwota ugody ma sens, jeśli takie są Twoje aktualne możliwości płatnicze a Ty jesteś gotowy zrobić wszystko, aby w najbliższym czasie poprawić swoje możliwości płatnicze. Nie zakładaj z góry, że tak źle będzie już zawsze i że nie wyjdziesz z zapaści finansowej, los lubi się czasem odmienić i Ty rób wszystko aby mu dopomóc. 
 

 4.

Nie wydawaj wszystkich pieniędzy na spłatę ugody, zawsze zostaw jakieś kwoty na nieprzewidywalne wydatki np. choroba w rodzinie.

 

1.      5. Jeśli masz więcej niż jedno zobowiązanie, o restrukturyzację czy ugodę występuj do wszystkich wierzycieli jednocześnie. Informuj wierzycieli o swoich wszystkich zobowiązaniach. Zawarcie ugody czy restrukturyzacji ze wszystkimi wierzycielami gwarantuje sukces. Wystarczy że jeden z wierzycieli nie zgodzi się na ugodę z dłużnikiem a cały wysiłek włożony w zawarcie ugody, pójdzie na marne. 
 
1.      6. Jeśli nie stać Cię na spłacanie wszystkich zobowiązań, nie wybieraj do spłat tych ważnych , które będziesz spłacać i tych mniej ważnych, które sobie odpuszczasz. Działasz wówczas z pokrzywdzeniem wierzyciela, któremu przestajesz płacić na rzecz tego, którego uważasz za ważniejszego. Ryzykujesz odpowiedzialnością karną. 
 
1.      7. Jeśli Twoje starania nie przyniosą spodziewanego skutku w postaci zawarcia ugody z wszystkimi wierzycielami, nie ukrywaj majątku, nie przepisuj go na inne osoby, gdyż działasz wówczas z pokrzywdzeniem wierzycieli i narażasz się na skargę paulińską, czyli ochronę wierzyciela na mocy której wierzyciel może sądownie znieść wszelkie umowy darowizny, przekazania/przepisania majątku czy inne, które działały na jego niekorzyść a Ty będziesz wówczas odpowiadał karnie za ukrywanie majątku. Skarga pauliańska działa do 5 lat wstecz.
 
1.      8. Zawarcie układu z wierzycielem jest również możliwe jeśli trwa już egzekucja komornicza. Układ z wierzycielem powinien skutkować zawieszeniem lub odstąpieniem od egzekucji przez wierzyciela.
 
1.      9. Jeśli komornik zajął Ci wynagrodzenie za pracę w miejscu pracy a wynagrodzenie otrzymujesz na konto bankowe i również ono zostało zajęte w drodze egzekucji, to wycofaj zgodę z zakładu pracy na wypłatę wynagrodzenia na konto, zacznij odbierać wynagrodzenie w kasie. Wszystko co wpływa na konto bankowe jest wierzytelnością i podlega zajęciu w 100% z wyjątkiem kwoty wolnej zgodnie z art. 54 prawa bankowego oraz alimentów i renty alimentacyjnej. Jeśli komornik zajmie Ci jednocześnie wynagrodzenie i konto bankowe, zostaniesz (zgodnie z prawem)pozbawiony środków do życia. Wiele banków nie przestrzega regulacji art. 54 prawa bankowego i zamiast chronić kwotę wolną od zajęcia, czyści konto dłużnika do zera, rozpatrzenie reklamacji przez bank trwa bardzo długo i nie wstrzymuje egzekucji. Pracodawca zgodnie z kodeksem pracy ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie pracownikom do rąk własnych , to że czasem wypłaca na konto bankowe jest tylko dobrą wolą pracowników, pracodawca nie może zmusić do wypłat na konto pracownika, nawet jeśli stanowi tak układ zbiorowy pracy a w zakładzie pracy nie ma punktu kasowego. To na pracodawcy spoczywa obowiązek znalezienia sposobu aby wynagrodzenie wypłacić w takiej formie jaka będzie dogodna dla pracownika, wynika to wprost z Kodeksu Pracy. Polecam: http://bezznieczulenia.nowyekran.pl/post/30199,bank-nie-zawsze-moze-zablokowac-konto-dluznika
 
1.      10. Kredyt konsolidacyjny jest dobry tylko dla banków, nie dla dłużnika. Konsolidacja powoduje skumulowanie wszystkich zadłużeń w jeden kredyt, powstaje wówczas jedna rata do płacenia zazwyczaj mniejsza a zobowiązanie jest rozciągnięte na bardzo długi czas. Niestety konsolidacja ma na celu jeszcze większe przywiązanie dłużnika do banku, odsetki za wydłużenie terminu spłaty są bardzo duże i niekorzystne dla dłużnika, najczęściej zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na nieruchomości dłużnika, która niejednokrotnie jest jedynym majątkiem dłużnika. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co może się wydarzyć przez bardzo długi okres spłacania kredytu konsolidacyjnego i czy w ogóle dłużnik będzie w stanie podołać takiemu zobowiązaniu.
 
1.      11. Po umorzeniu egzekucji przez komornika z powodu braku majątku dłużnika, dług nie znika. Umorzona jest jedynie egzekucja a nie sam dług. Umorzyć zadłużenie może jedynie wierzyciel. Po umorzeniu egzekucji przez komornika, wierzyciel ma prawo wystąpić wielokrotnie o ponowną egzekucję nawet na jeden dzień po jej umorzeniu.
 
1.      12. Długi mogą się również uledz przedawnieniu, termin ich przedawnienia jest różny w zależności od rodzaju zobowiązania. Dług nie zostaje przedawniony z mocy prawa a zarzut przedawnienia można podnieść jedynie przed sądem, nie istnieje powództwo o przedawnienie zobowiązania, zarzut przedawnienia podnosi się jedynie jako sprzeciw od np. nakazu zapłaty. Przedawnienie zobowiązania można również przerwać: poprzez uznanie długu przez dłużnika, sprawę przed sądem wytoczoną przez wierzyciela (nakaz zapłaty, klauzula wykonalności), postępowanie egzekucyjne przed komornikiem, przerwany bieg przedawnienia ma skutek taki, że termin przedawnienia zaczyna biec na nowo. W konsekwencji może dość łatwo dojść do sytuacji w której dług nie przedawni się nigdy a po śmierci dłużnika odziedziczy go spadkobierca.
 
1.      13. Windykator z firmy windykacyjnej nie może wchodzić w prawa komornika, jeśli twierdzi inaczej a nawet próbuje działać jak komornik, działa wówczas niezgodnie z prawem. Jak postępować z indykatorem jest dość szeroko opisane na http://gustlik222.nowyekran.pl/post/21311,procedury-postepowania-z-firmami-windykacyjnymi
 
1.      14. Jeśli stałeś się ofiarą nękania telefonicznego przez windykatora, który dzwoni do dłużnika lub jego rodziny o każdej porze dnia albo co gorsza dzwoni do zakładu pracy dłużnika i tam próbuje wymóc przyrzeczenie spłaty, przyznanie się do długu, możesz nie odbierać takich telefonów, zastrzec lub zmienić numer telefonu. Jeśli windykator odwiedzi Cię w miejscu zamieszkania, nie masz obowiązku go wpuszczać, możesz wówczas zgłosić na policję jeśli boisz się rozmowy z taką osobą. Pod żadnym pozorem windykator nie ma prawa cokolwiek zabierać z domu dłużnika na poczet długów, takie prawo ma jedynie komornik z tytułem egzekucyjnym w ręce. Polecam: http://gustlik222.nowyekran.pl/post/30380,twoj-dlug-w-firmie-windykacyjnej-nie-kontaktuj-sie-z-nia-nawet-gdyby-reklamowal-ja-sam-papiez , http://bezznieczulenia.nowyekran.pl/post/30121,akcja-windykacja-kruk-sa-juz-prawie-milion-na-czarnej-liscie
 
1.      15. Dług zakupiony przez firmę windykacyjną będącą Funduszem Sekurytyzacyjnym przed styczniem 2009r, są najczęściej dotknięte wadą prawną zgodnie z art. 92c prawa bankowego i w związku z tym, można unieważnić taką umowę cesji/sprzedaży długu przez bank. Polecam: http://pietkun.nowyekran.pl/post/6747,rewolucja-klienci-banki-1-0 ,
 
1.      16. Długi można odziedziczyć, warto więc mieć kontakt z rodziną aby nie popaść w tarapaty. Na odrzucenie spadku, bądź przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza masz czas tylko 6 miesięcy od czasu kiedy spadkobierca dowiedział się o śmierci, niektórzy wierzyciele czekają na ujawnienie się ponad te 6 miesięcy, po to aby złapać w sidła nieświadomego zagrożenia spadkobiercy i dopiero wówczas wszczynają procedury odzyskiwania wierzytelności z majątku spadkobiercy. Polecam: http://gustlik222.nowyekran.pl/post/22519,bierzesz-kredyt-powiadom-rodzine , http://gustlik222.nowyekran.pl/post/22513,dlug-w-spadku-od-nieznanej-osoby , http://gustlik222.nowyekran.pl/post/21321,uwaga-polskie-prawo-spadkowe-zezwala-na-kradziez
 
 
 

Nie możesz się poddać i wmawiać sobie że problemy Cię przerosły. Szukaj porady, wsparcia, odpowiedzi na swoje pytania i przede wszystkim wyzbądź się lęku. Długi to nie koniec świata, z wielu sytuacji można wyjść dość szybko z innych trochę dłużej, nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli bank zatrzasnął drzwi, trzeba znaleźć otwarte okno. Plan postępowania, który ma na celu spłatę zobowiązań i przetrwanie dłużnika bez wpadnięcia w banicję finansową to podstawa, dlatego korzystaj z doświadczenia innych. Świadomy dłużnik to twardy przeciwnik dla żerujących na niewiedzy.

Uwaga na firmy parabankowe oraz na nieuczciwych bankierów. W razie kłopotów powinieneś szukać w wyspecjalizowanych stowarzyszeniach, instytucjach oraz na policji i w prokuraturze. Nie zwlekaj z działaniem, problemy same się nie rozwiążą a Ty ociąganiem się z decyzjami spowodujesz jedynie uchybienie ustawowym terminom.Polecam: http://legionista.nowyekran.pl/post/19991,4000-polskiej-sprawiedliwosci , http://legionista.nowyekran.pl/post/19807,zlota-zyla-dla-wybrancow , http://legionista.nowyekran.pl/post/18159,odwrocona-hipoteka-glos-po-konferencji-rpo , http://legionista.nowyekran.pl/post/17162,czy-zbiorowa-mogila-dla-700-tys-polakow , http://legionista.nowyekran.pl/post/15660,ukredytowani-na-amen-lub-na-emigracje , http://legionista.nowyekran.pl/post/14378,podle-panstwo-podly-parasol , http://legionista.nowyekran.pl/post/11016,krotka-historia-z-petla-na-szyji , http://schoppenka.ne.pl.nowyekran.pl/post/30555,jestem-taki-jak-mnie-pan-bog-stworzyl-no-trochem-swinstwa-od-siebie-dolozyl , http://schoppenka.ne.pl.nowyekran.pl/post/27573,polska-rzeczpospolita-komornicza-i-windykacyjna

 

Przypominam o ciągle trwających akcjach :

http://bezznieczulenia.nowyekran.pl/post/27440,akcja-windykacja

http://pietkun.nowyekran.pl/post/29908,skarzymy-komornikow-do-rpo-zbiorowo-i-indywidualnie

http://pietkun.nowyekran.pl/post/30591,skarga-na-komornikow-jest-w-biurze-rpo

http://schoppenka.ne.pl.nowyekran.pl/post/30205,akcja-dokument-dla-ministra

0

Schoppenka

"www.nadziejazadluzonych.pl "Prawdziwa sprawiedliwoscia jest przezyc to, co sie uczynilo innym." Arystoteles"

36 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758