Bez kategorii
Like

Po antypolskim incydencie Reserved odmawia sponsorowania programu „Ja kocham Litwę”

04/07/2011
477 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zgodnie z decyzją Litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego z 20 października 2010 roku, osobom używającym w urzędach państwowych języka mniejszości narodowych grozi grzywna w wysokości 400 litów (460 złotych).

0


 Jak podawaliśmy w artykule Litwa: Zdejmowanie polskich napisów jako wzór patriotyzmu w litewskiej telewizji, w reality-show, jako wzór patriotyzmu pokazano zdejmowanie polskich tablic z Ejszyszek, gdzie większość mieszkańców to polska mniejszość. Okazuje się, że sponsorami programu były polskie firmy na Litwie, które po antypolskim incydencie postanowiły się wycofać ze wsparcia – co jest cennym gestem, który powinien mieć w takich przypadkach zawsze miejsce. Jak podała niezalezna.pl (Polskie reakcje po skandalu na Litwie, 26.06.2011):


 
– Reserved dotychczas miała pozytywne doświadczenie we współpracy z programami telewizyjnymi. Niestety, program „Kocham Litwę” zboczył w niewłaściwym, niepokojącym kierunku, który obraża uczucia Polaków. Dlatego też spółka LPP zarządzająca Reserved na Litwie prowadzi negocjacje z producentami reality show, których celem jest natychmiastowe zerwanie umowy – czytamy w oświadczeniu Reserved – sponsora programu.

Kolejnym sponsorem programu „Kocham Litwę” była polska firma PZU. Jak informuje portal Delfi, „współpraca PZU z reality show została przerwana w sposób naturalny”. PZU ubolewa jednak z powodu incydentu, do którego doszło.

Jest to efekt dyskryminującego prawa, które wprowadzono na Litwie. W jego wyniku wielokrotnie karano miejscowych Polaków (patrz: Dyskryminacja Polaków na Litwie – kary za polskie napisy!):

Do 2010 roku obowiązująca na Litwie ustawa o mniejszościach narodowych pozwalała na używanie podwójnych, litewskich i polskich nazw w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość narodową. Ustawa ta wygasła 1 stycznia 2010 roku, a nowa nie została przyjęta.

Obecnie na Litwie nazewnictwo określa ustawa o języku państwowym, która przewiduje, że wszystkie nazwy mają być jedynie w języku litewskim.

Na Litwie obowiązuje też zakaz używania w urzędach języka innego niż litewski. Zgodnie z decyzją Litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego z 20 października 2010 roku, osobom używającym w urzędach państwowych języka mniejszości narodowych grozi grzywna w wysokości 400 litów (460 złotych).

Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, który przedstawia kulisy antypolskiego incydentu w programie "Ja kocham Litwę":

 

Zdjęcie: Kurier Wileński

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758