Z własnego doświadczenia wiem, jak wielkie znaczenie dla administratora mają merytoryczne uwagi użytkowników, co im się w portalu/forum/czymkolwiek nie podoba. Wiem to zarówno jako administrator for (już martwych niestety) jak i autor opowiadań.
Nie jest tajemnicą, że jakieś 99% komentarzy da się zwykle wyrazić jednym z dwóch stwierdzeń: „coś wspaniałego!” oraz „ale kicha!”. I to jest w sumie cała ich treść. Aczkolwiek te pierwsze są niewątpliwie miłe dla twórcy komentowanego dzieła czy administratora serwisu, nic konkretnego poza bonusem do samozadowolenia one nie dają. Postaram się więc być daleko bardziej konkretny.
Jako internauta o sporym doświadczeniu (pojawiłem się w Sieci około roku 1998, co daje już trzynaście lat) mam swoje zdanie i swoje oczekiwania. Mam też szerokie pole do porównań. Admini świadomie obrali kurs na bezpośrednie wzorowanie się na Salonie24, co w sumie nie było złym pomysłem. Konsekwencją jednak jest kilka upierdliwości w layoucie NE, które pozwolę sobie bezlitośnie wytknąć. Jest też kilka drobiazgów, które chyba łatwo byłoby poprawić, ale są denerwujące.
Tak więc zacznijmy wyliczankę.
Kłopoty z autologowaniem.
Podobnie jak Salon24, NE posiada formularz logowania przez AJAX przypisany do sktualnie wyświetlanej strony. To może wygląda szpanersko, ale sprowadzę projektanta na ziemię – jest wybitnie wkurwiające w codziennym użytkowaniu. Dlaczego? Bo przeglądarki nie radzą sobie ze skojarzeniem danych logowania z witryną Nowy Ekran, co sprawia, że nie działa autologowanie. Dla przykładu na Niepoprawnych nie muszę nigdy wpisywać hasła, wpisałem raz i gdy tylko pojawi się potrzeba jego wpisania, mój Firefox sam orientuje się, o co chodzi. Jedyne co muszę zrobić to przyklepać raz wpisane dane. W NE i na Salonie24 to nie działa, bo za każdym razem gdy loguję się na podstronie innego blogera, Firefox pyta się mnie o login i hasło,nie kojarząc, że już je wpisywałem. Postuluję więc modyfikację systemu logowania tak, by odnośnik odsyłał do stałej strony, a ona po zalogowaniu do tej ostatnio odwiedzanej. To by rozwiązywało problem autologowania.
Ukryta opcja edycji
Aby edytować notkę trzeba wejść do panelu i dopiero tam jest taka możliwość. Jakie krasnoludki przeszkodziły projektantom NE w umieszczeniu linku do edycji notki wprost pod nią, to ja naprawdę nie wiem.
Ukryta lista obserwowanych notek.
Link „do obserwowanych” na dole notki jest bardzo przydatny, ale mało wyeksponowany i łatwy do przeoczenia, a sama lista obserwowanych notek jest bardzo głęboko ukryta w panelu zarządzania kontem. Nie wiem też, po co wyeksponowany jest przycisk „zachowaj artykuł”, który wcale na to nie zasługuje, bo w praktyce rzadko się go używa. Tekst notki można skopiować do schowka, można też zapisać stronę jako HTML. Rozsądniej byłoby więc na górze wyeksponować link „do obserwowanych”, natomiast na jego miejscu pod notką umieścić „zapisz artykuł”. Lista obserwowanych notek powinna być natomiast dostępna w menu użytkownika na samej górze strony, obok linku „mój blog”.
Przydałaby się też IMO opcja automatycznego dodawania do obserwowanych notek, pod którymi umieściliśmy komentarz. Rzecz jasna z możliwością wyłączania lub włączenia w panelu.
Brak ułatwień w dodawaniu standardowych tagów.
W formularzu dodawania notki przydałaby się lista często używanych tagów. Powinna ona działać tak, że wybranie taga na liście dodawałoby go do pola tekstowego z tagami. W ten sposób dodawanie tagów do artykułu byłoby szybsze, łatwiejsze i w większym stopniu ustandaryzowane. Stopniowo wyeliminowałoby to sytuacje gdy jeden bloger używa taga „Jarosław Kaczyński”, drugi „Kaczyński”, trzeci „JarKacz” a wszyscy piszą o tym samym człowieku. A chyba na takim portalu standaryzacja tagów jest ważna.
Rzecz jasna lista powinna być posortowana w kolejności od najczęściej używanego taga na danym blogu do najmniej używanych.
Nieistniejące ignorowanie.
Pusta zakładka ignorowanych użytkowników w panelu wygląda wyjątkowo niezręcznie. Czy to taki problem ukryć opcje, nad którymi nadal pracujecie i pokazać tylko te w pełni funkcjonalne?
Ostatnie notki ulubionych autorów.
Uważam, że przydałaby się taka opcja w menu użytkownika na górze. Zamiast biegać po całym portalu, dodałoby się po prostu tych najczęściej czytanych blogerów i miałoby się na dzień dobry wszystko w jednym miejscu. Coś na wzór aktualności na Facebooku.
Przydałaby się też rozwijalna lista "ulubieni autorzy" w menu użytkownika, wtedy możnaby szybko i sprawnie z każdego miejsca na NE sprawdzić, co nowego na ulubionych blogach. I byłoby fajnie, gdyby zawierała w nawiasach kwadratowych liczbę nowych notek na każdym blogu.
Ocenianie komentarzy.
Na demotywatory.pl zastosowano bardzo ciekawy mechanizm filtrowania komentarzy. Komentarz można ocenić pozytywnie lub negatywnie. Ocena pozytywna oznacza +1 do oceny komentarza, negatywna zaś -1. Komentarze ocenione sumarycznie na -5 lub niżej są automatycznie ukryte z możliwością pokazania po kliknięciu. Działa to tam IMO całkiem nieźle i dobrze by było rozważyć taki mechanizm na NE, rzecz jasna z możliwością wyłączenia w profilu blogera. Trudno to uznać za cenzurę skoro podstawą do zwinięcia są oceny użytkowników, a nie czyjaś arbitralna decyzja.
Odpowiedzi na notkę.
Niejednokrotnie notka bywa odpowiedzą na czyjąś. Byłoby fajnie gdyby mechanizm portalu dawał możliwość wstawienia informacji o tym. Powinno to IMO wyglądać tak, że w odpowiednim polu wklejałoby się ling do notki na Nowym Ekranie na którą odpowiada bieżący artykuł. Wtedy w artykule pod tytułem, a przed treścią powinna się pojawiać wyraźnie widoczne informacja, że ten artykuł jest odpowiedzią na inny tekst i należy się z nim także zapoznać. Przydatna byłaby też wtedy możliwość wyświetlenia jednym kliknięciem całości dyskusji (ciągu odpowiadających na siebie notek). Pozwalałoby to na nawet bardzo rozbudowane dyskusje pomiędzy blogerami bez nieuniknionego w chwili obecnej bałaganu.
Rzecz jasna w oryginalnej notce również powinna pojawiać się informacja, że na tę notkę są odpowiedzi innych blogerów. Możnaby nawet pomyśleć o krótkiej liście tytułów notek odpowiadających na bieżący tekst pod tym tekstem.
Integracja z serwisami społecznościowymi.
NE ma opcję dodawania notki do serwisów społecznościowych i to jest bardzo dobre. Ale uważam, że integracja powinna pójść dalej. Bloger w panelu powinien mieć możliwość dodania konta na Twitterze czy Facebooku. Po dodaniu konta powinna się udostępniać opcja automatycznego dodawania własnych notek jako wpisów na Twitterze czy Facebooku. Każdy bloger powinien też dysponować własnym kanałem RSS/Atom, który wystarczyłoby zasubskrybować. Do tego powinna być możliwość wysyłania w zdefiniowanych odstępach na maila listy nowych notek na blogach ulubionych autorów.
Polecanki.
Na Filmweb jest bardzo ciekawe narzędzie, nazywane „gustopodobni”. Narzędzie to obserwuje, kto jak ocenia filmy i wyszukuje użytkowników oceniających podobnie do nas. Na tej podstawie system sugeruje, jakie filmy mogą nam się podobać. Czy na Nowym Ekranie nie byłoby dobrze skonstruować podobnego narzędzia? Byłby to kolejny sposób dotarcia do ciekawych notek, a przy tym dodatkowa motywacja do oceniania notek blogerów. Obecność tego narzędzia czyniłaby przy tym z NE unikatowy serwis informacyjny, bowiem żaden z portali czy to informacyjnych, czy publicystycznych, czy blogerskich nie dysponuje obecnie niczym podobnym.
Ogólnie myślę, że właściwym kierunkiem dla Nowego Ekranu jest wzmacnianie narzędzi komunikacji pomiędzy użytkownikami oraz konstruowanie coraz to nowych sposobów dotarcia do pożądanej z punktu widzenia użytkownika treści. Mam nadzieję, że moje uwagi się przydadzą i że wyniknie z nich coś dobrego dla NE.
Katolik, doświadczony internauta, fan mangi i anime. Notki są na licencji http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl