Fujareczki, bączki … i rozkminka.
06/06/2011
542 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Jak zauwaza St.Michalkiewicz, w czasach, kiedy traci sie wplyw na realna polityke, ludzie wyżywają sie w pieniactwie ( jak za czasow saskich ) lub popadaja w pozoranctwo.
Wydaje im sie, ze uprawiaja powazna polityke, a tymczasem co najwyzej kiwaja groznie palcem w bucie tudziez stroją grozne miny. Moim idolem, X-factorem i mistrzem tanca z gwiazdami na lodzie jest obecny szef polskiego MSZ-u. O ile Tusk pracowitym kopaniem pilki zasluzyl sobie na przydomek Matoła, o tyle o Radku Sikorskim tak powiedziec sie nie da, bylaby to bowiem nie tylko obraza wobec poczciwego Koziolka z Pacanowa, ale tez i niesprawiedliwe wobec samego pana premiera.
Najpierw nieszczesne, drewniane bączki jako gadzet polskiej prezydencji w UE. Jesli juz, to poszedlby przynajmniej na calosc i poszerzyl oferte o fujarki z drzewa wierzbowego tudziez odpustowe, drewniane pukawki. Wyobrazmy sobie, jak obdarowany taką pukaweczką Guido Westerwelle zachodzi naszego Radka od tyłu, zeby go ni mniej ni wiecej, tylko … puknąć. A to by sie partner Guidona zdenerował!
Moj Ojciec, rocznik 1930, wspomina lata szkoly podstawowej pod niemiecka okupacja. Niemcy dążyli do takiego wyksztalcenia Polakow, zeby kojarzyli sie wlasnie z drewnianymi bączkami, fujarkami i odpustowymi pukawkami.
Sikorski “odpalił” serwis, ale zachodzi podejrzenie, ze moze przedtem odpalił “gandzię” albo inne zioło.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które jest pomysłodawcą i realizatorem projektu, postawiło na pokazanie Polski w młodym, świeżym wydaniu. ( … )
Na stronie zamieszono test, który pozwala sprawdzić każdemu internaucie, jaka jest jego znajomość języka młodych Polaków. Co oznaczają słowa i zwroty takie jak "afterek", "rozkminiać", "zonk" czy "obczajać" oraz w jaki sposób należy je zastosować w zdaniu.
Pozwole sobie wyjasnic pochodzenie slowa rozkminiać.Jak wyjasnia mi kolega w wyslanym “spod celi” mailu, “kmina” to gwara wiezienna bardziej chroniona przed niepowolanymi jak ta uzywana przez grypsujacych. Jeszcze w latach 70-tych nie rozumieli jej funkcjonariusze wiezienni (nie zostala "sprzedana"). Glownie uzywana przez ludzi z baaaaardzo solidnymi wyrokami i ze specyficznej grupy.
Spolecznosc wiezienna dzieli sie na "grypsujacych” czyli “ludzi" oraz na "frajerow". A "kmina" to rodzaj mowy (slangu, przekazu, filozofii zycia) specyficzny dla BARDZO malej i hermetycznej grupy przestepcow.
W tym sensie rzeczywiscie nie mozna twierdzaco odpowiedziec na pytanie “do you know Polska, whoyou?”,jesli sie nie wie, co znaczy np. “rozkminiam matmę”.
Na Wyspach tego typu powiedzonka sa bardzo popularne, ale rozpowszechniaja je przede wszystkim satyrycy ( Vicky Pollard “yeah but no but” czy Lauren Cooper “Am I bovvered, though?” ), a nie Foreign Office w ramach promocji Zjednoczonego Krolestwa.
Nic dziwnego, ze wspomniana wyzej Lauren w pierwszym odcinku trzeciej serii
The Catherine Tate Show ( Catherine Tate – swietna, utalentowana aktorka, choc jak na moj gust, zbyt z twarzy do konia podobna ), odgryza sie koledze Ryan-owi slowami: “Are all your mates at work Polish, though” ( czy wszyscy twoi kumple z pracy to Polacy? ). A nie daj Boze trafi na strone “doyouknowpolska” – dopiero będzie “beka”.
“Am I bovvered? Am I bovvered though? Do I look bovvered?” “Are you disrespecting me? Are you disrespecting my family?” ”Are you calling me a pikey? Are you calling my mum poor? Are you calling my dad a wino?”