Bez kategorii
Like

KTO MOŻE SĄDZIĆ?… Togi „nie ponoszą”!

02/06/2011
489 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

OSOBY zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze. OSOBY wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego…

0


Ławnikami nie mogą być:

infoRgrafika

www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,148/poz,1234,rozporzadzenie-ministra-sprawiedliwosci-w-sprawie-okreslenia-wzoru-stroju.html

FUNKCJINARIUSZE Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,

ADWOKACI i aplikańci adwokaccy,

RADCY prawni i aplikanci radcowscy,

DUCHOWNI,

ŻOŁNIERZE w czynnej służbie wojskowej,

FUNKCJONARIUSZE Służby Więziennej,

RADNI gminy, której rada dokonuje wyboru ławników.

infoRgrafika

www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,148/poz,1234,rozporzadzenie-ministra-sprawiedliwosci-w-sprawie-okreslenia-wzoru-stroju.html  -"Niesforne Dziecię Gutenberga".

Nie można być ławnikiem jednocześnie

więcej niż jednym  sądzie!

antykwariatmole.abc24.pl/

Z szacunku dla AUTORA Jana Brola…

nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,24414,Jan-Brol-kondolencje.html

Napiszmy kolejny rozdział tej publikacji!

-"Niesforne Dziecię Gutenberga".

P.S. CIEKAWE?…

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego sędziów i ławników sądów wojskowych.

Na podstawie art. 25 § 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz. 753, z 1999 r. Nr 75, poz. 853 i z 2001 r. Nr 98, poz. 1070) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Strojem urzędowym sędziego i ławnika sądu wojskowego na rozprawie jest toga, a sędziego przewodniczącego – także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła ustalonym dla godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej w odrębnych przepisach.

2. Togę zakłada się na wojskowy ubiór wyjściowy.

§ 2. 1. Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek – około 25 cm od ziemi. U góry ma odcinany karczek szerokości 21 cm.

2. Toga u dołu ma w obwodzie od 270 cm do 278 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy: po trzy na obydwu przodach togi oraz pięć do siedmiu na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy są wszywane do karczka w kierunku rękawów.

3. Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony, zapinany pod szyją na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu 16 cm, a z przodu 18 cm. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga zapinana jest na pięć guzików, z których jeden umieszczony jest po prawej stronie tuż pod kołnierzem, a cztery dalsze, zapinane kryto, umieszczone są poniżej karczka.

4. Rękawy togi u góry ułożone są w siedem do dziewięciu kontrafałd, tworzących bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm i skrojone są w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiety szerokości 10 cm, przymocowane z przodu do szwów rękawów. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki umieszczony jest zatrzask, na który można rękaw zapinać.

5. Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z fioletowego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w 13 kontrafałd, których środkowa – szerokości 2 cm – ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek. Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie z tego samego materiału co toga, szerokości 10 cm. Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stębnówką, szerokości 0,5 cm, a karczek togi podszyty jest czarną podszewką. Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę w kolorze fioletowym z materiału wełnianego lub wełnopodobnego, szerokości 0,5 cm.

6. Wzór togi określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3. 1. Łańcuch jest wykonany z metalu w kolorze złotym i składa się z 62 do 68 ogniw, w tym z 60 do 66 ogniw w kształcie koła o średnicy zewnętrznej 3 cm oraz dwóch umieszczonych przeciwlegle – ogniw ozdobnych. Wewnątrz dolnego ozdobnego ogniwa umieszczone są litery RP. Do ogniwa tego umocowany jest – na dwóch łańcuszkach – orzeł, wykonany z metalu w kolorze srebrnym, o wysokości 8 cm i szerokości 7 cm.

infoRgrafika

www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,148/poz,1234,rozporzadzenie-ministra-sprawiedliwosci-w-sprawie-okreslenia-wzoru-stroju.html

2. Wzór łańcucha z orłem określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 4. Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 lipca 1998 r. w sprawie określenia szczegółów stroju urzędowego sędziów i ławników sądów wojskowych (Dz. U. Nr 116, poz. 750).

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk

 

0

jakk

Czlek rozmowny... Negocjator, mediator, arbiter! Dzieki GEOLOGII.

895 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758