Bez kategorii
Like

JAPOŃSKA ELEKTROWNIA ATOMOWA HAMAOKA CZASOWO ZAMKNIĘTA Z POWODU ZAGROŻENIA TRZĘSIENIEM ZIEMI I TSUNAMI

09/05/2011
533 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Organizacja Badań Trzęsień Ziemi wyliczyła, ze elektrownia atomowa Hamaoka ma 87% szans, iż na jej terenie zdarzy się w ciągu najbliższych 30 lat trzęsienie ziemi o sile 8

0


Po apelu premiera Japonii, aby zamknąć elektrownie atomowe, które stwarzają zagrożenie katastrofą nuklearną w wypadku trzęsienia ziemi i tsunami Chubu, Electric Power Co. postanowiła tymczasowo zamknąć swoją elektrownię atomową Hamaoka.

Członkowie rady nadzorczej Chubu Electric Power Co., japońskiego trzeciego co do wielkości dostawcy energii elektrycznej oznajmili, ze trzy reaktory w elektrowni atomowej Hamaoka w prefekturze Nagoya zostaną tymczasowo wyłączone.

Wskazywałoby to na to, że rząd postanowil choćby chwilowo zapanowac nad lobby energetyki jądrowej , które ma olbrzymie wpływy w narodowej debacie na temat polityki energetycznej. 

Po katastrofie atomowej w elektrowni atomowej Fukushima 1, która skaziła radioaktywnie powietrze, glebę i wodę, rząd zaczął inspekcję 54 reaktorów japońskich pod kątem łatwości ich uszkodzenia w razie podobnego trzęsienia ziemi i tsunami.

Szef firmy Chubu Electric Power Co.oznajmił, ze reaktory pozostaną wyłączone, dopóki firma nie wybuduje wyższego falochronu chroniącego przed tsunami oraz nie zapewni innych elementów zabezpieczenia na wpadek katastrofy, co zajmie jej około dwóch lat.

Bez trzech reaktorów, firmie ledwie starczy energii elektrycznej na przetrwanie lata, kiedy jest szczytowe obciążenie. Jednak analitycy twierdzą, że zakłady przemysłowe i przedsiębiorstwa w prefekturze Nagoya zdołaja jakoś przetrwać zmniejszoną podaż energii elektrycznej, nawet jesli temperatura podniesie się powyżej średniej.

Decyzja została podjęta po wizycie roboczej prezesa firmy na Bliskim Wschodzie, gdzie zakupił on skroplony gaz, aby go użyć do wytworzenia energii elektrycznej, jakiej dostarczały dotychczas reaktory. 

Elektrownia atomowa Hamaoka położona jest na uskoku tektonicznym, w związku z czym jest wyjątkowo narażona w razie trzęsienia ziemi. Organizacja Badań Trzęsień Ziemi wyliczyła, ze elektrownia atomowa Hamaoka ma 87% szans, iż na jej terenie zdarzy się w ciągu najbliższych 30 lat trzęsienie ziemi o sile 8
Zasadniczo elektrownia atomowa jest zbudowana ak, aby przetrwać trzęsienie ziemi o sile 8,5 i tsunami o wysokości 9 m.

– Elektrownia atomowa Hamaoka znajduje się dokładnie na szczycie uskoku – oświadczył Toru Ishii, pracownik oddziału d/s zapobiegania skutkom trzęsień ziemi w Ministerstwie Nauki i Edikacji. 

Premier również podwyższył zakres rekompensat, jakie będzie musiała zapłacić Tokyo Electric Power Co., operator elektrowni atomowej Fukushima 1. Poszerzył je o straty moralne, nawet nieuzasadnione wywołane strachem przed napromieniowaniem.

Rolnictwo, hodowla zwierząt i rybołówstwo w prefekturze Fukushima w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej poniosły cięzkie straty spowodowane strachem, że ich produkcja jest skażona.

Jak nalezy domniemywac, rząd japoński uważa, że produkcja nie była skażona, ale obawę, że była, nalezy ludziom zrekompensować. Jest to ciekawe podejście.

Jednak rząd nie zdecydował się iść na wojnę z przemysłem nuklearnym. Ostatnio jego wysoki przedstawiciel oznajmił, że mimo katastrofy energetyka jądrowa pozostanie jednym z najważniejszych elementów polityki energetycznej.

Rząd oznajmił także, że „nie ma powodów do zmartwień” o bezpieczeństwo jakichkolwiek innych reaktorów poza tymi w elektrowni atomowej Hamaoka.

54 reaktory japońskie dostarczają 30 % potrzebnej energii elektrycznej. Wyłączenie trzech z nich i tak spowoduje braki energii, choćby oszczędzano na tokijskich reklamach neonowych, klimatyzacji, czy windach. 

Elektrownia atomowa Hamaoka usytuowana 125 mil na zachód od Tokio zapewnia dostawy energii 16 milionom mieszkańców centralnej Japonii, jak również róznym firmom, m.in. zakładom Toyota

Greenpeace w niedawnym oświadczeniu nazwał elektrownię Hamaoka „jedną z najbardziej niebezpiecznych ellktrowni atomowych w Japonii”.

– Ja tam byłbym za tym, żeby rząd zażądał zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych w całej Japonii, ale nie ma podstaw prawnych, żeby to uczynić – oznajmił Hiroaki Koide, ekspert atomista i profesor na uniwersytecie w Kyoto.

opracowane na podstawie:
http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-japan-nuclear-shutdown-20110509,0,5559150.story

 

0

sigma

188 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758