Warszawska Szybka Kolej Miejska to jeden z najbardziej upolitycznionych przewoźników kolejowych. Aż czterech z pięciu członków rady nadzorczej zostało bowiem mianowanych wyłącznie na podstawie klucza partyjnego.
Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. została zawiązana aktem notarialnym w dniu 05.02.2004 roku. Właścicielem SKM jest Miasto Stołeczne Warszawa. Prezydentem Warszawy jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.
Zarząd warszawskiej SKM zostanie poszerzony. Od 1 maja w jego skład wejdzie Krystyna Pękała. Rada nadzorcza warszawskiej SKM podjęła decyzję o poszerzeniu składu zarządu przewoźnika. Informację o zmianach kadrowych potwierdził „Rynkowi Kolejowemu” Leszek Walczak, prezes spółki. Nie podjęto jeszcze natomiast decyzji, jaką sferą działalności SKM będzie zajmować się nowy członek zarządu.
Krystyna Pękała pracowała m.in. w Warsie jako dyrektor Oddziału Centrum w Warszawie, była też dyrektorem Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Warszawie (obecnie Koleje Mazowieckie).
Jak donoszą internauci na forum „Rynku Kolejowego”, Krystyna Pękała posiada odpowiednie konotacje polityczne i jest to jedyny argument, aby dać jej fuchę w zarządzie SKM.
Warszawska Szybka Kolej Miejska to jeden z najbardziej upolitycznionych przewoźników kolejowych. Aż czterech z pięciu członków rady nadzorczej zostało bowiem mianowanych wyłącznie na podstawie klucza partyjnego.
Zasiadający w radzie nadzorczej SKM Krzysztof Bugla i Krzysztof Skolimowski to członkowie Platformy Obywatelskiej, natomiast Grzegorz Pietruczuk i Jarosław Olszewski to działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jedynie przewodniczący rady Piotr Machlejd – na co dzień naczelnik wydziału spółek i przedsiębiorstw III w biurze nadzoru właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy – pozostaje bezpartyjny.
Krzysztof Bugla z PO pochodzi ze Śląska – w latach 1990-1994 był wiceprezydentem Raciborza. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję zastępcy burmistrza Dzielnicy Targówek, obecnie jest burmistrzem Dzielnicy Żoliborz.
Krzysztof Skolimowski z PO – z wykształcenia historyk, w swojej karierze był harcerzem, nauczycielem, a następnie urzędnikiem m.in. w stołecznym samorządzie, Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Grzegorz Pietruczuk z SLD jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, był przewodniczącym młodzieżówki SLD, pełnił również funkcję szefa gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Ryszarda Kalisza.
Kolejny członek rady nadzorczej SKM – Jarosław Olszewski jest zastępcą sekretarza generalnego SLD.
Równie upolitycznione jest Metro Warszawskie, ale to już temat na oddzielny artykuł…
Partie opozycyjne widzą zagrożenia płynące z upartyjnienia organów zarządzających instytucjami należącymi do skarbu państwa czy samorządów. Piętnują takie postępowanie. Z chwilą przejęcia władzy diametralnie zmieniają zdanie. Pamiętajmy o tym przy następnych wyborach.
Źródło informacji: Rynek Kolejowy (foto), Z Biegiem Szyn, Infokolej.
Nie boimy się kontrowersyjnych tematów! Piszemy jak jest. Niezależne forum kolejowe - www.infokolej.pl