Bez kategorii
Like

Urzędnicza uzurpacja

18/04/2011
424 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Pomnik światło, Krakowskie Przedmieście

0


Wypowiedź warszawskiego konserwatora zabytków wprowadziła zamęt i szum informacyjny. Postaram się wyjasnić kwestię kompetencji urzedniczej, by przeciętny Polak nie dawał się mamić…

W miatach polskich o inwestycjach pojawiających się, a właściwie już na etapie projektów czyli dopiero mających się pojawić w przestrzeni publicznej miasta, decyduje Architekt Miejski. Nawet na terenach objętych ochroną konserwatorską, decyzje podejmuje Architekt Miejski. Może, ale nie musi uwzględniać opinii Konserwatora Zabytków.  To architekt jest osobą kompetentną, która w sposób merytoryczny argumentuje wybory dotyczące ładu, porządku przestrzennego. Miasto to twór, który żyje, ewoluuje… Zachodzące różne zmiany np. cywilizacyjne, społeczne, technologiczne itp, itd… wymuszają nie raz kompletne "rewolucje" urbanistyczne. Architekt ze swoimi uprawnieniami jest kompetentny, by wyważać hierarchie ważności argumentów przemawiających za czy przeciw zmianom w przestrzeni miejskiej. Jednym z takich argumentów są wartości historyczne czy kulturowe, na temat których wypowiada się urzędnik – Konserwator Zabytków. Wydaje on opinie na temat… Architekt miejski te opinię uwzględnia, czasem przychylając się do niej, czasem nie. To w gestii Architekta Miejskiego jest podjęcie decyzji co do tego, jak należy ustawić hierarchrie ważności przy danym, konkretnym temacie do realizacji. Nie tylko konserwator zabytków ma prawo do opiniowania projektów miejskich. Inni branżyści w mieście również mogą, czasem wręcz muszą, mieć swój udział w opiniowaniu.

To jedna kwestia. Drugą jest to, że nagłośnienie opinii konserwatora dziennikarze próbują przedstawić nam jako jedynie słuszną, niepodlegającą żadnej dyskusji sprawą. Sugerują, że to Konserwator Miejski jest decydentem w sprawie zabytków w mieście. To umożliwia "spławienie" tych, którzy nie godząc się z tymi "konserwatorskimi decyzjami", wnoszą np. sprzeciw czy inną formę niezgody, zaskarżenia do urzędu Konserwatora Zabytków. Ten ostatni może w majestacie prawa przerzucić odpowiedzialność na urzędnika – Architekta Miejskiego. I będzie mieć rację, bo za decyzje lokalizacyjne, formalne itd, odpowiada Architekt Miejski. Bądźmy zatem świadomi, że opinie konserwatora zabytków są jedynie opiniami, nie decyzjami. Architekt Mieski może argumenty konserwatorskie uznać za mniej ważne od innych. Może!!! Często jest tak, że konserwatorzy uzurpują sobie prawo do decydowania – dlatego dałam tytuł niniejszego postu: uzurpacje urzędnicze.

0

AnnaZofia

Zwykla Polka, architekt,

360 publikacje
40 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758