FANATYZM RELIGINY III WIZERUNKI Pomaga mi zbliżyć się do Boga i ochrania mnie w trudnych chwilach. Jest patronką fryzjerów, kobiet i studentów. Ja obecnie wykonuję taki zawód, studiuje i jestem kobietą. Odpowiedziała dziewczyna i rozesmiała się zapytana dlaczego nosi w torebce obok swoich dokumentów wizerunek Mari Magdaleny. Autobus miejski. Kierowca sympatyczny starszy pan z wielkim doswiadczeniem i gracją, bez pospiechu prowadzi swój wielki pojazd ulicami miasta. Nie spieszy się nie denerwuje i z usmiechem spogląda w wielkie lustro w którym widzi swoich pasażerów za których jest odpowiedzialny i w pewnym stopniu swoim zachowaniem ochronia ich. Nad lustrem ‘obrazek’ Świętego Krzysztofa patrona kierowców a także pielgrzymów, podróżnych, przewożników, turystów, żeglarzy, flisaków, introligatorów, Ameryki i Wilna. Dlaczego akurat tak odległych […]
FANATYZM RELIGINY III
WIZERUNKI
Pomaga mi zbliżyć się do Boga i ochrania mnie w trudnych chwilach. Jest patronką fryzjerów, kobiet i studentów. Ja obecnie wykonuję taki zawód, studiuje i jestem kobietą. Odpowiedziała dziewczyna i rozesmiała się zapytana dlaczego nosi w torebce obok swoich dokumentów wizerunek Mari Magdaleny.
Autobus miejski. Kierowca sympatyczny starszy pan z wielkim doswiadczeniem i gracją, bez pospiechu prowadzi swój wielki pojazd ulicami miasta. Nie spieszy się nie denerwuje i z usmiechem spogląda w wielkie lustro w którym widzi swoich pasażerów za których jest odpowiedzialny i w pewnym stopniu swoim zachowaniem ochronia ich. Nad lustrem ‘obrazek’ Świętego Krzysztofa patrona kierowców a także pielgrzymów, podróżnych, przewożników, turystów, żeglarzy, flisaków, introligatorów, Ameryki i Wilna. Dlaczego akurat tak odległych zakątków? A któż to wie?
Młoda wyznawczyni Sintoizmu stawia w domowym ołtarzyku przed wizerunkiem bóstwa talerzyk z ryżem i szklankę wody. Leżą tam też talizmany i dewocjonalia oraz tabliczki z nazwiskami przodków rodziny. Kłania się kilka razy klaszcze w dłonie oddając chołd bogini Amaterasu, wygłasza modlitwę i dziękczynienie.
Przed posągiem Buddy gromadzi się grupa wiernych. Skądają kwiaty, palą kadzidło.Przez wieki zmian w licznych szkołach, sektach i odmianach Buddyzmu oraz niezliczonej ilosci interpretacji z kultem bóstw, relikwi i tradycji, demonów i duchów a także mnóstwem innych rytuałów i praktyk zatarły się pierwotne nauki Gautanamy Buddy ale jego posągi i wizerunki oraz ich adoracja w dalszym ciągu ma wielki wpływ na wyznawców tej religi. A co twierdzą wyznawcy tej religi ? Posągi i wizerunki nie są przedmiotami kultu i stanowią tylko pomoc w oddawaniu czci i szacunku wielkiemu Nauczycielowi.
Gdyby zapytano Ciebie jakie są podobieństwa pomiędzy tymi wyznawcami, pewnie odpowiedziałbys, że nie widzisz żadnych! No może tylko łączy je adoracja wizerunków. Ale jakże oni sa odmienni w swoich praktykach! Dodałbys szybko.
Nic bardziej mylnego! Okazuje się jednak, że religie te mają bardzo dużo wspólnego. Zarówno w katolicyzmie, jak i w buddyzmie aż roi się od rytuałów i ceremonii, podczas których używa się swiec, kadzidła, wody swięconej, różańca, spiewników i modlitewników, a nawet krzyża. Obie religie mają mnichów i mniszki, a ponadto znane są z celibatu kapłanów, ze specjalnych szat, swiąt, potraw i wizerunków oraz figur swietych postaci.
Wizerunek.
Czym jest ?
Wizerunek – podobizna osoby utrwalona w postaci obrazu, rysunku, fotografii bądź sposób percepcji danej osoby (np. polityka przez jego elektorat) lub rzeczy.Określenie wizerunek może też odnosić się do produktu oraz przedsiębiorstwa, które go wytworzyło – taki wizerunek buduje się w odniesieniu do grupy odbiorców: nieco inne elementy pojawiają się np. w wizerunku adresowanym do inwestorów i akcjonariuszy, a inne w wizerunku przeznaczonym dla klientów firmy, będących nabywcami produktów danej marki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wizerunek
Są więc specjalne grupy odbiorców wizerunków. Lecz chyba do największych należy grupa ze sfery religijnej.
A co mówi Bóg w swoim Słowie Bibli na temat wizerunków?
W Księdze Ezechiela 8 : 10-11 Czytamy:
„ Wszedłem i patrzyłem, a oto były tam wszelkiego rodzaju postacie tego, co pełza po ziemi, i bydląt, ohydnych istot, i wszystkie bożki domu Izraela, wyrysowane wszędzie na ścianie dokoła. Siedemdziesięciu mężów spośród starszyzny izraelskiej stało przed nimi – a wśród nich stał Jaazaniasz, syn Szafana – w ręku każdego była kadzielnica, a woń unosiła się z obłoków kadzidła.”*
Księga Izajasza podaje dosłownie jak wytwarza się czczone póżniej postacie:
Izajasza 44: 9 – 13 „Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą.10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją.12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silnym ramieniem; oczywiście, jest głodny i brak mu siły; nie pił wody, więc jest wyczerpany. 13 Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu.”*
Ale to tylko pomaga mi zbliżyć się do Boga! Mówi wielu czcicieli.
Twierdzenie, jakoby obrazy, wizerunki czy figury jedynie pośredniczyły w wielbieniu Boga, budzi poważne wątpliwosci. Czy nie zdarza się tak że pewne wizerunki, posągi czy obrazy tej samej postaci w jednym miejscu, uważa się za godne większej czci od takich samych wizerunków w innych miejscach?
W Księdze Wyjscia 20 : 3 – 5 Czytamy taki nakaz:
„ 3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym.. .”*
Czy zatem adorowanie rzeżb, wizerunków, obrazów czy posągów nie stoi w sprzecznosci ze Słowem Boga?
Czy oddawanie czci wizerunkom nie obraża Boga, Stwórce wszystkiego?
Czy fanatycznie będziesz bronił swego zdania nawet jeżeli stoi ono w sprzecznosci z przekazem biblijnym, na którym opiera się twoja wiara?
Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.
*- Wersety przytoczono z Bibli Tysiąclecia.
Badam i szanuję Biblię jako Słowo Boga. Chcę zawsze powiedzieć prawdę i nie obrażać nikogo słowem.Nienawidzę religijnego fanatyzmu.
2 komentarz