57 proc. badanych jest przeciwnych finansowemu wsparciu przez Polskę działań, które mają na celu walkę z kryzysem finansowym w sferze euro, udzielając Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki, pochodzącej z rezerw NBP.
30 proc. uważa, że Polska raczej nie powinna tego robić, 27 proc., że zdecydowanie. 32 proc. badanych jest za udzieleniem przez Polskę takiego wsparcia (26 proc. raczej, 6 proc., zdecydowanie). Nie ma zdania w tej sprawie 11 proc. ankietowanych.
Z analiz ośrodka wynika, że Polacy nadal są zdania, że pogłębianie integracji w ramach UE jest dla Polski korzystne – takiego zdania jest 62 proc. respondentów. 58 proc. ankietowanych uważa, że pogłębianie integracji jest korzystne głównie dla największych państw unijnych takich jak Niemcy oraz Francja. 48 proc. badanych sądzi, że pogłębienie integracji będzie oznaczać dominację Niemiecw Europie.
26 proc. badanych uważa, że integracja w UE zaszła już za daleko. Zdaniem 30 proc. respondentów pogłębienie integracji europejskiej zagraża suwerenności państw członkowskich Unii.
CBOS spytał także o stosunek do wprowadzenia waluty euro w Polsce. Większość badanych – 60 proc. – jest temu przeciwna. Przyjęcie wspólnej waluty popiera 32 proc. ankietowanych. Ośrodek podkreślił, że odsetki zwolenników i przeciwników wprowadzenia euro są obecnie takie same, jak blisko rok temu. 8 proc. badanych nie wyraziło zdania w kwestii wprowadzenia w Polsce euro.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia 2012 roku na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
(PAP)
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."