57 proc. Polaków popiera propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości przekazania na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego 0,3 proc. podatku dochodowego – wynika z sondażu CBOS – podają wirtualnemedia.pl.
Pomysł ten nie podoba się prawie co trzeciej osobie (31 proc.), a 12 proc. ankietowanych nie potrafiła zająć stanowiska w tej kwestii.
Ponad połowa (53 proc.) jest przekonana, że działalność Kościoła katolickiego w naszym kraju jest finansowana z pieniędzy wiernych; 34 proc., że z budżetu państwa, a 13 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie – wynika z sondażu CBOS.
Jednocześnie – jak podaje CBOS – niemal dwie trzecie badanych (63 proc.) uważa, że to właśnie przede wszystkim na wiernych powinien spoczywać ten obowiązek; 24 proc. respondentów uznała, że działalność Kościoła katolickiego powinna być finansowana z pieniędzy z budżetu państwa, a 13 proc. nie miało na ten temat zdania.
W ocenie CBOS opinie w tej kwestii zależą przede wszystkim od światopoglądu badanych: ich religijności (której wskaźnikiem jest udział w praktykach religijnych) oraz deklarowanych poglądów politycznych. Słaba religijność oraz lewicowe poglądy polityczne sprzyjają przekonaniu, że działalność Kościoła jest finansowana głównie z pieniędzy publicznych. Tego zdania jest 51 proc. osób nieuczestniczących w praktykach religijnych i 47 proc. badanych identyfikujących się z lewicą.
Według CBOS religijność różnicuje także preferencje dotyczące źródeł finansowania Kościoła. Im rzadszy udział w praktykach religijnych, tym częstsze przekonanie, że działalność Kościoła powinna być finansowana w głównej mierze przez wiernych. Należy jednak podkreślić, że pogląd ten dominuje także wśród osób najbardziej religijnych – biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Jest on – jak podkreśla CBOS – podzielany przez większość badanych, niezależnie od ich orientacji politycznych.
Więcej:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/57-proc-polakow-opowiada-sie-za-likwidacja-funduszu-koscielnego
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."