Sekwencja działań organów Federacji Rosyjskiej podejmowanych 10 kwietnia 2010 roku po katastrofie polskiego samolotu z prezydentem na pokładzie – za Naszym Dziennikiem.
Nasz Dziennik, Wielki Piątek, 22 kwietnia 2011, Nr 94 (4025)
"Godz. 12.10 czasu polskiego (godz. 14.10 czasu moskiewskiego) na stronie internetowej prezydenta Rosji opublikowano komunikat o wysłaniu przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa depeszy do marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego; prezydent Miedwiediew złożył w niej kondolencje z powodu śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych członków polskiej delegacji i napisał, że wydał rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia gruntownego dochodzenia w sprawie katastrofy w ścisłej współpracy ze stroną polską; powołano komisję państwową do zbadania wypadku.
O godz. 12.50 czasu polskiego (godz. 14.50 czasu moskiewskiego) na stronach internetowych prezydenta Rosji ukazał się komunikat o rozmowie telefonicznej Dmitrija Miedwiediewa z premierem Donaldem Tuskiem; prezydent Miedwiediew złożył mu kondolencje z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego i pozostałych członków polskiej delegacji oraz poinformował o podjętych i planowanych działaniach w celu zbadania przyczyn katastrofy.
O godz. 14.00 czasu polskiego (godz. 16.00 czasu moskiewskiego) na stronach internetowych prezydenta Rosji ukazał się komunikat o przeprowadzeniu przez Dmitrija Miedwiediewa rozmowy telefonicznej z Bronisławem Komorowskim, który rozpoczął tymczasowe wykonywanie obowiązków prezydenta RP (procedury objęcia tej funkcji przez Bronisława Komorowskiego zostały uruchomione po telefonie Dmitrija Miedwiediewa do Donalda Tuska); prezydent Miedwiediew poinformował o krokach mających na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy i zaznaczył, że rosyjska Prokuratura Generalna i Komitet Śledczy przy Prokuraturze Generalnej otrzymały polecenie ścisłej współpracy z organami polskimi.
O godz. 14.50 czasu polskiego (godz. 16.50 czasu moskiewskiego) na stronach internetowych prezydenta Rosji opublikowano komunikat o roboczym spotkaniu prezydenta Miedwiediewa z premierem Putinem. Przeprowadzili oni rozmowę telefoniczną z premierem Donaldem Tuskiem; premier Putin poinformował premiera Tuska, że udaje się na miejsce katastrofy, a prezydent Miedwiediew zapewnił, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich.
O godz. 15.40 czasu polskiego (godz. 17.40 czasu moskiewskiego) na stronach internetowych prezydenta Rosji ukazał się filmowy zapis orędzia prezydenta Miedwiediewa do Narodu Polskiego wraz z tłumaczeniem na język polski. Rosyjski prezydent poinformował, że 12 kwietnia w Rosji będzie ogłoszona żałoba narodowa, i złożył obietnicę, że okoliczności katastrofy zostaną jak najdokładniej zbadane w ścisłej współpracy ze stroną polską; stwierdził, że organy ścigania otrzymały od niego wyczerpujące instrukcje.
O godz. 15.48 czasu polskiego (godz. 17.48 czasu moskiewskiego) rosyjska agencja RIA Nowosti podała, że na miejscu katastrofy odnaleziono ciało prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
O godz. 16.11 czasu polskiego (godz. 18.11 czasu moskiewskiego) rosyjska agencja prasowa Interfax opublikowała wypowiedź pierwszego zastępcy szefa sztabu Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej gen. Aleksandra Aloszyna; stwierdził on, że piloci polskiego samolotu Tu-154M nie wypełniali poleceń rosyjskich kontrolerów lotów (później nie znalazło to potwierdzenia w opublikowanych materiałach ze śledztwa).
O godz. 17.44 czasu polskiego (godz. 19.44 czasu moskiewskiego) rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti podała, że prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka przeprowadził rozmowę telefoniczną z polskim prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem; obaj prokuratorzy uzgodnili, że śledztwo w sprawie katastrofy będzie prowadzone "w ścisłej, konstruktywnej współpracy w oparciu o umowy międzynarodowe, w szczególności Europejską Konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 roku i dwustronną umowę o pomocy prawnej z 1997 roku"; poinformowała o tym rzecznik rosyjskiej Prokuratury Generalnej Marina Gridniewa. Jurij Czajka przekazał Andrzejowi Seremetowi, że na miejscu katastrofy pracował zespół pięciu rosyjskich prokuratorów nadzorowany bezpośrednio przez dwóch zastępców prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej.
O godz. 17.49 czasu polskiego (godz. 19.49 czasu moskiewskiego) na stronach internetowych premiera Rosji ukazał się komunikat, że Władimir Putin podpisał rozporządzenie wyznaczające skład specjalnej komisji rządowej ds. zbadania przyczyn katastrofy; jej wiceprzewodniczącymi zostali pierwszy wicepremier Siergiej Iwanow, minister ds. sytuacji nadzwyczajnych gen. Siergiej Szojgu i gen. lotn. Tatiana Anodina, a członkami: minister transportu Igor Lewitin, minister zdrowia Tatiana Golikowa, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, minister spraw wewnętrznych Raszyd Nurgalijew, pierwszy zastępca prokuratora generalnego Aleksandr Bastrykin, gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew, szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego (Rosawiacja) Aleksandr Nieradźko, szef Federalnej Służby Nadzoru Transportu (Rostransnadzor) Giennadij Kurzienkow, dyrektor Departamentu Przemysłu i Infrastruktury Rządu Federacji Rosyjskiej Maksim Sokołow, dowódca rosyjskich sił powietrznych gen. Aleksandr Zielin i prezes koncernu lotniczego Tupolew Aleksandr Bobryszew.
O godz. 18.23 czasu polskiego (godz. 20.23 czasu moskiewskiego) na lotnisku w Smoleńsku wylądował samolot z premierem Rosji Władimirem Putinem. Wraz z nim do Smoleńska przybył pierwszy wicepremier Rosji Siergiej Iwanow; odbyło się robocze spotkanie sztabu operacyjnego działającego na miejscu katastrofy.
O godz. 21.35 czasu polskiego (godz. 23.35 czasu moskiewskiego) Władimir Putin i premier Polski Donald Tusk spotkali się ze sztabem działającym na miejscu katastrofy i złożyli kwiaty przy jednym z fragmentów kadłuba samolotu.
oprac. Ewa Rzeczycka-Surma”
Pozostałe artykuły dostępne na portalu NaszDziennik.pl