HYDE PARK
Like

10 wskazówek dotyczących malowania pokoju

10/10/2022
221 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
10 wskazówek dotyczących malowania pokoju

Naturalnie malowanie jednego pokoju i drogiego nie musi być tożsame i prace wykonane w obu z nich mogą się różnić. Wynika to z faktu, że przygotowania do malowania zależą od stanu ścian, które zamierzamy pomalować. Jeśli ściany są w nienagannym stanie, po wykonanej gładzi, nieuszkodzone, to samo nałożenie farby będzie zadaniem nietrudnym. Inaczej sprawa się ma, gdy do pomalowania mamy pomieszczenie, któregoś ściany są mocno zniszczone, z wieloma dziurami, zagłębieniami i innymi nierównościami. Wówczas przygotowanie do malowania musimy zacząć od starannego wyrównania ścian. Przygotowanie narzędzi Zakładając, że ściany które mamy pomalować zostały wcześniej pokryte gładzią, trzeba będzie przygotować jedynie tyle gipsu lub gładzi, aby wypełnić powstałe w trakcie użytkowania nierówności. Do wyrównania wypełnionych gładzią nierówności przyda nam się papier ścierny. […]

0


Naturalnie malowanie jednego pokoju i drogiego nie musi być tożsame i prace wykonane w obu z nich mogą się różnić. Wynika to z faktu, że przygotowania do malowania zależą od stanu ścian, które zamierzamy pomalować. Jeśli ściany są w nienagannym stanie, po wykonanej gładzi, nieuszkodzone, to samo nałożenie farby będzie zadaniem nietrudnym. Inaczej sprawa się ma, gdy do pomalowania mamy pomieszczenie, któregoś ściany są mocno zniszczone, z wieloma dziurami, zagłębieniami i innymi nierównościami. Wówczas przygotowanie do malowania musimy zacząć od starannego wyrównania ścian.

Przygotowanie narzędzi

Zakładając, że ściany które mamy pomalować zostały wcześniej pokryte gładzią, trzeba będzie przygotować jedynie tyle gipsu lub gładzi, aby wypełnić powstałe w trakcie użytkowania nierówności. Do wyrównania wypełnionych gładzią nierówności przyda nam się papier ścierny. Kolejno podczas procesu malowania będziemy potrzebować takie elementy jak: Mydło malarskie, gąbka, szczotka, folia malarska, grunt, kuweta na farbę, pędzel lub wałek, a także taśma zabezpieczająca elementy, których nie chcemy pomalować.

Wybór farby

Ważnym elementem przystąpienia do malowania jest wybór farby, którą będziemy pokrywać ściany. I nie chodzi tu tylko o kolorystykę i odpowiedni jej dobór, ale także o rodzaj farby. Można w tym celu wejść na stronę, gdzie jest prezentowany ranking farb do ścian i wybrać odpowiedni rodzaj. Do wyboru mamy farby lateksowe, które będąc odpornymi na ścieranie i wytrzymałymi na wilgoć nadają się do położenia w kuchni czy łazience. Kolejnym rodzajem są farby akrylowe dobrze przylegające do podłoża i stosunkowo szybko schnące. Są to farby wodorozcieńczalne zawierające żywice poliakrylowe lub akrylowe. Inną grupą farb są farby winylowe, nie polecane do kuchni czy łazienki ze względu na słabą przepuszczalność wody i stosunkowo szybką ścieralność. Po wyborze rodzaju farby musimy określić jaką ilość farby będziemy potrzebować. Każdy z producentów na opakowaniu swojego produktu opisuje zużycie farby na metr kwadratowy. Zaleca się aby kupić farby 10 do 15% więcej od wyliczonej wartości.

Zabezpieczenie przestrzeni

Zabezpieczenia elementów wyposażenia oraz podłogi możemy dokonać za pomocą folii malarskiej. W sklepach dostępne są duże połacie folii z samoklejącymi końcówkami. Pozwala to na okrycie mebla i zabezpieczenie przed przemieszczaniem się folii. Łatwo też ułożyć taką folię na podłodze przyklejając jej końcówki do narożników.

Przygotowanie powierzchni

Wstępnie założyliśmy, że ściany do malowania są już pokryte gładzią, zatem należy ocenić stan podłoża, spękania, otwory po wyciągniętych gwoździach, otarcia po przylegających do ściany meblach i tym podobne. W przypadku wykrycia nierówności wypełniamy je za pomocą szpachelki gładzią, a po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym wyrównując powierzchnię.

Mycie ściany

Niezależnie od tego czy ściana wymagała napraw czy nie, każda ściana po pewnym okresie użytkowania wymaga przed malowaniem umycia. Jak każdy przedmiot wokół nas ściana zbiera kurz, ślady owadów, plamy i inne zanieczyszczenia. Aby farba chciała przylegać do podłoża ściana musi być czysta. Do zmywania ściany można wykorzystać mydło malarskie lub inny detergent. Należy po prostu ścianę umyć pędzlem, gąbka lub szczotką ścierając z niej brud.

Gruntowanie ściany

Często ten etap jest pomijany, a wręcz ignorowany. Jednak gruntowanie ściany ma swoje znaczenie. Czynność ta sprawia, że tworzy się warstwa na ścianie pozwalająca lepsze związanie farby zapobiegając jej odpryskiwaniu, a także sprawia, że ściana jest ujednolicona pod względem chłonności farby. Gruntowanie ściany zapewnia oszczędności w zużyciu farby. Grunt nakładamy na ścianę pędzlem lub wałkiem i czekamy do wyschnięcia ściany.

Wyznaczenie stref malowania

Nie zawsze zamierzamy cały pokój pomalować na jednolity kolor. zwykle też sufit malujemy na biało, a ściany na określony kolor. Taśmą malarską odznaczamy rejony, które przygotowujemy do malowania. Dzięki przyklejeniu taśmy mamy gwarancję, że skończymy malować dokładnie tam gdzie zamierzamy.

Przygotowanie farby

Wiele produktów dostępnych na rynku jest gotowych do użycia. Jednak może się zdarzyć, że farba którą kupiliśmy jest zbyt gęsta lub po prostu trzeba ją starannie wymieszać. To jest też moment na przygotowanie kuwety i odpowiedniego wymiarowo wałka do malowania lub pędzla. Optymalnym i łatwym w manipulacji jest wałek o szerokości 25 cm.

Kolejne warstwy farby

Zwykle do równomiernego pokrycia ściany farbą nie wystarczy jedna warstwa farby. W zależności od pomieszczenia i rodzaju użytej farby będą to dwie do trzech warstw. Każdą kolejną warstwę można położyć dopiero, gdy poprzednia warstwa jest sucha. Aby przyspieszyć suszenie każdej z warstw warto jest wietrzyć malowane pomieszczenie.

Usuwanie taśmy malarskiej

Nadszedł czas na usunięcie taśmy malarskiej, która zaznaczała powierzchnie wyznaczone do malowania. Aby nie powstały nieestetyczne zgrubienia, a także wraz z taśmą nie odeszła część farby, należy taśmę usuwać w krótkim czasie po naniesieniu farby na ścianę, gdy ta jest jeszcze mokra. Na koniec usuwamy z podłogi i z mebli folię malarską i sprzątamy pomieszczenie z resztek farby i pyłu.

0

kampanieonline

253 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758