7 lipca przed Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa przy ul. Chałubińskiego 4/6 przed godziną 15.00 zaczęli zbierać się współużytkownicy wieczyści.
Odpowiedzieli na apel Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE, które postanowiło zorganizować protest przeciw
– dalszemu opóźnianiu ustawowego automatycznego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla nieruchomości mieszkaniowych
– utrzymaniu przez kolejnych 20 lat haraczu w postaci opłaty rocznej wieczystego (przemianowanej na przekształceniową).
Była obecna telewizja Regionalna oraz TVN24. 2 dni wcześniej wywiad z prezesem Stowarzyszenia przeprowadziło też Radio Maryja.
Jak wyjaśnił dr Daniel Alain Korona – prezes Stowarzyszenia – ustawa miała wejść w życie od 1 stycznia, później od 1 lipca, teraz od 1 października, a tego terminu przy tym tempie prac nie da się utrzymać. Stowarzyszenia domaga się skierowania projektu rządowego do parlamentu (czy to w formie projektu rządowego czy projektu poselskiego, co umożliwiłoby szybkie procedowanie). Ponadto Stowarzyszenie domaga się zmiany tego projektu w kierunku pro-społecznym, czyli jeżeli nie byłoby możliwe nieodpłatne przekształcenie (jak mają dekretowcy w tym handlarze roszczeń, którym zwracano kamienice budowanych przez cały kraj w PRLu, dawano odszkodowania za bezumowne korzystanie i na domiar zapewniono możliwość przekształcenia własności czasowej w prawo własności nieodpłatnie), to przynajmniej powinno to nastąpić według opłaty symbolicznej (czyli według stawki opłaty rocznej 0,3% a nie 1%, przez okres nie dłuższy niż 10 lat i przy założeniu 50% odpłatności w przypadku jednorazowej wpłaty). Co najwyżej Stowarzyszenie może godzić się na poprawki złożone przez sekretarza stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Macieja Wąsika, zakładającego przy jednorazowej wpłacie jedynie 4-6 krotność opłaty rocznej. Jak podkreśla Daniel Alain Korona – Stowarzyszenie pomny doświadczeń z przeszłości – nie ma zaufania do samorządu, a dotychczasowy system opłat wieczystego użytkowania to jedna patologia.
Zwolennicy Stowarzyszenia opowiadali o swoich doświadczeniach w sądach, z urzędami, z rzeczoznawcami. Niedawną uchwałę warszawską ws. bonifikat uznano za pozorną.
http://serwis21.blogspot.com/2017/06/bonifikata-za-przeksztacenie.html
Rozdawano ulotki, w której żądano rzeczywistego uwłaszczenia.
Delegację protestujących przyjął minister Smoliński, który obiecał że zrobi wszystko aby ustawa weszła w życie w tym roku. Natomiast nie wyrażał woli by wprowadzić propozycje prospołeczne Stowarzyszenia argumentując, że zabiera się pieniądze samorządom, które mogły by zaskarżyć przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Strony pozostały przy różnicy zdań, Stowarzyszenie wręczyło petycję, w której przekazało swoje żądania.
Po wyjściu z Ministerstwa Daniel Alain Korona – zapowiedział, że w tej sytuacji Stowarzyszenie zorganizuje nową demonstrację znacznie większą – po wakacjach.
(ZA SERWIS21)