Walczyli Powstańcy – niemieccy oficerowie i żołnierze mordowano cywili
01/08/2013
808 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Przypominam, że Jak co roku dla uczczenia zamordowanych dziesiątków tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy jak co roku odbędą się społecznie organizowane uroczystości 5. sierpnia dokładnie w 69. rocznicy zamordowania przez wojsko niemieckie kilkudziesięciu tysięcy cywilnych mieszkańców Woli.
W poniedziałek, 5. sierpnia 2013, jak zawsze w szpitalu wolskim, Płocka 16, odbędzie się uroczystość poranna organizowana przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc i profesora Jana Zielińskiego.
Uroczystości poranne odbędą się w Instytucie, w miejscu gdzie od zabicia przez niemieckiego oficera strzałem w czoło dyrektora Mariana Józefa Piaseckiego, pediatry prof. Janusza Zeylanda i ks. kapelana Kazimierza Ciecierskiego a potem wyprowadzenia pracowników szpitala i chorych w celu rozstrzelania ich przy ulicy Górczewskiej, rozpoczęła się 5. sierpnia 1944 rzeź Woli, prowadzona przez wojsko niemieckie, która przez kilka dni pochłonęła życie 50 tysięcy cywilnych mieszkańców Woli. Przekazuję informacje otrzymane od profesora Jana Zielińskiego
7:30 msza w kaplicy Instytutu,
8:15 Apel poległych w holu Instytutu
8.20 Przemarsz zgromadzonych, w ordynku z księdzem kapelanem i wieńcami kwiatów na Górczewską 39. Powrót pod pomnik pod Instytutem i odśpiewanie Boże, coś Polskę.
Profesor Jan Zieliński od lat próbuje ocalić od zapomnienia to miejsce dziwnie zacierane z pamięci. Przez władze Warszawy oddane komercji wraz z prochami tu zamordowanych i mało chętnie wspominane przez Radę Ochrony Pamięci …
O godz 16 uroczystość dzielnicowa (burmistrz) z wartą honorową przy Krzyżu ustawionym w miejscu rozstrzelania i spalenia 12000 Polaków przy ulicy Górczewskiej 39, blisko wiaduktu kolejowego i al. Prymasa Tysiąclecia.
Postawienie przed uroczystością imiennych tablic ponad 1000 ofiar, które dotychczas dało się ustalić zostało przesunięte na późniejszy termin (decyzja Rady Ochrony Pamięci...)
Obydwie uroczystości, poranna i popołudniowa (godz 16, nie mylić z uroczystością dzielnicową przy pomniku w rozwidleniu Solidarności i Leszna o godz 18 odbędą się, jak zawsze, 5. sierpnia. W tym roku będzie to poniedziałek.
Wraz z tymi informacjami przekazuję serdeczne pozdrowienia przekazane mi przez profesora Jana Zielińskiego.